in ,

Kripto Para Piyasasında Günün Öne Çıkan Gelişmeleri

Bu yazımızda, kripto para piyasasında günün öne çıkan gelişmelerini tek bir makale altında ele alacağız.

LBRY, Temyiz Başvurusunda Bulundu

Daha önce SEC karşısında davayı kaybeden blockchain tabanlı dosya paylaşım ağı LBRY, düzenleyici kuruma karşı temyiz başvurusunda bulundu.

SEC, LBRY şirketine ilk olarak Mart 2021’de dava açtı ve LBRY kredi tokeninin (LBC) 1933 Menkul Kıymetler Yasası kapsamında menkul kıymet olarak satıldığını iddia etti. ABD New Hampshire Bölge Mahkemesi, SEC’nin LBRY aleyhindeki özet karar talebini 7 Kasım’da kabul ederek platformun kayıtsız kripto varlık menkul kıymetleri sunmasını yasakladı ve SEC’e 111.614 dolar para cezası ödemesine hükmetti. Düzenleyici başlangıçta 22 milyon dolarlık bir ceza talep etti, ancak iflas eden şirketin bu miktarı ödeyemeyeceğini kabul ettikten sonra rotayı değiştirdi.

JPMorgan, Mevduat Token Çıkarıyor

Bloomberg, bankacılık devi JPMorgan’ın dijital bir mevduat tokeni geliştirdiğini ve düzenleyici onayı alındıktan sonra yaklaşık bir yıl içerisinde kurumsal müşteriler için hayata geçirilebileceğini belirtti.

Açıklamada, JPMorgan’ın ilk olarak kurumsal müşterilerin ödemeleri için başlatılacak olan yeni mevduat tokenini çalıştırmak için altyapının çoğunu geliştirdiği belirtildi. Bunun yanı sıra yeni mevduat tokeninin, diğer bankalara işlem yapılmasına olanak tanıyacağı ve tokenize edilmiş menkul kıymet alım satımları da dahil olmak üzere blok zincir üzerindeki farklı ödeme biçimlerine uygun olacağı duyuruldu.

Faruk Fatih Özer’in Cezası Belli Oldu

Thodex’in eski CEO’su Faruk Fatih Özer, örgüt kurma, yönetme ve üye olma, nitelikli dolandırıcılık ve mülki aklama suçlarıyla 11.196 yıl hapis cezasını çarptırıldı.

Anadolu 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesi, Özer’i iki kardeşiyle birlikte 11 bin 196 yıl 10 ay 15 gün hapis ve 5 milyon dolar para cezasına çarptırdı. Özer, mahkemede kendisinin ve ailesinin adaletsizlikle karşı karşıya olduğunu iddia etti ve Thodex’in sadece iflas etmiş bir kripto şirketi olduğunu ve hiçbir suç amacı taşımadığını söyledi.

CFTC, DeFi Protokollerine Yaptırım Uyguluyor

ABD Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC), çeşitli türev işlem tekliflerini kaydettirmedikleri iddiasıyla Opyn, ZeroEx ve Deridex protokolleri hakkında yaptırım işlemleri başlattığını duyurdu.

Deridex ve Opyn, bir swap uygulama kuruluşu ya da belirlenmiş sözleşme piyasası olarak ve bir vadeli işlem komisyon yatırımcısı olarak kayıt yaptırmamakla suçlandı. CFTC, iki protokolün de Banka Gizlilik Yasası kapsamında belirlenen müşteri hükümlerine uymadığını söyledi.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Onur Çaliş tarafından yazıldı.

Beykent Üniversitesi, Radyo ve Televizyon Programcılığı bölümünden 2020 senesinde mezun oldum. Başkent İletişim Akademisi'nde Diksiyon, Sunuculuk ve Spikerlik eğitimi aldım. Stajımı China Radio International bünyesinde tamamladım. Kripturk ile başladığım profesyonel çalışma hayatıma Bitlo Teknoloji ve Coinkolik ile devam ettim. Şu anda ise Koinsaati çatısı altında editörlük ve sunuculuk yaparak devam etmekteyim.

Friend3 Airdrop Etkinliğinde Ödülünüzü Katlamak İçin Katılın!

Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) Fiyatında Son Durum Ne?