in ,

Kripto Para Piyasasında Günün Öne Çıkan Gelişmeleri

Bu yazımızda, kripto para piyasasında günün öne çıkan gelişmelerini tek bir makale altında ele alacağız.

HKVAC, Kripto Endeksini Açıkladı

Kripto varlık derecelendirme kuruluşu olan Hong Kong Sanal Varlıklar Konsorsiyumu (HKVAC), 30 farklı kripto para birimini içren yeni kripto para endeksini açıkladı.

Birincil amacı, yatırımcılara ve düzenleyicilere dijital varlıkların performansı ile ilgili riskler hakkında güvenilir referans noktası sağlamak olan HKVAC, risk derecelendirmesini belirlemek için hem veri odaklı hem de uzman odaklı hibrit bir yaklaşım kullanıyor.

HKVAC’ın açıkladığı listede BTC ve ETH’ye sabitlenen WBTC, BTCB, stETH gibi varlıkların yanı sıra BCH, LTC, BNB, MATIC, ADA, ATOM, FIL, NEAR, ALGO, ICP, XRP, DOGE, DOT, WTRX, SHIB, TRX, LINK, LEO, XMR, XLM, OKB, LDO, HBAR, VET, QNT, FTM ve EOS gibi kripto para birimleri yer alıyor.

Jeremy Allaire: “Asya, Circle İçin Büyük Bir Odak Alanı”

USD Coin’in (USDC) ihraççısı Circle, Asya’da gelişmekte olan kripto pazarlarını dikkatle takip ediyor.

Şirketin CEO’su Jeremy Allaire, Bloomberg’e verdiği röportajda, gelişmekte olan piyasalarda ABD doları destekli stablecoin’ler için muazzam bir talep olduğunu ve Asya’nın bunun merkezinde yer aldığını söyledi. Allaire, konuşmasının devamında: “Bu nedenle Asya bizim için çok büyük bir odak alanı” dedi.

Bybit CEO’su, Dubai’deki MVP Lisansının Kısıtlı Olduğunu Söyledi

Bybit’in yan kuruluşu olan Bybit FinTech FZE 27 Haziran’da, Dubai’nin Sanal Varlıklar Düzenleme Kurumu’ndan (VARA) Minimum Uygulanabilir Ürün (MVP) lisansı aldığını duyurdu.

MVP lisansı hakkında yorum yapan Bybit CEO’su Ben Zhou, mevcut lisansın şirketin tüm müşterilerine hizmet verilmesine izin vermediğini söyledi. Zhou konuşmasının devamında: “Bybit halihazırda Dubai dışında faaliyet gösteriyor. MVP lisansı, Bybit’in yalnızca çok sınırlı sayıda akredite yatırımcıya hizmet sunmasına izin veriyor. Dubai’de tam bir pazar ürün lisansı almak için çok çalışıyoruz. Bu çabamızın karşılığında Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki tüm müşteri yelpazesi için gerekli olan lisansı alacağımıza inanıyorum” ifadelerini kullandı.

Tezos, Nairobi Yükseltmesini Yayına Aldı

Tezos blok zinciri, diğer geliştirmelerin yanı sıra işlem hızlarını sekiz kata kadar daha hızlı hale getiren, ağın on dördüncü yükseltmesi Nariobi’yi devreye soktu.

Tezos ağı, Mart ayındaki Mumbai güncellemesinden sonra saniyede 1 milyon kadar işlemi (tps) işleyebiliyordu. Geliştiriciler, Nairobi’nin önceki blok zincir sürümlerinde ücretlendirildiği gibi herkese uyan tek bir sabit ücret yerine, kullanıcıların ağ kullanımına göre farklı şekilde ücretlendiren yeni bir mekanizma getirdiklerini söyledi.

DeepMind, Yeni AI Sistemi Hakkında Konuştu

Google’ın yapay zeka yan kuruluşu DeepMind, şirketin yakında çıkacak olan AI sisteminin ChatGPT’den daha yetenekli olacağını söyledi.

DeepMind CEO’su Demis Hassabis, Google’a ait yapay zeka şirketinin, OpenAI’nin ChatGPT’sinden daha yetenekli olacak Gemini adlı yeni bir AI sistemi üzerinde çalıştıklarını belirtti. Hassabis, mühendislerin Gemini’yi yapmak için tahta oyunu Go’nun şampiyon bir insan oyuncusunu ilk kez yenen yapay zeka programı AlphaGo’nun tekniklerini kullandıklarını açıkladı.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Onur Çaliş tarafından yazıldı.

Beykent Üniversitesi, Radyo ve Televizyon Programcılığı bölümünden 2020 senesinde mezun oldum. Başkent İletişim Akademisi'nde Diksiyon, Sunuculuk ve Spikerlik eğitimi aldım. Stajımı China Radio International bünyesinde tamamladım. Kripturk ile başladığım profesyonel çalışma hayatıma Bitlo Teknoloji ve Coinkolik ile devam ettim. Şu anda ise Koinsaati çatısı altında editörlük ve sunuculuk yaparak devam etmekteyim.

ZK Stack Nedir?

Bitcoin Ordinals Nedir? Nasıl Alınır?