in ,

Kripto Para Piyasasında Günün Öne Çıkan Gelişmeleri

Bu yazımızda, kripto para piyasasında günün öne çıkan gelişmelerini tek bir makale altında ele alacağız.

İsrail, Yabancıları Kripto Vergilerinden Muaf Tutacak

İsrail milletvekilleri, yabancıların kripto para vergilerinden muaf tutulmasını öneren yeni bir yasa tasarısı için ön okuma gerçekleştirdi.

Tasarı ayrıca, mevcut %50 vergiyi %25’e düşürerek çalışan hisse senedi opsiyonlarıyla kripto ikramiyelerini yükseletecek. Dijital varlık sahiplerine muafiyet ve diğer vergi avantajları sağlayacak olan bu yasa tasarısı, 5 Haziran’da ülkenin parlamentosu Knesset’te ön okumadan geçti.

Binance, Cüzdan Altyapısında Yükseltme Gerçekleştirecek

Binance, cüzdan yükseltmesi için bazı para yatırma adreslerini devre dışı bırakacağını duyurdu.

Binance, uygulanacak bu çalışmanın kullanıcıların daha verimli ve daha güvenli cüzdan altyapısı kullanmaları için yapıldığını belirtti. Güncellemeyle birlikte kullanıcıların birçok kripto para birimindeki mevcut yatırma adreslerini değiştirmesi gerekecek. Değiştirilecek olan yatırma adreslerinin Temmuz ayından Eylül ayına kadar tamamlanması planlanıyor. Cüzdan adresi güncellenecek kripto varlıkların başında Bitcoin, Ripple, Solana, Litecoin, Polkadot, Cardano ve Avalanche geliyor.

OpenAI, Süper Zeki AI Teknolojisi ile Mücadele Edecek

OpenAI, süper zeki bir AI sisteminden gelebilecek riskleri yönetmeye yardımcı olacak yeni bir ekip oluşturmayı planlıyor.

Tüm zamanların en popüler yapay zeka destekli sohbet botu olan ChatGPT’nin yaratıcısı OpenAI, gelişmiş yapay zeka sistemini kontrol altına almak için harekete geçti. OpenAI, resmi web sitesi üzerinden yaptığı duyuruda, süper zeki AI sistemlerinden gelebilecek riskleri yönetmek için böyle bir ekip oluşturacaklarını açıkladı. OpenAI’nin bu kararı, yapay zekanın toplum ve insanlığın yararına kullanılmasını sağlamak için önemli bir adım olarak görülüyor.

Larry Fink: “Bitcoin Finansal Devrim Yaratabilir”

Bitcoin ETF başvurusunun ardından ilk kez konuşan BlackRock CEO’su Larry Fink, Bitcoin’in finansal devrim yaratabileceğini söyledi.

Fox Business’a konuşan Fink, Bitcoin ile işlem yapmanın çok pahalıya mal olduğunu, regülatörlerin bu başvuruları kriptoyu demokratikleştirmenin bir yolu olarak görmeleri gerektiğini belirtti. Bitcoin’in uluslararası bir varlık olduğuna değinen Fink, kripto paraya yatırım yapmayı daha ucuz ve kolay hale getirmek istediklerinin de altını çizdi.

Circle’dan Japonya Hamlesi

Circle CEO’su Jeremy Allaire, stablecoin’leri düzenleyen yasanın 1 Haziran’da yürürlüğe girmesi nedeniyle Japonya’da bir stablecoin çıkarmayı düşündüklerini söyledi.

Allaire, stablecoin’lerin sınır ötesi ticaret, döviz işlemleri ve küresel ticaret için daha yaygın bir biçimde kullanılması durumunda Japonya’nın son derece büyük bir pazar haline geleceğini vurguladı. CEO, Japonya’da ihraç edilecek olan stablecoin’in mevcut durumda ABD Doları’na mı yoksa Japon Yeni’ne mi sabitleneceğine henüz karar verilmediğini belirtti.

BAE, Kripto Madenciliğinde Merkez Haline Geliyor

Bitcoin madencilik uzmanı Jaran Mellerud, Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) madencilik firmalarıyla olan ortaklıklarının, ülkenin madencilik merkezi olarak gelişmesine katkıda bulunduğunu belirtti.

Birleşik Arap Emirlikleri’nin madencilik yolculuğu, Bitcoin madencilik şirketi Marathon Digital’in Mayıs ayında Abu Dabi’nin servet fonunun dijital varlık kolu olan Zero Two ile ortaklık kurmasıyla başladı. Ortak girişim ile birlikte Abu Dabi’de toplam 250 megavat (MW) kapasiteli iki maden sahası kuruldu. Hashrate Index verilerine göre, şu anda BAE’nin birleşik Bitcoin madencilik kapasitesi muhtemelen 400MW civarında. Bu da Bitcoin’in küresel hash oranının %4’üne denk geliyor.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Onur Çaliş tarafından yazıldı.

Beykent Üniversitesi, Radyo ve Televizyon Programcılığı bölümünden 2020 senesinde mezun oldum. Başkent İletişim Akademisi'nde Diksiyon, Sunuculuk ve Spikerlik eğitimi aldım. Stajımı China Radio International bünyesinde tamamladım. Kripturk ile başladığım profesyonel çalışma hayatıma Bitlo Teknoloji ve Coinkolik ile devam ettim. Şu anda ise Koinsaati çatısı altında editörlük ve sunuculuk yaparak devam etmekteyim.

Bitcoin (BTC) Hakimiyetinin Kısa Tarihi

Bitcoin (BTC) 30.000 Doların Altına Gerileyebilir