in , , , ,

Kripto Para Piyasalarında Bu Hafta: Geçtiğimiz Haftanın Özeti Ve Beklenen Gelişmeler

Kripto para piyasalarında bu hafta bizi bekleyen haberlerin kısa bir özetini yapalım. Bitcoin (BTC) fiyatı haftaya zor bir başlangıç yapıyorken bu hafta içinde toparlanma sinyalleri gözlemliyoruz. Ripple (XRP) için nihayet olumlu haberlerin geldiğini görüyoruz. Öte yandan FED agresif bir para basma politikası uyguluyor.

Geçtiğimiz hafta Bitcoin (BTC) fiyatı 60.401,61 USD ile 53.376,36 USD arasında değişim gösterdi. Son olarak yaklaşık 57.186 USD seviyesinde %6 oranında düşüşle haftayı kapattı. Ethereum (ETH) fiyatında ise hafta boyunca %7 oranında bir düşüş gözlemledik. Binance Coin (BNB) fiyatında ise yaklaşık %1 oranında bir düşüş yaşandı. Dolayısıyla kripto para piyasalarında dalgalı bir hafta yaşandı.

Bitcoin

Bitcoin (BTC) geçtiğimiz Salı günü yaklaşık 53.000 USD seviyesine düşüş gösterdi. Cuma günü son 14 ayın en yüksek seviyesine ulaşan ABD tahvil getirileri, haftanın ikinci yarısında Bitcoin fiyat iyileşmesinin bir faktörüydü. 10 yıllık hazine tahvilleri %1,732’ye, 30 yıllık tahviller ise %2,451’e ulaştı. Uzun vadeli tahvillerde daha yüksek getiri yatırımcıların o ülkeye güven duyduklarının bir göstergesidir. Bununla beraber enflasyonun yükselmesini beklediklerine de işaret etmektedir.

Kaynak: TradingView

Bitcoin (BTC) kolayca erişilebilen güvenli bir liman olarak göze çarpıyor. Yatırımcılar, devlet borçlarıyla finanse edilen mali teşvikleri paralarının değerinin düşmesine karşı Bitcoin’i seçiyor. Bitcoin (BTC) 2020’nin büyük bir bölümünde ABD dolarının düşmesiyle ters korelasyon gösterdi.

FED başkanı Jerome Powel, Wall Street Journal için yazdığı yazıda, FED’in ekonomik toparlanmayı sürdürmek için “all-in” (hepsi bir arada) yaklaşımını benimsediğini yineledi. FED, Covid-19 salgının neden olduğu ekonomik durgunluğa cevap olarak savaş sonrası dönemin en büyük ekonomik teşvik paketiyle ekonomiyi destekledi. ABD ekonomisi 2021’in ilk çeyreğinde %10 büyüme gösterecek ancak yüksek işsizlik oranı hükümet için hala ciddi bir problem olarak göze çarpıyor. ABD’deki ekonomik canlandırma operasyonunun henüz tamamlanmadığını söyleyen Powel, ekonomiye ihtiyaç duyduğu desteği vereceklerini sözlerine ekledi. Bu duruşa karşı finansal piyasaların enflasyondan korunmak maksadıyla Bitcoin (BTC) gibi kripto varlıklarını destekleyerek tepki verdiğini gözlemliyoruz.

Kaynak: CoinMarketCap

Önümüzdeki Hafta Kripto Gelişmeleri

Sakeswap Binance Smart Chain ağında 24 Mart tarihinde başlatılıyor. Sakeswap, Uniswap’ın kalıcı kayıp ve piyasa yapıcı kazançları ile ilgili sorunlarını gidermeyi hedefleyen Ethereum’da popüler otomatik piyasa yapıcı (AMM) tabanlı bir merkeziyetsiz borsadır (DEX). Sakeswap’ın Fantom, Polygon, Sushiswap gibi merkeziyetsiz Ethereum uygulamalarının Binance Smart Chain’de (BSC) çalışarak Ethereum ağının yüksek işlem ücretlerini düşüren bir eğilimi var.

Ripple (XRP)

XRP ise geçtiğimiz hafta %13 oranında bir yükseliş kaydetti. SEC ve Ripple arasında geçen davada Ripple avukatı Jeremy Hogan SEC avukatlarının XRP tokenlarının satışını kolaylaştıran ABD borsalarının herhangi bir menkul kıymet yasasını ihlal etmediğini gösterdi. Coinbase ve Kraken gibi ABD borsalarında XRP’nin tekrar listelenmesi gerektiğini savundu.

Bitcoin (BTC)

Kaynak: Glassnode

Bitcoin geçtiğimiz haftayı yaklaşık %6 oranında düşüşle bitirdi. Geçen hafta BTC 60.000 USD’lik fiyata dayandı ancak her seferinde geri düştü. 60.000 USD’nin önemli psikolojik direnç olduğunu görüyoruz. Bitcoin’in uzun vadeli görünümü, Glassnode’un geçtiğimiz hafta Bitcoin ağına yeni girenlerde daha önce benzeri görülmemiş bir büyüme olduğunu bildirdi.

Kripto paralar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Semih Yiğit tarafından yazıldı.

Galatasaray Üniversitesi'nde Ekonomi bölümü öğrencisi olan Semih, Fransızca ve İngilizce dillerine hakimdir. Blokzinciri, merkeziyetsiz finans, teknoloji ve yazılım alanlarında kendini geliştirmekte ve bu alanlarda içerikler üretmektedir.

21 Mart 2021 Tarihli Litecoin (LTC) Fiyat Analizi

Sorare

Beklenen Haber Geldi: Galatasaray SK, Sorare Platformuna Katıldı