içinde

Kripto Dünyasında Kadınlar

Kripto para sektörü, cinsiyet, yaş, dil, din ve ırk ayırt etmeden dünyanın dört bir yanındaki insanların dikkatini çekiyor. Kripto dünyası her ne kadar erkek egemen bir dünya olarak algılansa da kripto dünyasında yer alan kadınların sayısı her geçen gün artıyor ve daha fazla kadın kriptoya ilgi duyarak bu alanda çalışmaya başlıyor.

Mustafa Kemal Atatürk’ün de dediği gibi:

Dünyada her şey kadının eseridir.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne özel olarak kripto dünyasında kadının yerini ve kripto dünyasında öne çıkan kadınlardan bahsettiğimiz bir yazı hazırladık.

2017 yılında Bitcoin’in ulaştığı 85 milyar dolarlık piyasa değerinin sadece %5,88’lik kısmı kadınlara aitti. 2012 ve 2018 yılları arasında kripto para alanında risk sermayesi ile kurulan 378 start-up’ın sadece %8,5’lik bir kısmı kadın kuruculara veya kurucu ortaklara sahipti. Kripto para denilince akla ilk gelen isimler arasında Vitalik Buterin, Andre Cronje, Erik Voorhees, Elon Musk gibi isimler geliyor. Bu isimler, kripto sektöründe öne çıkan isimler olsa da kripto para sektörü sadece erkeklerden oluşmuyor.

Kadınları geride bırakan toplum, geride kalmaya mahkumdur.

Bugün, blockchain dünyasında rol alan kişiler sadece erkekler değil; aynı zamanda büyük bir etki yaratan ve blockchain alanında çalışmalar yürüten kadınların sayısı da azımsanamayacak kadar fazla. Blockchain alanına hakim olan taraf hala erkekler olsa da bu alanda giderek artan kadın sayısı, birçok önyargılı düşüncenin kırılabileceğini gösteriyor.

Pandemi sürecinde kripto sektörüne artan ilgiyle birlikte sadece sektördeki erkek sayısı değil kadın sayısı da artış gösterdi. Sektördeki kadın oranı, son iki yılda %8’den %12’ye yükselmiş durumda. Giderek dijitalleşen dünyada yakın zamanda kriptoyla ilgilenen daha fazla kadın göreceğimiz ise kesin gibi gözüküyor.

Kadınlar blockchain alanında büyük etkiler yaratıyor ve diğer kadınların da bu dünyaya dahil olması için yeni yollar oluşturuyorlar. Devrim niteliğindeki bir teknoloji olan blockchain, önümüzdeki yıllarda birçok endüstriyi daha etkileyecek ve kadınlar, bu süreçte kesinlikle önemli roller oynayacaklar.

Yakın zamana kadar, bu alanla ilgilenen kadınların sayısı erkeklerinkinden önemli ölçüde düşüktü. KuCoin kripto para borsasının 2021’deki Türkiye araştırması, özellikle kadınlar ve yaşlı nesiller arasında kripto para birimlerine olan ilginin artmaya devam ettiğini doğruluyor. KuCoin’in raporundan çıkan önemli sonuçlardan biri de Türkiye’deki kadınların kriptoya nasıl dahil olduğu ile ilgili. Bu rapora göre; kadın kullanıcıların hesapları, yatırımcıların %47’sini ve kripto meraklılarının %63’ünü oluşturuyor.

Kripto Dünyasında Öne Çıkan 5 Kadın

Elizabeth Stark

Elizabeth Stark, yeni nesil, merkeziyetsiz finansal altyapıyı inşa eden Lightning Labs’ın kurucu ortağı ve CEO’sudur. Lightning Labs, yeni bir finansal uygulamayı desteklemek için blockchain’leri ölçeklenebilir ve esnek hale getiren açık bir protokoldür. Elizabeth Stark, Lightning Labs’ın kurulmasına ve geliştirilmesine öncülük etmiştir. Stark, Lightning Labs sayesinde Bitcoin’in hem küçük hem de büyük perakende alımlar için kitleler tarafından benimseneceği bir noktaya ulaşmasına yardımcı olmayı amaçlıyor.

Elizabeth Stark

Ayrıca, Elizabeth Stark, kripto para birimleri ve merkeziyetsiz bilgi işlem teknolojileriyle ilgili kamu politikası konularına odaklanan, kar amacı gütmeyen önde gelen araştırma ve savunma merkezi olan Coin Center’da araştırmacı olarak görev yapıyor. Önceleri Stanford ve Yale Üniversitesi’nde internetin geleceği hakkında dersler veren Stark, Yale’nin Information Society Project’inde misafir öğretim üyesiydi. Merkeziyetsiz teknolojiden yapay zekaya kadar çeşitli girişimlere danışmanlık yaptı ve Stanford StartX’te ise bir girişimciydi. Stark, Harvard Üniversitesi’nden J.D. (hukuk doktorası) derecesine sahiptir.

Joyce Kim

Joyce Kim, SparkChain’in başkan yardımcısı, Amplio Network ve Literacy Bridge’in yönetim kurulu üyesidir. Hem fiat hem de kripto olmak üzere çeşitli finansal sistemler ve para birimleri arasında birlikte çalışabilirliği arttıran bir dijital ödeme platformu olan Stellar’ın kurucuları arasındadır. Stellar, daha düşük maliyetli finansal hizmetler yaratmak için kripto para platformlarının verimliliklerini kullanarak gelişen dünyada finansal katılımı iyileştirmeye odaklanan ilk kripto para platformudur.

Joyce Kim

Joyce Kim, kripto para alanında bankalar, devlet kurumları vb. kuruluşlara danışmanlık yapmıştır. Ayrıca; kripto para platformlarında sunumlar yaparak kripto ile ilgili çok sayıda proje ve ICO’ya tavsiyelerde bulunmaya devam ediyor.

19 yaşında Cornell Üniversitesi’nden mezun olan, ardından Harvard Üniversitesi ve Columbia Hukuk Fakültesi’nde yüksek lisans yapan Joyce Kim, MIT Media Labs’da görev yapıyor. Joyce Kim, Stellar’dan önce Freestyle Capital’de bir girişimcinin yanı sıra bir risk sermayedarıydı. Aynı zamanda eski bir avukat olan Joyce Kim, aile içi şiddet mağduru göçmen kadınları temsil eden Sanctuary for Families’de ve DNA’lar üzerinde çalışan Innocence Project’de gönüllü olarak görev yaptı.

Galia Benartzi

Galia Benartzi, 2005 yılında Johns Hopkins Üniversitesi’nden mezun olduğundan beri start-up’lar konusunda oldukça aktif roller üstlendi. Benartzi, yazılım geliştiriciler için bazı süreçleri otomatikleştiren ödüllü şirket Particle Code’u kurduktan sonra Bancor’u kurdu. Bancor, kullanıcıların kripto pazarlarında tokenleri trade işlemi yapmadan doğrudan farklı tokenlere dönüştürebilecekleri bir platform ortaya çıkardı.

Galia Benartzi

Bancor, 153 milyon dolarlık fon ile piyasadaki en gelişmiş şirketlerden biridir. ICO’su ise tüm zamanların en yüksek hasılat yapan ICO’larından biridir.

Mihriban Ersin Tekmen

FinTech dünyasına güvenli ve demokratik bir hizmet sağlamak için blockchain teknolojisini kullanan, merkeziyetsiz bir kredi puanlama platformu olan Colendi’nin CEO’su ve kurucu ortağıdır. Next Ventures tarafından seçilen aktif yatırımcılar arasında yer alan Tekmen, 2018 yılında Innovate Finance tarafından “Fintech Alanında Fark Yaratan Kadınlar” listesine seçildi.

Mihriban Ersin Tekmen

İlk girişimimi 1998 yılında henüz üniversitedeyken kuran Mihriban Ersin Tekmen, İstanbul Üniversitesi mezunudur. Kısa sürede 1 milyon aktif kullanıcıya ulaşan Türkiye’nin ilk ve en büyük e-money şirketi olan Ininal’in kurucu ortağıdır. Türkiye’nin önde gelen fintech dergisi FintechTime’ın kurucusu ve editörüdür. Blockchain endüstrisinde üst düzey bir konuma sahip birkaç kadından biri olan Tekmen, iş dünyasında kadınları desteklemek için oluşturulan bir girişim Kadingozu’nun kurucusudur.

Gökçe Çalışan

Türkiye’nin önde gelen kripto para borsalarından olan ICRYPEX’in Hazine Uzmanı Gökçe Çalışan,  İTÜ’de metalurji mühendisliği ve malzeme mühendisliği, Boğaziçi Üniversitesi’nde finans mühendisliği eğitimleri almıştır. Yüksek mühendis olan ve bugüne kadar demir çelik ve beyaz eşya gibi farklı sektörlerde çalışan Gökçe Çalışan, uzun süredir kripto paralar ve blockchain teknolojisiyle ilgileniyor.

Gökçe Çalışan

Kripto dünyasının getirmekte olduğu dönüşüm konusunda oldukça heyecanlı olduğunu dile getiren Çalışan, yaşanmakta olan bu teknolojik devrimi Türkçe kaynaklar sunarak, kurumsal bir dil ile yatırımcılara anlatmayı hedefliyor. Bu doğrultuda ICRYPEX bünyesinde güncel haberleri ve analizleri içeren bilgilendirici yayınlar yaparak daha fazla insanın kripto dünyasına dahil olmasını hedefliyor.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Nergis Kartal tarafından yazıldı.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde İngilizce Matematik bölümü öğrencisi. KoinSaati içerik editörü.

Binance – Bifinity Ortaklığı

Bain Capital Ventures, 560 Milyon Dolarlık Kripto Fonu Başlattı