in

Kripto Fonlarının Artan Popülaritesi Yöneticilerin İlgisini Çekiyor

Fidelity, UBS ve State Street Global Advisors, rakipleri BlackRock ve Invesco gibi Bitcoin ve benzeri kriptopara birimlerine olan yoğun ilgi üzerinde çalıştıklarını doğruladı.

Morningstar verilerine göre; Avrupa borsasında işlem gören yatırım fonlarındaki varlıklarda kriptoparalar, 10.5 milyar Euro’yu aştı. Bu da yöneticilerin ilgisini kriptoparalara çevirdi.

CoinShares’in bir parçası olan XBT, İsveç ve Jersey’de yerleşik sekiz üründe 5.4 milyar Euro’luk varlığı ile şu anda Avrupa’nın en büyük sağlayıcısı konumunda bulunuyor. XBT’nin ardından ise 2.1 milyar Euro’yu yöneten İsviçreli grup 21Shares geliyor.

Temel Analiz

SSGA’nın Avrupa, Orta Doğu ve Afrika için SPDR borsa yatırım fonu başkanı Matteo Andreetto şunları söyledi:

“Açıkçası, uzaya bakıyoruz ve uzayın nasıl geliştiğini değerlendiriyoruz. Müşteriler sadece kriptopara birimlerini değil; aynı zamanda SPDR kripto varlılarını da soruyorlar. Sağlam, güvenli bir çift el olduğumuz gerçeğini seviyorlar.”

Fidelity de konuyla ilgili; kriptopara birimlerinin ve bunların arkasında duran dağıtık defter teknolojisinin daha kapsamlı bir araştırmasının bir parçası olarak araştırmalarına devam ettiklerini söyledi:

“Beklediğiniz gibi Fidelity International, müşterilerin yararına bu teknolojinin potansiyelini araştırıyor.”

UBS Asset Management küresel ETF başkanı Clemens Reuter;

“Kriptoparalar, şu anda herkesin bakması gereken bir alandır. Bugün itibariyle hiçbir şey başlatmaya karar vermedik”

Kriptopara, Bitcoin, Ethereum

Mayıs ayında Invesco, Ignites Europe’a ETP’ler için dijital varlık durumunu araştırdıklarını söyledi.
Morningstar’da pasif stratejiler direktör yardımcısı Jose Garcia-Zarate, “gimmicky (hile)” eğiliminin bir parçası olarak daha fazla kriptopara birimi ürününün piyasaya sürülmesini beklediğini söyledi.
Jose Garcia-Zarate sözlerini şu cümleyi de ekledi,

“ETF’ler kendilerini bu tür risklere karşı ödünç veriyor.”

Tüm bunlarla birlikte; varlık yöneticileri, kriptoparalar alanına girmenin önündeki engellere de dikkat çekti.

Reuter, Ucits fonları için kriptopara birimlerine yatırım yapılmasına henüz izin verilmediğini kaydetti.
Andreetto, SSGA’nın, grubun diğer ETF’lerin yanında yer almak için çok yüksek çıtaya ulaşabileceğinden ve SPDR ürününün tüm özelliklerine sahip olacağından emin olana kadar bir ETF başlatmayacağını söyledi.

Kriptopara
Andreetto bunu şu şekilde ifade etti,

“Bir ETP’ye geçmek bizim için bir sapma olur.”

Avrupa ETP’leri ve kripto fonları, Ekim ayının sonuna kadar 12 ay boyunca ortalama yüzde 461.7’lik bir getiri sağladı. Morningstar verilerine göre; üç yılda yüzde 116.3’lük yıllık getiri elde ettiler (ETP – exchange traded product yani borsa yatırım ürünü).

Tüm bunlarla birlikte; Garcia-Zarate, yatırımcıların kriptoparalar ile ne dilediklerine dikkat etmeleri gerektiğini söyledi.

Garcia- Zarate, ayrıca düşüncelerini şu şekilde ifade etti,

“Yatırımcıların kriptopara birimlerinin ve ilgili vadeli işlem piyasalarının nasıl çalıştığını anlamak için derinlemesine bir incelemeye ihtiyaçları var.”

Kaynak: Financial Times

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Dogecoin (DOGE) ve Shiba Inu (SHIB) Teknik Analizi | 27 Kasım 2021

Cardano $ADA Ağındaki Potansiyelli Projeler