in ,

Kripto Para Arbitrajı Nedir? Nasıl Çalışır?

Kripto para arbitrajından, kripto para birimlerinin farklı borsalarda farklı fiyatlandırıldığı durumlarda yararlanılır.

Her gün on milyarlarca dolarlık kripto para işlemi gerçekleştiriliyor. Ancak geleneksel borsalardan farklı olarak, aynı kripto para birimleri olmasına rağmen farklı fiyatlar gösteren düzinelerce kripto para borsası bulunmakta. Bu durum, tecrübeli trader’lar için avantaj sağlıyor. Borsaları birbirine karşı kullanıyorlar.

Kripto Arbitrajı Nedir?

Arbitraj, bir piyasada bir varlığın satın alındığı ve hemen başka bir piyasada daha yüksek bir fiyatla satıldığı ve fiyat farkından kâr elde etmek için yararlanıldığı bir trade stratejisidir.

Bu strateji, kripto para birimlerinin farklı borsalarda farklı fiyatlandırılmasında yararlanır. Örnek vermek gerekirse; Coinbase’de Bitcoin 10.000 $, Binance’da 9.800 $ olarak fiyatlandırıldığını düşünelim. Bu fiyat farkını kullanmak arbitrajın anahtar unsurudur. Bir trader Binance’da Bitcoin satın alabilir, Coinbase’e aktarıp ve satın aldığı Bitcoin’i satarak yaklaşık 200 $ kar elde edebilir.

Diğer bir anahtar unsur ise hızlı olmaktır. Bu fiyat farkları genellikle fazla uzun sürmez. Ancak, arbitrajcı piyasada doğru zamanda konumlanırsa büyük kârlar elde edebilir. Filecoin Ekim 2020’de borsalarda listelendiğinde, bazı borsalar ilk birkaç saat içinde fiyatı 30 $ olarak listeledi. Diğerleri $200 dolardan.

Kripto Fiyatları Nasıl Çalışır?

Peki kripto para birimi değerini nereden alıyor? Bazıları, kripto paraların herhangi bir şey tarafından desteklenmediğine dikkat çekerken, yani dolayısıyla bu nedenle ona atanan herhangi bir değer tamamen spekülatif olduğunu düşünüyor. Karşı sav kabaca şudur: İnsanlar bir kripto para için ödeme yapmaya istekliyse, o paranın değeri vardır.

Borsalarda işlemler emir defterleriyle yapılır. Bu emir defterleri, farklı fiyatlardaki alış ve satış emirlerini içerir. Örneğin, bir trader 30.000$ karşılığında bir Bitcoin satın almak için “satın alma” emri verebilir. Bu emir, emir defterine geçecekti. Başka bir trader bir Bitcoin’i 30.000$’a satmak isterse, defter bir “satış” emri ekler ve böylece işlem gerçekleştirebilir. Satın alma emri daha sonra doldurulduğu için emir defterinden çıkarılır. Bir trade işlemi bu şekilde gerçekleşir.

Kripto para borsaları, bir kripto parayı en son gerçekleşen trade işlemine göre fiyatlandırır. Bu, bir satın alma emrinden veya bir satış emrinden gelebilir. Örneğin, Bitcoin’in 30.000$’a satışı en son tamamlanan trade işlemi olsaydı, borsa fiyatı 30.000$ olarak belirleyecekti. Daha sonra 30.100 dolara iki Bitcoin satan bir işlem gerçekleşirse, Bitcoin fiyatı 30.100 dolara yükselecek. Ticareti yapılan kripto miktarı önemli değil, önemli olan en son fiyattır.

Her kripto borsası, fiyatlarını diğer kripto para borsalarına dayandıran bazı kripto borsaları dışında, kripto paraları bu şekilde fiyatlandırır.

Farklı Arbitraj Yöntemleri

Borsalar Arasında

Kripto arbitrajının bir yöntemi, bir borsada bir kripto para satın almak ve ardından onu, kripto paranın daha yüksek bir fiyata satıldığı başka bir borsaya aktarmaktır. Ancak bu yöntemle ilgili birkaç sorun bulunuyor. Makaslar genellikle sadece birkaç saniyeler sürer, ancak borsalar arasında transfer yapmak dakikalar alabilir. Bir kripto parayı bir borsadan diğerine aktarmak, para çekme, para yatırmak uzun sürebilir. Vakit sorunun yanında ağ ücretleri yer alıyor.

Arbitrajcıların işlem ücretlerinden kaçınmanın bir yolu, bir kripto para birimini iki farklı borsada tutmaktır. Bu yöntemi kullanan bir trader daha sonra aynı anda bir kripto para alıp satabilir.

Bir trader’ın Binance’da ABD dolarına sabitlenmiş bir stablecoin’de 30.000 $’ı ve Coinbase’de bir Bitcoin’i olabilir. Bitcoin, Coinbase’de 30.200 $, Binance’da ise sadece 30.000 $ değerinde olduğunda, trader, Binance’de Bitcoin’i (stablecoin kullanarak) satın alır ve Bitcoin’i Coinbase’de satar. Bu şekilde ne bir Bitcoin kazanılır veya kaybedilir. Ancak iki borsa arasındaki makas nedeniyle 200 dolar kazanılmış olur.

Üçgen Arbitraj

Bu yöntem, üç farklı kripto para birimini almayı ve aralarındaki farkı tek bir borsada trade etmeyi içerir. (Her şey tek bir borsada gerçekleştiği için transfer ücreti sorunu yoktur).

Teknik Analiz

Bu nedenle, bir trader örneğin Bitcoin, Ethereum ve XRP’yi içeren arbitrajdan faydalabilir. Bu kripto para birimlerinden bir veya daha fazlası borsada daha düşük bir fiyatta olabilir. Dolayısıyla bir trader, Bitcoin’lerini Ethereum almak için satarak ve ardından XRP ile Bitcoin satın alarak ve Ethereum’u XRP satın almak için kullanarak arbitraj fırsatlarından yararlanabilir. Stratejiyi doğru kurguladıysa, trader bu işlemlerin sonunda başlangıçtakinden daha fazla Bitcoin adedine sahip olacaktır.

İstatistiksel Arbitraj

İstatistiksel arbitraj, kripto ticareti yapmak için nicel veri modellerini kullanmayı içerir. İstatistiksel bir arbitraj botu, aynı anda yüzlerce farklı kripto para ticareti yapabilir, bir botun matematiksel bir modele dayalı bir ticaretten kâr etme şansını dikkatlice hesaplayabilir ve bir trade’de “long” veya “short” pozisyon açabilir.

Genel olarak, bir bot, gerçekten iyi performans gösteren bir kripto para birimine düşük bir puan verir ve kötü performans gösterdiğinde yüksek bir puan verir; iyi performans gösterenlerden elde edilecek daha büyük karlar bulunur. İyi bir trade algoritması, kripto paraların fiyatını tahmin edebilen ve bunları birbirleriyle ustalıkla trade edebilen matematiksel modeller oluşturabilir.

Merkeziyetsiz Finans (DeFi) Arbitrajı

Merkeziyetsiz finans veya DeFi, insan müdahalesi olmadan borç verme protokolleri, stablecoin’ler ve borsalar olarak çalışan vesayetsiz finansal protokolleri ifade eder. Kod ağırlıklı mimarileri, onları arbitraj için uygun kılmaktadır; Arbitrajı denemek isteyenlerin uygulayabileceği birkaç farklı strateji bulunmaktadır.

Koinsaati, Veri

Bir strateji çeşidi olarak, DeFi kredi protokollerinin sunduğu çeşitli getirilerden kâr elde etmek hedeflenebilir. Eğer bir platform bir stablecoin’den %10 getiri sağlıyorsa ve diğeri farklı bir stablecoin’den %11 getiri sağlıyorsa, o zaman bir trader düşük getirisi olan stablecoin’ini yüksek getirili olana çevirerek bu %1’i farktan yararlanabilir.

Başka bir strateji ise, farklı borsalardaki fiyatlardan kar elde etmektir. Bu, tıpkı “borsalar arası” arbitraja benzer bir işlev görür, ancak bu sefer Uniswap gibi merkeziyetsiz borsaları temel alır. Bazı merkeziyetsiz borsalar, kripto paralar için farklı fiyatlar sunar ve aradaki farktan yararlanarak para kazanmayı mümkün kılar.

Arbitraj Trade’inin Riskleri

Arbitraj trade’i ile ilgili çeşitli riskler vardır. Bunlardan biri slipajdır. Slipaj, bir trader bir kripto para satın almak için emir verdiğinde meydana gelir, ancak emirleri emir defterindeki en ucuz tekliften daha büyüktür ve emrin “kaymasına” ve ödemeyi beklediklerinden daha pahalıya mal olmasına neden olur. Bu, trader’lar için bir sorundur, özellikle de marjlar o kadar küçük olduğundan, kayma, potansiyel kârları eritebilir.

Fiyat hareketi, arbitrajla ilişkili bir başka risktir. Trader’lar, makaslar birkaç saniye içinde kaybolabileceğinden, makaslar oluştuğunda avantaj sağlamak için hızlı olmalıdır. Bazı trader’lar, bunun için botlar kullanabilir.

Son olarak, trader’lar transfer ücretlerini hesaba katmalıdır. Majör kripto para birimleri için makaslar nadiren çok büyüktür ve ufak marjlar için bir transfer veya işlem ücreti, potansiyel bir kârı yok edebilir. Bu ufak marjlar aynı zamanda önemli kazançlar elde etmek isteyen herhangi bir trader’ın çok sayıda işlem yapması gerektiği anlamına gelir.

Kaynak: Decrypt

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Garen Varjabetoğlu tarafından yazıldı.

Fransa'da, Nice Sophia Antipolis Üniversitesi'nde Ekonomi-Yönetim bölümünden mezun oldum. Fransızca ve İngilizce dillerine hâkimim. Bir süre özel sektörde çalıştıktan sonra, blokzinciri teknolojisiyle tanıştım ve kendimi bu alanda geliştirmekteyim.

Teknik analiz

Teknik Analizde En Çok Kullanılan Formasyonlar – 3

Stepn (GMT) ve ApeCoin (APE) Teknik Analizleri I 20.07.2022