içinde , , ,

Kripto Kirpi ile Huobi Sohbet Saati

Topluluğumuzun tecrübeli analisti Kripto Kirpi, 12 Ocak Çarşamba 20:00-22:00 saatleri arasında KoinSaati Telegram grubunda piyasa analizlerini bizlerle paylaştı. Bu yazıda mevcut piyasa durumu ve teknik analiz konusunda bilgi edinmek isteyen, etkinliği kaçıran ya da önemli noktaları tekrar okumak isteyen okuyucularımız için etkinlikte konuşulanları sizlerle paylaşacağız.

Bitcoin ($BTC)

ABD kaynaklı haberler ile başlayan düşüşlerin, faiz artırımlarının netleşmesi ile birlikte sertleşmesi sonrası, beklenti seviyesinde gelen enflasyon açıklamaları ile rahat bir nefes almış gibi görünüyoruz. Çoğu altcoin, minör trendlerini kırdı ve yükseliş için yeni bir atak bekleniyor. Bu noktada Bitcoin dominance ile birlikte ele alacak olursak, oluşan üçlü dip yapıları sıklıkla karşımıza çıkar ve yükselişin ön görüldüğü yapılardır.

Mart ayındaki faiz artırımına kadar gerçekleşecek Bitcoin’e geçişler sonrası dominance ile birlikte $BTC yükselişleri izleyebiliriz. Böyle bir ortamda altcoin’ler ezilir mi? Son dönemlere baktığımız zaman BTC’nin dominance ile birlikte artışlarında çok sert düşüşlere rastlamıyoruz. Majör coin’lerden, özellikle top 100 içerisinde bulunanlardan birlikte hareket ettiğini de gözlemliyoruz. Son olarak faiz artırımlarının fiyatlanmış olma ihtimali önümüzde çok sert yükselişler olmasa da pozitif bir havanın esmesine yardımcı olabilir

$HOT

Majör direnç bölgesini test ediyor. EMA50 ile de aynı seviyelerde olması önemli. Kırılım gerçekleşmesi halinde 0.008750 seviyelerine kadar ilerleyebilir. Bu seviyelerden reddedilmesi halinde ise 0.005510 seviyelerindeki desteği tekrardan ziyaret edebilir.

$BTT

Düşen trend içerisinde hareket etmeye devam ediyor. Öncelikle bu trendi kırması lazım. 0.002545 üzerinde kalması pozitif. Altına sarkar ise 0.001980 seviyelerindeki desteğe kadar düşüş trendi devam edebilir.

$EPS

EMA50 üzerine çıkmayı başarmış. Buradan 0.2610-0.2750 majör direnç bölgesini test etme olasılığı çıkıyor. EMA50 altındaki kapanışlarda dikkatli olmak gerekir. Bitcoin’de yaşanacak bir düşüşle şu anki piyasada bu seviyenin altına da gelme olasılığı var. BTC ile birlikte takip etmek mantıklı.

Enflasyon Konusu

Burada dikkat edilmesi gereken noktanın şu olduğunu düşünüyorum. Nasıl ki altcoin’ler için Bitcoin’e bir bağlılık var ise, Bitcoin için de dolara bir bağlılık var. Enflasyon beklenti seviyesinde geldiği için bir yükseliş hareketi izledik, çünkü bu para piyasaları açısından olması gereken bir durum. Beklenti gerçekleşir ise pozitif yansır. Bu noktada şu da karşımıza çıkıyor: piyasalar enflasyon rakamlarını ve faiz artırımlarını iki aydır fiyatlıyor. Bunun sonucunda her şey gün yüzüne çıktığı için de artık alımların gelmesi başlıyor.

FED mart ayında faiz artıracak bu artık net bir durum ve uzun zamandır da biliyoruz. Ekonomistlerin asıl çekindiği nokta ise tedarik zinciri ve faiz artışlarının yetersiz kalması. ABD bazında ise işsizliğe rağmen kripto ve diğer yatırım araçlarından geçimini sağlayan vatandaşların istihdama dahil edilememesi. Bu durumda da arz krizi patlak verebilir. Arz krizi de enflasyonu daha da tetikler, daha fazla faiz artışı gerektirir.

Faiz artırımları dolar endeksini güçlendireceği için Bitcoin’e negatif yansır.

$BTC

Kısa sürede 44.000-45.100 direnç bölgesini kırması gerektiğini düşünüyorum. Aksi takdirde düşüşler devam edebilir. Twitter’da da yazdım. Cuma günü Nasdaq endeksine bağlı olarak yön tayini için bazı gelişmeler olabilir. 39K altında ara destekler mevcut ancak 37.400 dışında sağlıklı bir yapı yok. Aşağı yön devam ederse bu seviyelerden bir ölü kedi sıçrayışı yaşanabilir.

$GALA

Yakından takip ettiğim bir coin ama 0.36610 altına sarkması hiç iyi olmadı bence. Bu seviyenin altında kaldığı sürece negatif benim için. Üzerinde fiyatlanması halinde ise grafik üzerindeki majör bölgeye kadar değerlendirilebilir.

AVAX- Solana Konusu

AVAX neden seçilmedi kısmı, kurumların aralarındaki görüşmeleri ve sundukları seçenekler ile alakalı olabilir. Solana’nın seçilmesi de şaşırtıcı bir durum değil bence. Biraz önce de söylediğim gibi her iki proje de süreçleri çok iyi yönetiyor. AVAX da yeniliklere açık ve çalışan bir proje olarak ilerleyen süreçlerde bu tür ortaklıklar açıklayabilir. Şahsi fikrim henüz bu tür anlaşmaların yapılmasını erken gördükleri için olabilir çünkü uzun zamandır sadece ekosistemleri üzerine çalışmaktalar. Kurumsal anlaşmalar için ekosistem ayağının ileride bir sıkıntı yaratmaması ya da istedikleri noktaya gelmesini beklemiş olabilirler.

$SHIB

SHIB, 3310 desteğini fazlasıyla kullandı ve artık altında fiyatlanıyor. 34.60 ve üzeri bir kapanış gelmediği takdirde düşüşlere devam edebilir. Bir alt destek bölgesi 0.2060-0.2500. 3460 üzerine atabilirse 4690 seviyelerine kadar yükseliş trendi oluşturabilir.

$RSR

Tam olarak desteğimden dönmüş. 0.03050 seviyelerinde direnç var, bu seviyelere kadar 0.02290 altında stop’lu takip edilebilir. Bir alt destek seviyesi 0.01990.

$CELR

Kritik bir seviyede. 0.075-0.088 bölgesinin üzerine çıkarak düşen trend kırılımı için onay alabilir. Bu durumda sırası ile dirençler grafik üzerinde mevcut. Düşüş trendinin devam etmesi halinde ise sırası ile 0.06280 ve 0.05080 seviyeleri destekler.

$CERE

Öncelikle 0.0730 ve 0.0810 dirençlerini kırması gerekiyor. Yeni bir ralli için bu olasılığın gerçekleşmesini beklemek lazım diye düşünüyorum. 0.0510 seviyelerinde destek oluşturmuş. Bu seviyenin altında gerçekleşecek fiyatlanmalara dikkat etmek lazım

$FTM

Mükemmel bir süreç geçirdi. Uzun vadede daha iyi yerlere geleceğinin artık herkes farkında. Kısa vade için şu an oluşabilecek ikili tepe yapısına dikkat etmek gerekebilir. Düşük tepenin oluşması ile bir düzeltme gerçekleştirme olasılığı artıyor. 3.17 direnci kırılır ise 3.53-3.90 bölgesine kadar takip edilebilir. Düzeltme gerçekleşmesi halinde ise 2.32 seviyelerinde destek görünüyor.

$CRV

4.460-4.870 majör direnç bölgesini kırması halinde 5.470-5.700 bölgesindeki dirence kadar yükselişlerini sürdürebilir. Piyasanın toparlanma dönemlerinde DeFi ürünleri ön plana çıkar genellikle. Ancak CRV için olası bir OBO için 6.075 seviyelerinde dikkatli olmak gerekebilir.

$FET

Yükseliş trendi için 0.5060 üzerinde başarılı bir kırılım gerçekleştirmesi gerekiyor. 0.4530-0.4640 bölgesini test edebilir. Bu durumda bu bölgenin üzerinde kalmayı başarır ise daha sağlıklı bir yükseliş trendi oluşturabilir.

$ROSE

Bu şartlar altında ATH gerçekleştirmesi ile dikkat çekti ROSE. Bir düzeltme hareketi 0.37880-0.40150 seviyelerine kadar geri çekilmeler getirebilir. Eğer yükselişini sürdürecek olursa 0.55400 ve 0.59860 seviyeleri sırası ile takip edilebilir.

$FIL

Düşen trend içerisinde hala, bu trendden çıkması gerekli, bunun için de 32.40-33.90 bölgesini kırması gerekiyor. Kırılımın gerçekleşmesi halinde 35.90 ve 41.15 seviyeleri sırası ile dirençler. 28.50 seviyeleri geri dönüşler halinde destek olarak kullanılabilir.

$XAVA

8.6850-9.2860 bölgesinin kırılımı ile düşen trendden çıkışını gerçekleştirebilir. Öncelikle bunun takibini yapmak gerekiyor. Kırılım halinde olası dirençler grafik üzerinde. 5.9500 seviyeleri destek olarak kullanılabilir.

$LINK

Kimsenin beklemediği bir şekilde piyasadan pozitif ayrıştı. Çoğunluk LINK için artık hiçbir beklenti içerisine girmiyordu. Ancak; yükselen trend desteğini çok güzel kullandı ve negatif şartlar altında etkilenmedi. 26.50-28.30 bölgesindeki majör direnci test ediyor. Kırılması halinde 30.95 seviyelerindeki direnci test edebilir. 25 dolar altında fiyatlanma gerçekleştirmediği sürece pozitif görünmeye devam edecektir. 23 dolar seviyeleri olası geri dönüşlerde destek olarak kullanılabilir.

$DOT

Kasım ayında gerçekleşen parachain’ler ile beklentilerin çok altında kalan DOT, 21-25 dolar bölgesindeki destekten dönüş gerçekleştirdi. Şu an için hala DOT’un bu seviyelerde olması şaşırtıcı bir durum. 26.40 ara direncinin üzerine hızlı bir şekilde çıkması pozitif görünüyor. 29.75 seviyelerindeki dirence kadar takip edilebilir.

$MATIC

2.310-2.420 bölgesindeki majör direnci test ediyor. Toparlanma süreçlerini iyi değerlendirebilen bir coin olduğunu artık hepimiz biliyoruz. 2.545 kırılımı ile yükseliş trendine ivme katabilir. Geri dönüş yaşanması halinde 2.170 seviyelerinde ara destek görünüyor.

$MINA

3.620-3.770 bölgesini kırması halinde kanal hareketine devam ederek 4.410 direncini test edebilir. Bunda grafik üzerinde de görünen ikili dip yapısının da etkisi olabilir. Ancak; bu bölgeden reddedilmesi halinde bu kanal hareketini düşüşün bir düzeltmesi olarak algılamak da mümkün diye düşünüyorum. 3.225 altındaki fiyatlanmalarda dikkatli olunmalı.

$VRA

Önemli bir seviyeye iğne attı biraz önce. Kırılımın gerçekleşmemesi halinde 0.03080 ve 0.02800 desteklerini test etmek isteyebilir. Kırılım halinde 0.04255 seviyelerindeki dirence kadar yükseliş trendi başlatabilir.

Anlık haber için Telegram sayfamızı takip edebilirsiniz: t.me/koinsaati_anlikhaber

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Nergis Kartal tarafından yazıldı.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde İngilizce Matematik bölümü öğrencisi. KoinSaati içerik editörü.

Kim Kardashian ve Floyd Mayweather’e Kriptopara Reklamı Yaptıkları için Dava Açıldı

ABD Bankaları Stablecoin Oluşturmak için “USDF Konsorsiyumu” Kurdu