içinde

Kripto Ödeme Yöntemleri Yaygınlaşıyor!

Kripto para birimleri yaygınlaşmaya devam ediyor ve her geçen gün daha fazla şirket ödeme aracı olarak kripto para kabul etme kararı veriyor. İspanyol havayolu devi Vueling, ödeme yöntemi olarak kripto para kabul etmeye başlıyor. 

Vueling, gelecek yılın başından itibaren 13 dijital varlığı bir ödeme şekli olarak kabul edeceğini duyurdu. İspanya’nın en büyük havayolu şirketlerinden biri olan Vueling, müşterilerinin 2023’ten itibaren çeşitli kripto para birimleri ile bilet ödemesini sağlamak için BitPay ile güçlerini birleştirecek.

Yakın tarihli bir basın açıklamasına göre; Barselona merkezli havayolu, teklifi daha etkin bir şekilde entegre etmek için sektörde küresel bir yerleşim ağı olan Evrensel Hava Seyahat Planı (Universal Air Travel Plan – UATP) teknolojisini kullanacak.

Vueling, başlangıçta Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Bitcoin Cash (BCH), Litecoin (LTC), Dogecoin (DOGE), Shiba Inu (SHIB) gibi piyasa değerine göre önde gelen bazı kripto para birimleri de dahil olmak üzere 13 kripto para birimini destekleyecek.

Bu gelişmenin planlandığı gibi Ocak 2023’te gerçekleşeceğini varsayarsak, İspanyol firma Avrupa’da bir ödeme yöntemi olarak dijital varlıklara “evet” diyen ilk havayolu olacak. Vueling’de Dağıtım Stratejisi ve İttifaklar Müdürü Jesús Monzó, bu hareketin şirketin “dijital havayolu” statüsünü yeniden teyit ettiğine inanıyor.

BitPay’in Pazarlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Merrick Theobald ise Vueling’in “kripto para birimlerinin havayolu endüstrisini dönüştürme, ödemeleri küresel ölçekte daha hızlı, daha güvenli ve daha ucuz hale getirme potansiyelinin farkında olduğunu” söyledi.

Vueling, filo büyüklüğü ve varış noktası sayısı bakımından İspanya’nın en büyük havayolu şirketidir. Avrupa, Afrika, Asya ve Orta Doğu’da 120’den fazla noktaya uçuyor.

Bu yılın başlarında Vueling, Metaverse’ye de dahil oldu ve müşterilerin sanal gerçeklikte dağıtım kanalları aracılığıyla taşıyıcı ile seyahatlerini görselleştirmelerine ve rezervasyon yapmalarına izin verdi.

Kripto ve Havayolu Endüstrisi

Geçen yıl Venezuela’nın en büyük havalimanı olan Simón Bolivar Uluslararası Havalimanı (Maiquetía) dijital varlıkları bir çözüm yolu olarak kabul etme fikrini açıkları. Dubai’nin Emirates Havayolu da benzer düşüncelerini açıklamıştı. Emirates, yaklaşık bir ay önce ticaret için web sitesine NFT’leri eklerken Bitcoin’i de bir ödeme yöntemi olarak benimsemeyi planladığını söyledi.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Nergis Kartal tarafından yazıldı.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde İngilizce Matematik bölümü öğrencisi. KoinSaati içerik editörü.

Binance 100 Bin Adet Bitcoin (BTC) mi Aldı?

TrustFi Haftalık Raporu: 13 – 19 Haziran