içinde ,

Kripto İçin Sırada Ne Var?

Para ve varlık anlayışımıza yeni boyutlar kazandıran kripto para birimleri son on yıl içerisinde iyi birer finansal fırsat olarak yükselişe geçti. Son zamanlarda yaşanan gelişmelerin ardından Bitcoin’e karşı şüpheci bakış açısı sadece kullanıcılarla sınırlı kalmayıp büyük kripto topluluklarında da karşımıza çıkıyor.

Temelde yatırımcıların ruh halini yansıtan bir parametre olan “Korku ve Açgözlülük Endeksi (Fear and Greed Index)” güncel verilerde “aşırı korku” aralığında seyretti.

Kaynak: Alternative.me

Korku ve açgözlülük endeksi, Bitcoin ve diğer büyük kripto para birimlerine karşı verilen duyguları yansıtır. Endeksin verilerine bakıldığında 0 değeri “Aşırı Korku”, 100 değeri ise “Aşırı Açgözlülük” anlamına gelir.

Bazı uzmanlara göre Bitcoin işlevini kaybetti. Geçtiğimiz kasım ayında piyasada yaşanan kitlesel kripto para coşkusundan sonra gelen kitlesel korku haliyle çoğu kişi elindeki varlıkları sattı. Bazı yatırımcılar, şimdilerde 30-40 bin dolar seviyelerinde seyreden Bitcoin için bu noktaların dip fiyatlar olduğunu düşünüyor.

Son aylarda yaşanan bazı olaylar piyasadaki mevcut durumun nedenlerini anlamaya yardımcı oluyor:

Havale Piyasaları (Remittance Markets): Bir ülkeden diğer ülkeye para göndermek olarak tanımlayabileceğimiz havale piyasaları, Bitcoin’in bu piyasa sistemi içerisinde para göndermek için en iyi yöntem olduğunu kanıtladı. Eğer Bitcoin bu pazarın bir kısmında aktif rol almaya başlayabilse, piyasa değerini 300 milyar dolar yukarı çıkarabilirdi.

Dünyanın En Etkili Değer Ticaret Ağı (The World’s Most Efficient Value Settlement Network): Küresel ticaret ağı, bankaların birbirlerine dijital olarak para gönderdiği, ancak nihai bir para birimine karar verdiği alandır. Çoğu uzmana göre, eğer Bitcoin, bu ticaret ağında toplam pazar payının sadece %25’ini alabilseydi, piyasa değerine 3,8 trilyon dolar ekleyebilirdi.

Altın Karşısında Bitcoin: Enflasyonun rekor seviyelerde olduğu bir dünyada Bitcoin, altın gibi  sınırlı bir varlıktır (maksimum arzı 21 milyon). Altın’ın enflasyona karşı bir koruma mekanizmasının olduğu göz önüne alınırsa, eğer Bitcoin, altının piyasa değerinin %50’sini yakalaması durumunda piyasa değerine 5,5 trilyon dolar daha ekleyebilirdi.

Bitcoin piyasasının temel değerleri değişmedi ve her geçen gün gelişmeye devam ediyor. Finansal olarak yatay piyasa değerleri hâkim olduğu için varlıklar hızlı bir şekilde yükselmiyor veya düşmüyor ancak bu durum yatırımcıları piyasadan soğutan bir etmen olarak karşımıza çıkıyor.

Bitcoin

Kripto para piyasaları halihazırda teknolojiye ve dünyanın en büyük elektronik hisse senedi borsası olan Nasdaq’a bağlıdır. Bu bağlılık, kripto para piyasalarını küresel borsalar karşısında etkilenmesine sebep oluyor. Kripto’nun bir teknoloji hissesi olmadığını kabul eden çoğu uzmana göre bu bağlılıktan kurtulmak oldukça kolay. Uzmanlara göre, Ethereum için bu kırılma ânı bu yıl içinde gelecek olan Eth2.0 yükseltmesinin gerçekleşmesi ile olacak. Bitcoin ise bu kırılma anını gerçekleşmesi beklenen halving sonrası yaşayacak.

Halving kelime anlamı olarak Bitcoin madenciliğinde yarılanma demek, yani Bitcoin blok ödülünün yarılanması anlamına geliyor. Halving sisteminin temel amacı Bitcoin’e erken güvenen insanları ödüllendirmek.

Enflasyonun kontrolden çıkması ve tedarik zincirinin başarısız olması, çöküş senaryolarını güçlendiriyor. Ayrıca, FED’in faiz oranlarını artırma kararı sonrası düşmeye devam edeceği ihtimali de mevcut. Uzmanlar sert bir düşüş yaşanacağı yönünde öngörüde bulunuyor.

Kripto para birimi söz konusu olduğunda önemli olan iki başlık bulunuyor:

Bitcoin: Bitcoin, hâlâ bir değer deposu olarak hizmet vermeye devam ediyor. Bitcoin’in merkeziyetsiz ve herkes tarafından denetlenebilen yapısı onu piyasada farklı kılıyor.

Ethereum: En basit anlamıyla, ana güç kaynağı ETH (kripto para) olan bir Kripto Para İşletim Sistemidir. Bu platform, kendisine ait özel bir yazım dili kullanarak bu işletim sistemi üzerinde “merkeziyetsiz” yazılım protokolleri geliştirilmesine fırsat sunar. Binlerce farklı şirket ve girişim Ethereum üzerinden kendi kripto paralarını yaratarak piyasaya sundu.

Bitcoin başarısız olursa, kripto para biriminin temelleri başarısız olur. Bitcoin, bir buluştan daha fazla şeyi ifade ediyor. Dünyanın en büyük 100 şirketinin 81’inde kullanım alanı bulan Bitcoin için bu açıkça görülüyor. Tüm ekonomik belirsizlik ve disiplinsiz para politikası ışığında, Bitcoin ve Ethereum, en çok yatırım yapılan iki varlık olarak öne çıkıyor.

Kaynak: Medium

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Yasemin Ulutaş tarafından yazıldı.

Uluslararası İlişkiler Bölümü öğrencisi. KoinSaati içerik yazarı.

OpenSea Discord Kanalı Hacklendi!

Bitcoin

Küresel Enflasyonun Yarattığı Boşluğu Bitcoin Doldurur mu?