in

Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi Nedir?

Kripto Korkusu ve Açgözlülük Endeksi, kripto piyasası, düşüncesi için 0 ile 100 arasında bir puan sağlamaktadır. Borsayı analiz etmek için “CNNMoney” Korku ve Açgözlü Endeksine dayanır.

Korku (0 ile 49 arasında bir puanda) piyasadaki değer düşüklüğünü veya arzın fazlalığını göstermektedir. Açgözlülük (50 ile 100 arasında bir puanda), kriptopara birimlerinin aşırı değerlenmesini ve olası bir patlamayı ileri sürmektedir.

Bitcoin, Çevre

 

Korku ve açgözlü düzeyindeki değişiklikleri fark etmek, kripto pazarına girmeyi veya çıkmayı seçerken ticaret stratejinizin bir parçası olabilir.

Giriş

İyi bir ticaretçi veya yatırımcı, kripto piyasasında alım mı yoksa satım mı yapacağınıza karar verirken her zaman destekleyici veriler arayacaktır. Bakılacak grafikler, analiz edilecek temeller ve içine girilecek piyasa duyarlılığı vardır. Bununla birlikte, mevcut her metriği ve indeksi incelemek, zamanın en verimli kullanımı değildir.

Kripto Korkusu ve Açgözlü Endeksi ile duygu ve temel metriklerin birleşimi, piyasa korkusu ve açgözlülüğüne bir bakış sağlamaktadır. Tek başına bu göstergeye güvenmemek gerekir, ancak kriptopara piyasalarının genel hissini anlamanıza yardımcı olmaktadır.

Endeks Nedir ?

Bilindiği üzere, bir dizin birden çok veri noktası alır ve bunları tek bir istatistiksel ölçümde birleştirir. Borsayı izleyen ünlü bir endeks olan Dow Jones Industrial Average’ı (DJIA) zaten duymuş olabilirsiniz. DJIA, ABD’de çok sayıda borsada işlem gören 30 büyük şirketin fiyat ağırlıklı bir birleşimidir. Ticaret işi yapanlar ve yatırımcılar, bu şirketlerin hisse senetlerine birleşik bir pozisyon almak için  DJIA’yı satın alabilirler.

Kripto Korku ve Açgözlü Endeksi de piyasa verilerinin ağırlıklı bir ölçüsüdür, ancak benzerliklerin sona erdiği yer burasıdır. Kripto Korku ve Açgözlü Endeksi, satın alabileceğiniz bir şey veya herhangi bir finansal araç olarak görülmemesi gerekir. Bu sadece analizleri tamamlayıcı bir piyasa göstergesidir.

Piyasa Göstergesi Nedir ?

Piyasa göstergeleri, ticaret yapanların ve yatırımcıların piyasa verilerini analiz etmelerini kolaylaştırmaktadır. Göstergeler her türlü piyasa analizinde bulunur, bunlar: teknik analiz, temel analiz ve duyarlılık analizleridir. 

Eğer teknik analiz (TA) ile denemeler yaptıysanız, muhtemelen göstergelerle ilgili bir miktar deneyiminiz bulunmaktadır. Bunlar, basit hareketli ortalamalardan “Ichimoku Bulutları” gibi karmaşık grafik modellerine kadar uzanır. Teknik Analiz göstergeleri, fiyatları, işlem hacmini ve diğer istatistiksel eğilimleri analiz etmekle ilgilidir.

Teknik Analiz

Temel analiz göstergeleri ise farklı bir yaklaşım benimser. Bir token veya hisse senedi araştırdığınızda, esasen projenin altında yatan temel değeri belirlemeye çalışırsınız. Örneğin, yaptığınız analiz bir göstergede birleştirilmiş kullanıcı sayısını ve toplam piyasa değerini içerebilir.

Ek olarak, yatırımcıların ve ticaret yapanların duygu ve düşüncelerini ölçen piyasa duyarlılığı göstergeleri vardır. Kripto Korku ve Açgözlülük İndeksi, birçoğundan sadece biridir. Diğer örnekler arasında Augmento’dan The Bull & Bear Index (Boğa & Ayı Endeksi değer yükselmesiyle ilgili) ve kripto piyasalarındaki balinalardan yapılan büyük transferleri izleyen WhaleAlert (Balina Alarmı) sayılabilir.

Kripto araştırmaları, bir dereceye kadar sosyal medyayı, topluluğu ve kamuoyunu analiz etmeye de  dayanıyor. Bu nedenle, duyarlılık analizi bu varlık sınıfı için kullanışlı olabiliyor.

Korku ve Açgözlülük Endeksi Tam Olarak Nedir ?

CNNMoney, başta piyasa duyarlılığını analiz etmek ve menkul kıymetler (hisse senetleri) için Korku ve Açgözlülük Endeksi’ni oluşturdu. Alternative.me (Her gün farklı kaynaklardan gelen duygu ve hisleri analiz ediyor ve bunları tek bir basit sayıya dönüştüren analizci bir platform)  o zamandan beri verileri kripto pazarına uyarladılar.

Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi, piyasa katılımcılarının açgözlü mü yoksa korkulu mu hissettiğini belirlemek için bir dizi farklı trend ve piyasa göstergesini analiz eder. 0 puan aşırı korkuyu, 100 ise aşırı açgözlülüğü gösterir. 50 puan, piyasanın biraz tarafsız olduğunu göstermektedir.

Teknik Analiz - Mum

Korkunç bir piyasa, kriptopara birimlerinin az değer biçilmiş olduğunun bir göstergesi olabilir. Bir pazarda korku, fazla satış yapılmasına ve aşırı paniğe neden olabilir. Korku, piyasanın uzun vadeli bir düşüş eğilimine girdiği anlamına gelmez. Bunun yerine, etraflı uçtan uça bir piyasa duyarlılığına kısa veya orta süreli bir referans olarak düşünebiliriz.

Piyasadaki açgözlülük ise bu durum tam tersidir. Yatırımcılar ve ticaret yapanlar aşırı açgözlüyse, fazla değerlenme ve patlamalar yaşanabilir. FOMO (fırsat kaçırma korkusu) yatırımcılarının Bitcoin fiyatını aşırı derecede değerlendirerek, piyasayı şişirmesine neden olduğu bir durumu hayal edin. Başka bir deyişle, artan açgözlülük ile beraber aşırı talebe yol açar ve fiyatı yapay olarak şişirebilir. 

Kripto Korku Ve Açgözlülük Endeksi Nasıl Çalışır ?

Alternative.me her gün 0 ile 100 arasında yeni bir değer hesaplamaktadır. Temmuz 2021 itibariyle Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi sadece Bitcoin ile ilgili bilgileri kullanmaya başladı. Bunun arkasındaki sebep, konu fiyat ve duyarlılık olduğunda BTC’nin bir bütün olarak kripto piyasasıyla olan önemli korelasyonudur ve konumudur. Gelecekte, muhtemelen Etherehum (ETH) ve BNB de dahil olmak üzere diğer büyük paraları kapsayacak planlar bulunmakta.

Kaynak:https://academy.binance.com/en/articles/what-is-the-crypto-fear-and-greed-index

Endeks’in ölçeğini aşadğıdaki kategorilere ayırabiliriz:

  • 0-24: Aşırı korku (Turuncu)
  • 25-49: Korku (Kehribar/sarı)
  • 50-74: Açgözlülük (Açık yeşil)
  • 75- 100: Aşırı Açgözlülük (Yeşil)

Endeks, beş farklı ağırlıklı piyasa faktörünü birleştirerek değeri hesaplar. Bir göz atalım :

1. Volatilite (fiyatlarda görülen dalgalanma, endeksin %25’i). Volatilite, Bitcoin’in mevcut değerini son 30 ve 90 günlük ortalamalarla ölçer. Burada endeks piyasadaki belirsizliğin yerine volatiliteyi kullanır.

2. Pazar Momentumu / Hacmi (endeksin %25’i). Bitcoin’in mevcut işlem hacmi ve piyasa momentumu (ilgili parametrenin belirlenmiş bir süre içinde ne kadar kazandırdığını veya kaybettirdiğini endeks olarak belirten bir gösterge) , önceki 30 ve 90 günlük ortalama değerlerle karşılaştırılır ve ardından birleştirilir. Sürekli yüksek hacimli satın alma, olumlu veya açgözlü piyasa duyarlılığına etkilemektedir.

3. Sosyal Medya (endeksin %15’i). Bu faktör, Bitcoin ile ilgili Twitter Hashtaglerinin sayısına ve etkileşim oranına bağlıdır. Genel olark, sürekli ve alışılmadık derecede yüksek miktarda etkileşim, korkudan ziyade piyasa açgözlülüğü ile ilgilidir.

Bitcoin, Çevre

4. Bitcoin Hakimiyeti (endeksin %10’u). Bu girdi BTC’nin pazardaki hakimiyetini ölçmektedir. Artan piyasa hakimiyeti, coinlere yapılan yeni yatırımları ve altcoinlerden fonların yeniden bölüştürülebileceğini göstermektedir.

5. Google Trends (endeksin %10’u). Endeks, Bitcoin ile ilgili arama sorguları için Google Trendler verilerine bakarak piyasa duyarlılığı hakkında bilgi sağlar. Örneğin, “Bitcoin Scam” aramalarındaki artış, piyasada daha fazla korku olduğunu gösterir.

6. Anket Sonuçları (%15 endeks puanı). Bu girdi bir süredir duraklatıldı.

Kripto Korku Ve Açgözlülük Endeksi Neden Faydalıdır ?

Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi, piyasa duyarlılığı değişikliklerini kontrol etmek için değerli bir araç olarak kullanılabilir. Büyük dalgalanmalar, piyasanın geri kalanı trendi takip etmeden önce giriş veya çıkış fırsatı sağlayabilir. Bunun kısa bir örneğini, endeks rakamlarına karşı son üç aylık toplam kriptopara birimi piyasa değerini kontrol ederek görebiliriz.

Kaynak:https://academy.binance.com/en/articles/what-is-the-crypto-fear-and-greed-index

 

  • 1. nokta, endeks değerinde 73’ten (açgözlülük) 27’ye (korku) kadar önemli bir sapma olarak 26 Nisan 2021’i gösteriyor.
  • 2. nokta , 12 Mayıs 2021’de 68’den (açgözlülük) 26’ya (korku) başka bir kaymanın başlangıcını gösteriyor.

Bu değişiklikleri genel kripto piyasası kapitalizasyonu ile karşılaştırarak bunun kripto piyasasıyla uyuşup uyuşmadığını görebiliriz.

Kaynak:https://academy.binance.com/en/articles/what-is-the-crypto-fear-and-greed-index

  • 1. Nokta, 12 Mayıs’ta 2.53 trilyon dolarlık zirveye tırmanmadan önce, 26 Nisan’ı 1.78 trilyon dolardan (USD) başlattığını gösteriyor.
  • Bunu yukarıda gördüklerimizle birleştirirseniz, kripto piyasası değerinde yerel bir tabana denk gelen açgözlülükten korkuya kadar büyük bir duygu dalgalanması görebilirsiniz.
  • Piyasa daha açgözlü hale geldikçe, genel piyasa değeri maksimuma ulaşana kadar yükselir. Maksimumda, duyarlılık bir kez daha keskin ve hızlı bir şekilde düşer.

Bitcoin

Verilen örnekte, endeksin bir satın alma fırsatı bulmada ve piyasada bir satış tahmininde bulunmada yardımcı olduğu kanıtlanmıştır. Endeksi kullanarak, duygusal tepkilerinizin abartılı mı yoksa piyasaya uygun mu olduğunu kontrol edebilirsiniz. Ancak her durumda her zaman yardımcı olacak mı? Büyük ihtimalle hayır.

Endeksi Uzun Vadeli Analiz İçin Kullanabilir miyiz ?

Gösterge, kripto piyasası döngülerinin uzun vadeli analizinde de işe yaramamaktadır. Bir boğa (Boğa piyasası veya boğa koşusu, fiyatların yükseldiği bir finansal piyasa durumudur) ya da ayı koşusu içinde birden fazla korku ve açgözlülük döngüsü barındırır. Bu değişimler, swing ticaretçilerinin faydalanması için kullanışlıdır. Ancak elde tutmak isteyen yatırımcılar için sadece endeks üzerinden boğadan ayı (Fiyatların düştüğü piyasaları ifade eder) piyasasına geçişi tahmin etmek zor olacaktır. 

Koinsaati, Veri

Uzun vadeli bir bakış açısı elde etmek için diğer piyasa unsurlarını analiz etmeniz gerekecektir. Her zaman olduğu gibi, önerilen yalnızca tek bir göstergeye veya analiz tarzına güvenmemeniz gerektiğidir. Herhangi bir para yatırmadan önce kendi araştırmanızı yaptığınızdan emin olun ve yalnızca kaybetmeyi göze alabileceğiniz kadar yatırım yapın. 

Kapanış Sözleri

Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi, çok çeşitli temel piyasa duyarlılığı ölçümlerini toplamanın ve özetlemenin basit bir yoludur.

Bunu kendiniz yapmak zorunda kalmak yerine, sosyal medyayı, Google Trendleri ve diğer istatistikleri izlemek için göstergelere güvenebilirsiniz. Analizinizde daha dengeli bir görünüm elde etmek için metrikler ve göstergeler kullanabilirsiniz. 

Şunlar da ilginizi çekebilir: Kriptopara Piyasasında Son Durumlar | BTC, ETH ve SOL Teknik Analizi

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Kübra Çorluk tarafından yazıldı.

Maltepe Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümünden mezun olduktan sonra kendisini içerik editörlüğü, yazarlık, SEO uyumlu makale yazımı alanlarında geliştirdi. Farklı şirketlere editörlük ve SEO danışmanlığı yapmakta olan Kübra, KoinSaati ailesiyle tanıştıktan sonra kriptoparalar, Blockhain gibi pek çok alanda kendini geliştirerek tecrübe kazandı. Şuan da KoinSaati'inde "içerik editörü" ve "sosyal medya uzmanı" olarak çalışmalarını sürdürüyor.

Central Bank Digital Currency (CBDC) Nedir?

Bitcoin (BTC) Fiyatı 30.000 Doları Görecek mi?