içinde ,

Kripto Okuma Kitabı: Para Birimleri, Token’lar ve Dijital Emtialar

Kriptopara, Bitcoin, Ethereum

Kriptopara dünyasında birçok teknik jargon mevcuttur. Bunun sonucunda da bazı kavramlar birbirileriyle karıştırılabilir ya da gerçek anlamlarının dışında kullanılabilir. Bu durum, yatırımcılar ve kriptopara piyasalarını anlamaya çalışan kullanıcılar için büyük bir problemdir.  

Kriptopara Birimleri, Token’lar ve Kripto Emtialar Arasındaki Fark Nedir?

Kriptopara birimleri, tokenler ve kripto emtialar birbirileriyle sık sık karıştırılan terimlerdir. Bu üç kavram, birbirileri ile bağlantılı olsa da tamamen farklı anlamlara gelir. Bu fark, kriptopara yatırımı için bir yol haritası oluştururken kendini belli eder. Örneğin, bir kriptopara birimi değerlemesi yapılırken coinin, paranın bazı karakteristik özelliklerine bağlı kalıp kalmaması göz önüne alınır. Diğer tarafta token değerlemesi yapılırken; protokol benimseme ve sağlamlık gibi farklı bir dizi faktör dikkate alınır.

Kriptopara Birimleri

Kriptopara birimleri günümüz piyasalarında en popüler yatırım seçenekleri arasında yer alıyor. “Kriptopara birimi” kağıt bazlı paranın sahip olduğu bazı karakteristik özelliklerin, coin’lere entegre edilmesini ifade ediyor. Bu karakteristik özellikler arasında “store of value” olarak bilinen Türkçe karşılığı ile değer deposu, hesap birimi ve geçmişten bağımsız olarak değiştirilebilirlik özelliği yer alıyor. 

Kriptopara

Kriptopara birimlerine örnek olarak Bitcoin, Ethereum, Litecoin verilebilir. Kriptopara birimlerini değerleyen çerçeveler, söz konusu coin için traksiyon ve tedarik programları gibi faktörleri hesaba katar. Altcoinler ve coinler, kriptopara birimlerini ifade etmek için kullanılan eş anlamlı terimlerdir.

Kripto Emtialar

Kripto emtialar ile ilgili devam eden bazı tartışmalar olsa da bu terim, genel olarak bir blockchain ağındaki tokenler aracılığıyla gerçek veya sanal dünyada bir emtia, hizmet veya sözleşmeyi temsil edebilen, takas edilebilir veya değiştirilebilir bir varlığı tanımlamak için kullanılır. Bazı görüşler, token üretmek için kullanılan blockchain’leri, kripto emtialar olarak kabul eder. Bazı görüşler ise kripto emtiaları, CPU gibi bir bilgisayar sisteminin bazı özellikleri açısından tanımlar. Ancak; kripto emtialar, her iki durumda da kriptopara birimlerinin yapı taşları olarak tanımlanır.

Kripto emtiaların gerçek madeni paralarla ilişkisi, bir örnek yardımıyla daha açık hale getirilebilir. Petrol, fiziksel dünyada bir emtia olarak kabul edilir. Onu dünyadan çıkarmanın belirli bir maliyeti vardır ve petrol, küresel ekonomiye güç sağlamak için kullanılır. Kripto emtialar da benzer şekilde çalışır. Bunları üretmenin bir maliyeti vardır ve bunlar, kriptopara ekonomisini güçlendirmek için kullanılır.

Eylül

Örneğin, bilgi işlem gücü (veya kripto üretmek için dağıtılan işlemcilerin hızı ve sayısı) ve bir sistemin depolama kapasitesi kripto emtialar olarak kabul edilir. Başka bir örnek olarak Ethereum blockchain’i verilebilir. Çünkü Ethereum’daki akıllı sözleşmeler, tokenleri oluşturmak için yapı taşı olarak kullanılır. 

Token’lar

Token’lar, blockchain üzerine inşa edildikleri için kriptopara birimlerine benzerlik gösterir. Kriptopara birimleri, en yaygın token biçimidir. Ancak; token’lar, bir blockchain değerinin daha geniş temsilidir. Bu değer, kriptopara birimlerinden sadakat noktalarına ve blockchain üzerine inşa edilmiş varlıklara kadar çok çeşitli alanlarda kendini gösterir.

Ethereum, birkaç token için temel blockchain’dir. Örneğin, Tronix (TRX), eğlence endüstrisi için bir tokendir. EOS ise merkeziyetsiz uygulamalara güç sağlamada gereken altyapı için bir tokendir.

Sonuç

Kriptopara birimleri, tokenler ve kripto emtialar bazı haber makalelerinde ve röportajlarda birbirlerinin yerine kullanılsalar da birbirileriyle bağlantılı; ancak birbirilerinden farklı kavramlardır. Bu farklılıkları algılamak gelecekteki regülasyonları ve değerlemeleri anlamak açısından önemlidir. 

Kaynak: investopedia.com

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Nergis Kartal tarafından yazıldı.

CEEK

CEEK Temel Analizi | Aralık 2021

Refik Anadol’un Open Sea’daki NFT Eseri 300 ETH’ye Satıldı