içinde

Kripto Dostu 10 Ülke

Kripto hakkında bazı ülkeler yasaklayıcı bir tutum sergilerken bazıları daha dostane daha benimseyici bir tavır sergiliyor. Kripto dostu ülkeleri sizler için derledik.

İsviçre

İsviçre bankaları 2018’de kripto şirketlerine ticari hesaplar sunan dünyadaki ilk bankalardı. İsviçre, kripto para birimlerini varlık olarak sınıflandırıyor ve Bitcoin bazı yerlerde yasal ödeme aracı olarak kabul ediliyor. Mart ayında Bitcoin, USDT ve şehrin kendi stablecoin’i LVGA, İsviçre’nin güneyindeki Lugano’da yasal bir para birimi olması hakkında çalışmalar başlatılmıştı.

Ülkede lisans alan her kripto para borsası yasal statü kazanır. İsviçre ayrıca birçok kripto projesine ev sahipliği yapan Crypto Valley ile ünlüdür.

Lüksemburg

Lüksemburg, 2016 yılında Bitstamp adlı kripto borsasına lisans vererek bir kripto para borsasına lisans veren Avrupa’daki ilk ülke oldu.

Ülke, kripto para birimlerini resmi olarak para birimi olarak tanıyor ancak net bir kripto para birimi düzenlemesine sahip değil. Ancak hükümetin kripto konusundaki tavrı olumlu ve kapsayıcı.

El Salvador

Hepimiz 2021 yılında ülke genelinde Bitcoin’i yasal bir ödeme aracı olarak kullanılmasının önünü açan ilk ülke olan El Salvador’dan haberdarız. Ülke hükümeti Bitcoin’e tam destek veriyor.

El Salvador’daki BTC Kanun Tüzüğü, kara para aklamayı önleme programları da dahil olmak üzere Bitcoin hizmet sağlayıcıları için düzenleyici çerçeve sağlamaktadır.

Singapur

Singapur, kripto paraların benimsenme konusunda dostane yaklaşıma sahip bir diğer ülke. Singapur Para Otoritesi (MAS), ülkedeki kripto para birimlerinin büyümesine tam destek veriyor.

MAS, 28 Ocak 2020’de Ödeme Hizmetleri Yasası’nı tanıttı ve yürürlüğe koydu. Ülke bu şekilde geleneksel ve dijital token tabanlı ödemeleri düzenleyebildi.

Ek olarak, Singapurluların kripto para sermaye kazancı vergisi yoktur. Bireysel ve kurumsal kripto para fonları vergiye tabi değildir. Ancak, bir şirket Singapur’da bulunuyorsa ve bir kripto ticaret şirketi olarak faaliyet gösteriyorsa veya kripto ödemelerini kabul ediyorsa, gelir vergisine tabidir.

Estonya

Estonya, kripto para birimi faaliyetlerini yasallaştıran ve teknolojinin gelişimine ayak uydurmaya devam eden dünyadaki ilk ülkeden biridir.

2017’de Estonya’da girişimcilerin iki yönlü lisans başvurusunda bulunmalarını sağlayan bir yasa çıkarıldı: sanal para biriminden FIAT’a / sanal para birimine dönüştürülmesi ve sanal para birimi cüzdan hizmetlerinin sağlanması.

Ülkede kripto düzenlemeleri büyük ölçüde Estonya Finansal İstihbarat Birimi (FIU) olarak bilinen bir düzenleyici kurum tarafından yapılmaktadır. Kripto para birimi lisans sürecini ve kripto ile ilgili kara para aklama işlemlerini denetler.

Almanya

Alman yasalarına göre, bireylerin bir yıldan fazla tutulan kripto varlıkları için sermaye kazancı vergisi ödemesi gerekmiyor.

Ülkedeki kriptonun düzenlenmesi hem geleneksel bankacılığı hem de dijital varlıklar için faaliyetlerin kuralına başkanlık eden Federal Finansal Denetleme Kurumu (BaFin olarak da bilinir) tarafından yapılır.

Ayrıca, Almanya yakın zamanda yatırımcıların merkez bankası parası karşılığında blok zincirinde menkul kıymet alıp satmalarına izin veren bir teknoloji geliştirdi.

Portekiz

Portekiz dünyanın en kripto dostu ülkeleri arasında yer alıyor. Portekiz Vergi Otoriteleri (PTA), kripto para birimlerinin satışından kaynaklanan sermaye kazançlarını vergiye tabi tutmamaktadır.

Mevzuat açısından, kripto para birimlerinin ihracını düzenleyen hiçbir özel yasa veya düzenleme yoktur; dolayısıyla kripto para birimleri yasak değildir ve yatırımcıların bu varlıkları satın almasına, elinde tutmasına ve satmasına izin verilir.

Portekiz Kara Para Aklamayı Önleme Yasası, 2020 yılında kripto para birimini de içerecek şekilde genişletildi ve Portekiz Merkez Bankası (BoP) tarafından denetlenmektedir.

Kanada

Kanada’nın, kripto paraların yasa dışı olduğunu söyleyen bir mevzuatı yoktur; bu nedenle, birçok kripto para şirketi ülkede özgürce faaliyet gösterebilmektedir.

Kripto para birimleri, Kanada’da öncelikle menkul kıymet yasaları kapsamında düzenlenmektedir.

Şu anda Kanada’daki 1.464 ATM, Bitcoin kabul ediyor, bu da ülkenin en kripto dostu ülkelerden biri olarak kabul edilmesinin bir başka nedeni.

Malta

Malta, blockchain teknolojisinin benimsemende ön saflarda yer alıyor.

4 Temmuz’da Malta Parlamentosu, Malta’da meşru bir kripto para işi kurmak için gereken yasal çerçevenin net bir resmini vererek üç yasa tasarısını yasalaştırdı.

Slovenya

Slovenya, Bitcoin ticaretinden yararlanan kişilerin, Slovenya’da gelir vergisinden sorumlu tutmaz. Kripto para madenciliği de Slovenya’da KDV’ye dahil edilmemektedir.

Slovenya’da, Kara Para Aklama ve Terörün Finansmanının Önlenmesi Yasasını, yatırımcıları korumak için AB direktifleriyle uyumlu hale getirerek değiştirmiştir.

Ülkedeki bazı kripto operasyonlarının vergilendirildiği düşünüldüğünde Slovenya tamamen kripto vergisinden muaf olmasa da düşük vergi oranları ve cömert politikaları sayesinde kripto vergileri konusunda hala en dostane ülkelerden biri.

Kriptoparalar ve blockchain hakkında; her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız. 

Garen Varjabetoğlu tarafından yazıldı.

Fransa'da, Nice Sophia Antipolis Üniversitesi'nde Ekonomi-Yönetim bölümünden mezun oldum. Fransızca ve İngilizce dillerine hâkimim. Bir süre özel sektörde çalıştıktan sonra, blokzinciri teknolojisiyle tanıştım ve kendimi bu alanda geliştirmekteyim.

ALICE Arsa Satış Detayları!

Yeni Kripto Para Birimleri Nasıl Bulunur?