in

Kripto Dünyasında Kurumsal Yatırımcıların Önemi

Dünya çapında her geçen gün sayıları daha da artan şirketler, kripto para birimlerine yatırım yapıyor ve bir dizi yatırım, operasyonel ve işlemsel amaçlar için Bitcoin ve diğer kripto para birimlerini kullanıyor.

Kurumsal yatırımcılar, herhangi bir konuda olduğu gibi kripto yatırımları konusunda da çeşitli tehditlerle karşı karşıya olsa da bu yatırımcılar için aynı zamanda güçlü teşvikler de bulunuyor. İşletmelerin dijital varlıkları kullanıp kullanmayacağını ve nasıl kullanacaklarını belirlerken göz önünde bulundurmaları gereken durumlar da bulunuyor.

Bitcoin’i bilançolarına koymaktan metaverse’te mağaza kurmaya kadar, markaların ve kurumların kripto para birimlerine yatırım yapma biçimleri genişlemeye devam ediyor. Bu yazımızda kurumsal yatırımcıların kripto dünyası için önemini incelerken şirketlerin neden kriptoya yöneldiğini inceliyoruz.

Kurumsal Yatırımcılar Neden Kriptoya Yöneliyor?

2020’nin sonlarındaki bir araştırmaya göre 2.300’den fazla ABD işletmesi Bitcoin’i bir ödeme aracı olarak kabul ediyor ve bunun içerisinde Bitcoin ATM’leri yer almıyor. Kripto para birimlerinin kullanımı, iş yürütmek konusunda bir dizi fırsat ve zorluk sunar. Bu nedenle işletmelerinde kripto kullanmaya girişen şirketlerin iki şeye sahip olması gerekir:

  1. Bu eylemi neden üstlendiklerini net bir şekilde anlamak.
  2. Dikkate almaları gereken birçok potansiyel sorunun bir listesi.

2020’nin ikinci yarısında en çok gündem olan konulardan biri de büyük bireysel ve kurumsal yatırımcıların kripto varlıklara duydukları ilginin ve kripto para yatırımlarının önemli ölçüde artması olmuştu. Başta Bitcoin olmak üzere kripto para dünyasına fayda sağlayacak bazı söylemler ile kripto paralar küresel olarak yaygınlaştı ve benimsenmesi arttı.

Yıllarca geleneksel finans kurumlarının Bitcoin’e (BTC) yatırım yapacağı fikri ciddiye alınmadı. Ancak 2020’nin ortalarından itibaren kripto para birimindeki kurumsal varlık gerçek oldu. Birçok analist, 2020’nin sonlarında başlayan ve 2021’in sonlarında sona eren son boğa koşusuna katkıda bulunan bir faktör olarak kriptoya kurumsal yatırımcıların baskısını gösteriyor.

Kripto para piyasasına olan kurumsal ilgi, mevcut yatırımcıları heyecanlandırıyor çünkü kurumlar taze para getiriyor ve bu da kesinlikle perakende satıştan daha fazla para getiriyor. Piyasa değerine göre en büyük kripto para olan Bitcoin, kripto para piyasasına giren birçok kurum için giriş kapısı ve aslında tek duraktır. Haziran 2022 itibarıyla var olan tüm Bitcoin’in %6.47’si, Kanada’daki VanEck gibi ETF’leri ve El Salvador gibi egemen hükümetleri içeren geniş bir kategori olan kurumlar tarafından tutuluyor.

Bitcoin genellikle büyük kurumlar için ilk ve son durak olmasına rağmen, kurumlar son zamanlarda kripto endüstrisinin diğer bölümlerine adım atıyor. NFT’ler ve metaverse, sadece Bitcoin gibi bir kripto para birimine pasif olarak yatırım yapmak yerine kurumların aktif olarak yatırım yaptığı iç içe geçmiş iki sektördür.

Tesla

İlk olarak Şubat 2021 tarihinde Elon Musk, Tesla’nın 1,5 milyar dolar değerinde Bitcoin (BTC) satın aldığını duyurmuştu ve bu haber uzun süre gündemden düşmemişti.

20 Temmuz tarihinde Tesla, ikinci çeyrek raporunda 1 yıldan uzun süredir portföyünde tuttuğu Bitcoin’lerin yaklaşık %75’ini fiat paraya çevirdiğini açıkladı. Yaklaşık 30.000 dolar ortalamayla 31.500 Bitcoin satıldı. Bu satıştan 106 milyon dolar zarar edildi. Ancak Bitcoin’in Temmuz ayında 19.000 doların altına sarkan ve şu sıralar 20.000-23.000 dolar bandında seyrettiği göz önünde bulundurulduğunda daha büyük bir zararın eşiğinden dönüldüğü söylenebilir.

Michael Saylor

En büyük Bitcoin savunucularından biri olan Michael Saylor, iş zekası firması MicroStrategy’nin CEO’luğundan istifa etti!

Michael Saylor’un istifa haberi, şirketin ikinci çeyrekte yaklaşık 1 milyar dolar zarar bildirdiği 2 Ağustos Salı günü geldi. Bu zararın 917,8 milyon dolarlık kısmı, Bitcoin fiyatındaki düşüşten kaynaklanıyor. MicroStrategy, 30 Haziran itibarıyla 1.988 milyar dolar değerinde 129.699 Bitcoin tuttuklarını bildirdi. Şirket, 2020 yazından bu yana Bitcoin biriktiriyor.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Nergis Kartal tarafından yazıldı.

Arbitrum (ARBI) Ekosistemi-2

space and time

Space and Time Nedir?