in ,

Kripto Para Çatallanması (Fork): Nedir ve Neden Birini Tercih Etmelisiniz?

Fork

Kripto para çatallanması, blok zinciri ve kripto para birimi endüstrisinde yaygın olarak görülen olaylardır. Bununla birlikte, çoğu zaman etkili bir şekilde anlaşılmamakta veya açıklanmamaktadır.

Çatallanma, belirli bir dijital para biriminin ikiye bölünmesi olayıdır. Para biriminde yazılımının geliştiricileri arasındaki anlaşmazlıklar nedeniyle çatallar oluşabilir. Bu olduğunda, geliştirme ekibinin bir kısmı, projenin kendi versiyonunu uygulayarak birden fazla kripto para birimi türü yaratır. Kasım 2018’de meydana gelen Bitcoin Cash çatalı buna örnek verilebilir.

Bitcoin Cash Ekibi, orijinal Bitcoin’i ve yazılımını destekleyenler tarafından olumlu görülmeyen değişiklikler uyguluyordu. Bu, bazı ekip üyelerinin yazılım sürümlerini yeni kurallar ve özelliklerle uygulamalarına yol açtı.

Fork

Başka bir örnek de, Ethereum platformunun üzerine inşa edilmiş merkeziyetsiz bir organizasyon olan DAO’nun tartışmalı bir şekilde hacklenmesinden sonra Ethereum Classic’in Ethereum’dan ayrılmasıdır.

Fork (Çatal) Nedir?

İki madenci aynı anda bir blok bulduğunda bir çatal oluşur. Bu da bunlardan birinin geçersiz blok sayılmasına neden olur. Ağdaki işlemleri yöneten protokolü (örneğin, Bitcoin Cash) yükseltme veya değiştirme konusunda bir anlaşmazlık varsa da olabilir. Bu, farklı işlem geçmişlerine sahip iki farklı şubenin oluşturulmasına neden olabilir. Orijinal blok zinciri kesintisiz olarak devam eder ve her yeni dal, bir çatal oluşturarak kendi dallarına ayrılan kendi blok setine sahip olur. Hard ve Soft olmak üzere iki tip çatallanma oluşur.

Hard fork’lar (sert/mecburi çatallanma) ve Soft fork’lar (yumuşak/geriye uyumlu çatallanma) olarak yerelleştirilebilir.

Hard Fork ve Soft Fork Nedir?

Hard fork, protokolde yapılan ve zincirlerden birinde geçerli olan işlemleri geçersiz kılacak şekilde farklılık gösteren kalıcı bir değişikliktir. Bir işlemin her iki çatala da dahil edilebilmesi için her iki dalın protokollerini takip etmesi gerekir. Soft fork ise, bir dalın işlemlerinin diğer dalda geçersiz olmasına neden olmayacağı için Hard fork’tan farklıdır.

Hard fork’lar daha iyi bir güvenlik sunar ve çoğu kullanıcı için tercih edilen seçenek olarak görülür. Bunun nedeni, Hard fork’ların ağ etkilerini artırma şekli ve söz konusu kripto para birimi için istikrar yaratmasıdır. Ayrıca, geliştiricilerden gelen gücü madencilerin ellerine aktararak daha fazla merkeziyetsizlik sağlayabilir.

Segwit, bir Soft fork örneğidir. Segwit (Segregated Witness), işlem kapasitesini artırmak için uygulanan Bitcoin Core yazılımının işlem biçimini değiştirir. Aslen Ağustos 2017’de etkinleştirilmiştir ancak Bitcoin ağında çalışan tüm aktif düğümlerin segwit olmayan blokları ve işlemleri reddederek onu zorlamaya başlaması Şubat 2018 civarıdır.

Kripto Para Çatallanırsa Yatırıma Ne Olur?

Kripto paranız çatallanıyorsa, her iki zincirde de aynı sayıda token’e sahip olduğunuz anlamına gelir. Bu durumda, hangi zinciri istediğinize karar vermeniz gerekir. Tabii ki, her çatalın sonucu farklı olabilir ancak bu tamamen kişisel tercihlerinize bağlı olacaktır. Bu nedenle, hangi tarafı veya token’ı destekleyeceğiniz konusunda tereddüt ediyorsanız, bir karar vermeden önce her birini kapsamlı bir şekilde araştırmak en iyisidir.

Hangi Çatalın Daha İyi Olduğunu Ne Belirler?

Her projenin veya kripto para biriminin sonucunu belirleyebilecek birkaç faktör vardır. İki çatal arasında seçim yaparken göz önünde bulundurulması gereken ana faktörlerden biri, madenciler veya yatırımcılardan hangisinin daha fazla desteğe sahip olduğudur. Bunu hard fork gerçekleşmeden önce belirlemek zor olabilir. Ancak seçiminizi yapmadan önce bunu akılda tutmak çok önemlidir. İki kripto para projesinden hangisinin daha uzun süredir var olduğunu ve uzun bir süre boyunca değerini kanıtladığını düşünmek de akıllıca olabilir.

FORK

Bunun mükemmel bir örneğini Bitcoin Cash ve Ethereum Classic ile görebiliriz. 1 Ağustos 2017’deki hard fork’tan sonra Ethereum, Ethereum (ETH) ve Ethereum Classic (ETC) olmak üzere iki ayrı kripto para birimine ayrıldı. Bölünme, DAO’daki yaklaşık 3,6 milyon Ether’in çalınmasına yol açan sorunlardan kaynaklandı. Bu fonların geri ödenmesi gerekiyordu, ancak topluluk içinde çok fazla tartışmanın ardından hiçbir işlem yapmadılar ve daha sonra fonlar kaybedildi. Bu, eski zinciri hala destekleyenler ile Ethereum ile yepyeni bir proje olarak ilerleyenler arasında bir sürtüşmeye yol açtı.

Bu bölünme, topluluk içinde bir kargaşaya neden oldu. Birçok kullanıcının ve madencinin ETH, ETC ile taraf olmasına neden oldu. ETH’yi seçenler, yeni ERC20 token’ları için ticarete devam ettiler ve projeye, muazzam bir İlk Dijital Para Arzı (ICO) yatırımı sağlandı. Öte yandan, ETC’ye bağlı kalmayı seçenler, blok zinciri teknolojisindeki ideolojik değişmezlik ve dürüstlük kavramıyla daha fazla ilgilendiler. Ethereum üzerinde dürüst olmayan bir eylem olarak gördükleri bir şeyi onaylamak istemediler.

Bu anlaşmazlık onların çatışmasındaki ana faktördü. Teoride iyi bir fikir olsalar da sonunda her iki projenin de çöküşüne yol açtı. Ancak zaman geçtikçe, Hard fork sırasında ETH’den ayrılmadan bile ETC ile benzer ideolojileri temsil eden daha birçok kripto para birimi ortaya çıkmaya başladı.

Her İki Çatalın da Var Olması Mümkün mü?

Çatallar, kripto para birimi tarihi boyunca birçok kez oluşabilir. Bir hard fork meydana geldiğinde, genellikle çok farklı fikirlere ve amaçlara sahip iki taraf vardır. Bu durumlarda, topluluklar tipik olarak bir şubeyi veya diğerini destekler. Ya her iki zincir de uzun süre aktif kalabilir ya da bir taraf tamamen kaybolabilir. 2014 yılında meydana gelen bir çatallanma, sonunda diğer işletmelere ayrılmadan önce ağlarında bir arada bulunan iki farklı kripto para birimine yol açmıştı. Bahsettiğimiz para Ethereum Classic (ETC) ve meydana gelen çatal, DAO.

Çatallanmadan Haberdar Olmanın En İyi Yolu Nedir?

Yaklaşan kripto para çatalları hakkında bilgi sahibi olmanın birkaç yolu vardır, ancak forumlara veya sosyal medyaya katılmak en doğrudan yoldur. Reddit ve Twitter gibi forumlar, yaklaşmakta olan çatallarla ilgili doğrudan güncel bilgi almak istiyorsanız harika kaynaklardır.

Yeni bir kripto para birimi çatalı duyurulduğunda, bu çevrimiçi toplulukların üyeleri mümkün olduğunca fazla bilgi sağlar. Buna, çatallanma tarihi ve çatallanan token’lardan herhangi birine sahipseniz, token talep etmek için yeni kripto para biriminin cüzdanını nerede bulacağınız gibi bilgiler de dahildir.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Başak Çetinbülüç tarafından yazıldı.

İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı son sınıf öğrencisi. KoinSaati içerik yazarı.

Dogecoin (DOGE), Shiba Inu (SHIB) ve Tron (TRX) Güncel Fiyat Analizleri I 18.05.2022

Airdrop Dağıtabilme Potansiyeli Olan Bazı Projeler