in , , , , , , , ,

Kripto Para Piyasası Düştüğünde Para Kazanma Yöntemleri Nelerdir?

2020 yılı kripto para piyasası için inanılmaz bir yıl oldu. Yaklaşık 1 seneden bu yana, sektörün piyasa değeri dört katına çıkarak yatırımcıların dikkatlerini topladı. Yeni zirvelere ulaşan fiyatlar ile Bitcoin satın almak ve birçok yatırımcıya mutluluk getiren kârlı bir pazara girmek için ideal bir zaman.

Bununla birlikte, durum her zaman böyle güzel değildi. Sadece birkaç yıl önce, kripto piyasalarında her şey allak bullak olmuştu. 2017 yılında ICO balonu patladığında, piyasa düşüş eğilimine girdi ve neredeyse iki yıl süren zor bir döneme girdik. Piyasalar genellikle döngüsel olarak çalıştığından, mevcut fiyat rallisi bir noktada tersine dönmeye mahkumdur. Deneyimsiz birçok trader, bu gerçekleştiğinde geri adım atıp beklemenin en iyisi olduğunu düşünebilir.

Bununla birlikte bu hatalı bir varsayımdır, çünkü ayı piyasaları kaçınılmaz piyasa yükseliş trendine girmeden önce Bitcoin’de stok yapmaya başlamak için mükemmel bir zamandır. Bu makalede, piyasa düşüşe geçtiğinde kâr elde etmenin en iyi yollarından bazılarını siz değerli okuyucularımıza aktaracağız. Portföyünüzü yeşil renkte tutacak bazı yöntemleri ve stratejileri tartışarak sizi piyasa ivmesi yükseldiğinde daha da büyük kazançlar almanıza yardımcı olmaya çalışacağız.

Swing Trading (Salıncak Ticareti)

Bir boğa piyasasında en iyi yatırım stratejisi size en çok para kazandıracağını düşündüğünüz kripto para birimini satın almak ve hold etmektir. Bununla birlikte, fiyat düştüğünde trendden ve farklı varlıkların kısa vadeli fiyat hareketlerinden yararlanmalısınız. Deneyimli trader’lar genellikle bu dönemlerde fiyat düşük olduğunda daha fazla altcoin satın alarak ve trendin zirvesine ulaştıklarında satarak Bitcoin portföylerini artırmaya gayret gösterir. Bu yöntem tutarlı sonuçlar sağlayabilirken, swing ticaretinde başarılı olmak için her şeyden önce size piyasadaki en iyi giriş ve çıkış noktalarını sağlayacak teknik analizin temellerini anlamaya başlayarak bu adımın temellerini atabilirsiniz.

Short – Long Pozisyonu Açmak (Margin Trading)

Açığa satış veya açığa alış, bir kripto para birimi satın almanın ve fiyatının artmasını ummanın tersi olarak düşünülebilir. Düşen bir piyasada kâr elde etmenin en yaygın yöntemlerinden birisidir. Bunun nasıl yapılacağını şu şekilde açıklayabiliriz: Örneğin, Litecoin’in fiyatı aşağı yönlü bir momentumda kalırsa, pozisyonunuzu daha sonraki bir tarihte kapatabilir, daha ucuz bir fiyatla LTC’yi yeniden satın alabilir ve farkı kâr olarak alabilirsiniz. Bununla birlikte, öngörünüz yanlışsa ve kripto biriminin fiyatı yükselirse, daha yüksek bir piyasa fiyatından paraları geri satın almanız gerekecektir, bu da net bir kayıpla sonuçlanır.

Kripto para birimlerinin oldukça değişken bir varlık olduğu düşünüldüğünde, bu yöntem bazen büyük kârlar sağlayabilir, ancak aynı zamanda ciddi kayıplara da yol açabilir. Bu yüzden, tecrübe edinmeden yüklü miktarlarda işlem yapmamakta fayda var.

Trend Dirençli Kripto Birimlerine Yatırım Yapmak

Bazen piyasada tüm beklentilere meydan okuyan birkaç kripto birimi vardır. Her şey düştüğünde, bu kripto varlıklar trendin aksine hareket eder. Piyasayı yakından takip ederek ve fiyat kalıplarını karşılaştırarak hangi coin’lerin trende karşı hareket edebileceğini tespit edebilirsiniz. Beklenmedik hareketler sayesinde büyük bir yatırımcı toplayan bu tür coin’lerin iki önemli örneği mevcuttur. İlki, 2019 ayı piyasasında gerçekten önemli kazançlar sağlayan kripto para birimi olan Binance Coin’dir (BNB). Geçmiş yıllarda tüm piyasa can çekişirken BNB %1000’den fazla kâr elde etmişti. İkinci kripto para ise, mevcut boğa koşusundan önce gelen ve Bitcoin ve Ethereum gibi popüler paraları %300 oranında geride bırakan Chainlink (LINK) olmuştu.

Pasif Gelire Yönelmek

Kısa vadeli yatırım yapmak için kendinizi yeterince rahat hissetmiyorsanız, başka bir seçenek daha bulunmaktadır. Örneğin, azalan fiyatlardan kayıpları dengeleyerek pasif gelir sağlayabilecek coin’lere yatırım yapabilirsiniz. Bu hususta önerebileceğimiz iki seçenek bulunmakta:

  • Crypto Lending (Kripto Para Kiralama): Popüler borsalarda veya Celsius – Aave gibi sağlayıcılar aracılığıyla kripto para birimlerinizi diğer kullanıcılara ödünç verebilir ve düzenli olarak faiz getirisi alabilirsiniz.
  • Proof of Stake (Hisse İspatı): Proof of Stake imkânı tanınan coin’lere yatırım yaparak stake etme ödüllerini toplayabilirsiniz. Hangilerinin en iyi yatırım getirisini sunduğunu öğrenmek için StakingRewards web sitesine göz atabilirsiniz.

Makaleyi özetlemek gerekirse, birçok yatırımcı piyasalar düşerken kripto para piyasasından ve ticaretinden uzak durmanız gerektiğini ifade eder. Ayı piyasaları genellikle portföyünüzü artırmak ve bir sonraki piyasa döngüsü için daha fazla Bitcoin veya Ethereum satın almak için en iyi zaman olduğundan bu ifadeye katılmıyoruz. Yukarıda sunduğumuzu yöntemler ayı piyasasında kâr etmeye başlamak için kullanabileceğiniz yöntemlerden sadece birkaçı. Kaçınılmaz düşüş eğilimi geldiğinde, olasılıkları kendi lehinize çevirmemize yardımcı olacak ve iyi bir teknik analiz bilgisine sahip olmakla birlikte bu zamanlarda kârla çıkma şansımızı yükseltebiliriz.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Batuhan Görbulak tarafından yazıldı.

Hacettepe Üniversitesi Almanca Mütercim Tercümanlık bölümünden mezun olduktan sonra kendisini çeviri ve yerelleştirme alanlarında geliştirdi. Farklı şirketlerde serbest çevirmenlik yapmakta olan Batuhan, 2020’de kripto paralar ile tanışmasıyla birlikte iş ağını genişleterek FinTech alanında birçok projenin çevirisinde tecrübe kazandı. Son 1 senedir çalışmalarını FinTech alanına yoğunlaştırarak Blockchain'i keşfetme yolunda çalışmalarını genişletiyor ve şimdilerde ise koinsaati.com'da co-founder ve "chief editor" olarak aktif bir şekilde çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

Haftalık Glassnode Verileri Piyasa için Ne Diyor?

MetaMask’ta Swap (Takas) Nasıl Gerçekleştirilir?