in

Kripto Para Piyasasında Günün Öne Çıkan Gelişmeleri

Bu yazımızda, kripto para piyasasında günün öne çıkan gelişmelerini tek bir makale altında ele alacağız.

Kuveyt, Kripto Yatırımlarına İzin Vermedi

Kuveyt Sermaye Piyasası Kurumu (CMA), Bitcoin dahil olmak üzere bütün kripto paraların yatırım ve ödeme aracı olarak kullanılmasını yasakladı.

Alınan yasak kararının ardından ülke genelinde yerel kurumların sanal varlık hizmeti sunmasını sağlayan lisanslar da iptal edildi. CMA tarafından yayınlanan genelgede, kripto para birimlerinin yasal bir statüsü olmadığı üzerinde durulurken, varlıkların ihracında dayanak bir varlık eksikliği olduğundan bahsedildi.

Tesla BTC Varlıklarını Açıkladı

Tesla’nın 19 Temmuz tarihinde resmi web sitesi üzerinden yayınladığı 2023 yılının ikinci çeyrek finansal raporunda, şirketin elindeki Bitcoin’leri (BTC) tutmaya devam ettiği görüldü.

Son bir yıldır BTC pozisyonlarını sabit tuttuğu görülen Tesla’nın 11.950 BTC’ye sahip olduğu görüldü. Şirket, son BTC satışını 2022 yılının ikinci çeyreğinde gerçekleştirmişti.

FedNow Hazırlıkları Tamamlandı

Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası (FED), vatandaşların 7/24 anında para gönderip almasını sağlayan FedNow’ın hazırlıklarının tamamlandığın duyurdu.

2019 yılından bu yana geliştirme aşamasında olan FedNow hizmetinin ABD’nin en büyük bankalarının da aralarında bulunduğu 41 banka ve 15 hizmet sağlayıcısıyla piyasaya sürüldüğü belirtildi. Konu ile ilgili açıklama yapan FED, kuruluşlar arasında anlık ödemeler için oluşturulan FedNow hizmetinin, merkez bankası dijital para birimleri (CBDC’ler) ile hiçbir ilişkisi olmadığını açıkladı

Dijital Yuan, 250 Milyar Dolarlık İşlem Hacmine Yaklaştı

Çin Merkez Bankası Başkanı Yi Gang, dijital yuan (e-CNY) işlem hacimlerinin 950 milyon işlemde 250 milyar dolara yaklaştığını açıkladı.

Gang, geçtiğimiz günlerde Singapur’da düzenlenen konferansta yaptığı açıklamada, e-CNY’nin bir buçuk sene içerisinde 1,8 trilyon yuanlık işlem yaptığın söylemişti. Gang, ortalama işlem tutarının yaklaşık 260 dolar olduğunu da sözlerine ekledi.

Birleşik Krallık, Kripto Paraları Kumar Olarak Düzenleme Çağrısını Onaylamadı

Birleşik Krallık hükümeti, milletvekillerinin kripto paraları kumar gibi düzenleme çağrısını reddetti.

Parlamentonun Hazine Seçim Komitesi, Mayıs ayında yayınladığı raporda, tüketiciler için oluşturdukları önemli riskler göz önüne alındığında, BTC, ETH ve diğer desteksiz kripto para birimlerinin kumar olarak düzenlenmesi gerektiğini söyledi. Konu ile ilgili açıklama yapan İngiltere Finansal Hizmetler Bakanı Andrew Griffith Perşembe günü yaptığı açıklamda, kripto varlıklara kumar muamelesi yapmanın İngiltere’nin küresel ve Avrupa Birliği düzenleyicileriyle arasını açacağını ve sektörden kaynaklanan riskleri azaltmayacağını söyledi.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Onur Çaliş tarafından yazıldı.

Beykent Üniversitesi, Radyo ve Televizyon Programcılığı bölümünden 2020 senesinde mezun oldum. Başkent İletişim Akademisi'nde Diksiyon, Sunuculuk ve Spikerlik eğitimi aldım. Stajımı China Radio International bünyesinde tamamladım. Kripturk ile başladığım profesyonel çalışma hayatıma Bitlo Teknoloji ve Coinkolik ile devam ettim. Şu anda ise Koinsaati çatısı altında editörlük ve sunuculuk yaparak devam etmekteyim.

Aragon (ANT) Nedir? Nasıl Alınır?

dYdX Testnet’e Nasıl Katılınır?