in , ,

Kripto Cüzdanlar ve Web3 Geleceğinde Oynayacakları Rol

Çoğu kripto para sahibi, değerleri dışında cüzdanları hakkında neredeyse hiç düşünmez, ancak nihayetinde bu cüzdanlar endüstrinin bel kemiğidir. Onlar olmadan, işlemleri gerçekleştirmek oldukça zor olurdu.

Cüzdanların yakın gelecekte kripto sektörü sayesinde daha da büyük bir öneme sahip olması bekleniyor. Kullanım alanları web3 uygulamalarına güvenilir olmayan girişlerden, ilk kez kripto satın almaya ve hatta bir kişinin dijital kimliğini temsil etmeye kadar uzanır.

Cüzdanların Şu Anki İşlevi

Artık kripto cüzdanlarının, yalnızca token biriktirmek ve transfer yapmaktan çok daha fazla işlevi var. Son zamanlarda, Merkeziyetsiz Finans (DeFi) ve NFT’lerin popülaritesindeki artışla birlikte, çoğu cüzdan bu protokollerle etkileşimleri desteklemek için yeni özellikler sunmak zorunda kaldı. Donanım cüzdanları ve web cüzdanları artık birlikte oldukça iyi çalışıyor ve her ikisi de birbirleriyle oldukça sorunsuz bir şekilde etkileşime girebiliyor.

Ancak bu işlem yapma kolaylığı ile birçok kullanıcı, temel protokolleri gözden kaçırdı. Bazı kullanıcılar, kullanıcı fonlarının kaybına yol açan kötü amaçlı protokollerle etkileşime girdi. Kişinin protokol üzerinde bir işlem imzalaması ile birlikte cüzdandaki token’larının farklı bir adrese çekildiği durumlar oluştu. Ancak, böylesine hızlı bir endüstride, bu tür aksiliklerin olması kaçınılmazdır. Birkaç çürük elma tüm endüstriyi temsil etmemelidir.

Bunun da ötesinde, çeşitli blok zincirlerindeki aktivitenin artmasıyla birlikte, bazı kripto cüzdanları buna ayak uydurmakta zorlanıyor. Bu, bazı cüzdanların gecikmesine veya yüklenmesinin yavaşlamasına neden oluyor. Ancak, daha iyi bir altyapı ile bu zorluk geçmişte kalabilir.

Çok sayıda protokolle etkileşime girebilmenin yanı sıra, daha fazla cüzdan swap (takas) özelliği eklemeye başladı. Genelde bu durum likidite toplayıcı sayesinde halledilir ve cüzdan, takası kolaylaştırmak için bir kullanıcı arayüzü görevi görür. Bu, kullanıcıların cüzdan aracılığıyla likidite olduğu sürece farklı token’lar arasında geçiş yapmasına olanak tanır. Bununla birlikte, dikkat edilmesi gereken konu takas ücretlerinin merkezi bir borsadan daha yüksek olma eğiliminde olmasıdır.

Gelecekte Cüzdanlar ile Ne Yapılabilir?

Günlük Dijital Cüzdan

Fiat dijital cüzdanları, Kuzey Amerika’da popüler olan CashApp ve Venmo, Çin’de Alipay ve WeChat, Afrika’da M-pesa ve Güney Doğu Asya’da Grab sayesinde ilgi çekmeye başladı. Bu cüzdanlar, kullanıcıların kendilerinde fiat para saklamasına olanak tanır ve kendi pazarlarındaki satıcılar tarafından yaygın olarak kabul edilir. Böylece, büyük miktarlarda nakit ve kredi/banka kartı taşıma ihtiyacı ortadan kalkmış oldu.

Kripto para birimlerinin yayılmasıyla birlikte, kullanıcıların kripto işlemlerini günlük olarak güvenli ve kolay bir şekilde gerçekleştirebilecekleri bir cüzdana ihtiyaçları var. İşte bu noktada, kullanıcıların kripto varlıklarının küçük miktarlarını cep telefonlarında sakladığı mobil kripto para cüzdanları devreye girebilir. Dijital cüzdanların yavaş yavaş nakit kullanımının yerini alması gibi, kripto cüzdanlar da tüketicilere işlem yapmak için alternatif bir yol sunabilir. Trust Wallet, önce mobil olarak kendini diğer kripto cüzdanlarından ayırmaya çalışmıştı, ancak Metamask ve Phantom gibi diğer popüler cüzdanlar da daha sonra mobil uygulamalar kurdu.

Yatırım / Birikim Aktarma Merkezi

Artık her biri farklı risk toleransını karşılamak için farklı bir varlık sınıfı sunan çeşitli tasarruf ve yatırım uygulamaları var. Bazıları robo-danışmanlık yaparken, diğerleri hisse senedi, fon veya diğer yatırım ürünlerini satın almanıza izin verir.

Kriptopara, Bitcoin, Cüzdan

Kripto değişim uygulamaları mevcut olsa da bunlar kendi özel anahtarlarınızı tutmanıza izin vermez. Bu nedenle, borsa saldırıya uğrarsa, büyük olasılıkla varlıklarınızı kaybedersiniz. Cüzdanlar, kullanıcılara birden fazla yatırım teklifiyle etkileşim kurma olanağı sunabilir. Bu tür tekliflere örnek olarak, çeşitli kripto endeksleri veya Aave gibi para piyasaları sunan Index Coop gibi DeFi protokolleri verilebilir. Alternatif olarak, bu cüzdanlar BlockFi ve Celsius gibi “yield aggregator”larla ortak olabilir.

Dijital Kimlik

Bir Google profiline sahip olmanın, kullanıcıların birden fazla hesap oluşturmak zorunda kalmadan çeşitli hizmetlere ve uygulamalara erişmesine izin vermesine benzer şekilde, kripto cüzdanlar da web3’te benzer işlevlere sahip olabilir. Kripto cüzdan kullanıcılarının merkeziyetsiz protokollere kolayca bağlanıp bunları kullanmaya başlayabileceklerini zaten görüyoruz, hem de kişisel bilgileri göndermenize veya yeni bir şifre oluşturmanıza gerek olmadan.

Daha geleneksel şirketler kripto alanına girdikçe, onların bu tür giriş özelliklerini benimsemelerini bekleyebiliriz. Cüzdan ayrıca bir erişim aracı olarak da işlev görebilir. Örneğin, belirli bir NFT’ye sahip olmak, özel bir Telegram grubuna veya bir sahibinin etkinliğine erişmenizi sağlar. Mesela bazı sanatçılar, cüzdanınızda görüntülenebilen NFT konser biletlerini kullanmayı deniyorlar.

Belki de bu cüzdanlar, ehliyet veya pasaport gibi kişisel bilgileri bile içerebilir.

Web3 Sosyal Ağ

NFT’ler dünyayı kasıp kavururken, birçok mal sahibinin satın alımlarını sosyal medyada gururla sergilediğini ve bunları profil resmi olarak kullandığını gördük. Fakat kullanıcıların NFT’lerini birinin Instagram profiline benzer şekilde görüntülemelerine izin veren bir cüzdan henüz görmedik.

Ek olarak, bu cüzdanlara eklenen bir dijital kimlikle, Facebook ve Twitter gibi sosyal ağlara dönüşme potansiyeli var. Böylece kullanıcılar birbirleriyle etkileşime girebilir ve profillerinde içerik paylaşabilir. Aynı platformdan kripto işlemleri yapabildiğinizi ve “post” atabildiğinizi hayal edin.

Çoklu Zincir Desteği

Şüphesiz, kripto dünyası ortaya çıkan yeni zincirlerle genişliyor. Ancak şu anda piyasada bulunan cüzdanların çoğu tüm zincirleri desteklemiyor. Bazıları belirli ekosistemleri desteklerken, diğerleri Ethereum ve Ethereum Virtual Machine (EVM) zincirlerini destekliyor. Gelecekte ise farklı blok zincirleri için tek merkez olarak hareket edebilecek birden fazla seçeneğin olması muhtemel. Popüler Phantom Wallet for Solana zaten bunu hedefliyor ve cüzdanını Solana dışındaki zincirlere genişletmek için geliştiriyor.

Çok Zincirli Bir Dünyaya Köprü

Farklı zincirlere ulaşmak için, bir zincirden diğerine para transfer etmek için bir köprü kullanmak gerekir. Köprüleme uygulamaları zaten mevcut olsa da bunu cüzdanınızla yapabilmek deneyimi çok daha kolay hale getirecek. XDEFI, bunun üzerinde yoğunlaşan ve THORCHAIN ​​protokolünü cüzdanlarına entegre etmeye çalışan bir cüzdan. Ürünleri kullanıma sunulduktan sonra, kullanıcılar zincirden zincire manuel olarak köprü oluşturma zahmetine girmeden herhangi bir varlığı bir ekosistemden diğerine değiştirebilecek.

Kullanıcı Dostu Özellikler

Daha önce de belirtildiği gibi, insanlara milyonlarca dolara mal olan birçok kötü amaçlı protokol var. Bununla birlikte, kripto cüzdanları şüpheli olduğu bilinen belirli protokoller için uyarılar verirse, en azındankötü nüyetli aksiyonlar kısmen engellenebilir. Bu, özellikle kripto alanında yeni olan ve sonuçları bilmeden yanlışlıkla herhangi bir protokole bağlanabilecek kişiler için yararlı olabilir.

Staking, cüzdan, bitcoin

Aynı zamanda, mevcut cüzdanlar gaz fiyatlarını gösterme konusunda pek bilgilendirici değil. Bu tür bilgilerin gösterilmesi özellikle yeni kullanıcıların işine yarayabilir.

Son olarak, cüzdanların kripto için uygulama mağazası veya dApp indeksleme motoru olma potansiyeli de var. Piyasaya sürülen birçok yeni dApp ve protokol arasında, kullanıcıların kripto yolculukları boyunca yenilerini keşfetmelerine yardımcı olabilir.

Çoklu İmza Desteği

Kripto cüzdanlar şu anda seed başına yalnızca bir profili destekleyebilir (birden fazla hesap oluşturulabilir, ancak hepsine tek bir seed aracılığıyla erişilebilir). Başka bir profil oluşturmak için kullanıcıların yeni bir tarayıcı profili oluşturması ve ardından yeni bir cüzdan oluşturması gerekir.

Bir şirket veya kuruluş için hesap oluşturma söz konusu olduğunda bu bir sorundur, ancak bunun kişisel cüzdanınızla karışmasını istemezsiniz. Bunun da ötesinde, bu tür cüzdanlar için genellikle çoklu imza eklenir, ancak kullanıcıların bunu yapmak için farklı bir hizmet kullanması gerekir. Çoklu imza hizmetini cüzdanlara entegre etmek, kullanıcıların bu tür hesaplar oluşturmasını çok daha kolay hale getirecektir.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Başak Çetinbülüç tarafından yazıldı.

İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı son sınıf öğrencisi. KoinSaati içerik yazarı.

Binance Artık Coinbase’den Daha Fazla Bitcoin Tutuyor

Bybit 150.000 Land of Conquest (SLG) Ödül Havuzu