in

Kripto Cüzdanlar: Hangi Tür e-Cüzdan Sizin İçin En İyisi?

Varlıklarınızı ve özel bilgilerinizi korumak hafife alınacak bir konu olmadığı gibi ne tür bir kripto cüzdan kullanmanız gerektiğine karar vermek de yabana atılmamalıdır.

Bitcoin ve Ethereum gibi kriptoparalar günlük hayatımıza giderek daha fazla entegre olurken, hangi kripto cüzdanı kullanmanız gerektiğine karar verebilmek fazlasıyla önem kazandı

cüzdan

Ancak bu önemli karar, kriptopara dünyasına yeni geçiş yapanlar veya yeni başlayanlar için çoğu zaman kafa karıştırıcı veya göz korkutucu olabilir. Çok fazla insan için, en iyi ve en güvenli cüzdanı bulmak, hangi cüzdanın neye yaradığını ve nereden erişileceği muallaktır.

Bir Kriptopara Cüzdanının Ana İşlevi Nedir?

Kripto cüzdanlarını anlamak için, kriptoparaların çalışma mantığını anlamamız gerekir. Kriptoparalar elektronik cüzdanlarda (e-cüzdan), günümüzde konvansiyonel paraları sakladığımız gibi bir yerde depolanamazlar. Bunun yerine, bir blok zinciri ağı ile etkileşime girerler ve kriptoparaları göndermek ve almak için gereken verileri ve bilgileri üretirler.

Anahtarlar ve Adresler

Bir kriptopara işlemini mümkün kılan en önemli şey, hem genel hem de özel anahtar çiftleri ve “adres” olarak adlandırılan alfasayısal tanımlayıcılardır. Adres, bir işlem sırasında blok zinciri kriptoparanın nereye veya kime gideceğini belirten şeydir.

Özel anahtarlar, belirli bir cüzdana erişim sağlamak için kullanılır ve asla ifşa edilmemeli veya paylaşılmamalıdır. Ama özel anahtarlarınızı kaybederseniz ne olur? Kriptoparalarınızı muhafaza ettiğiniz yere erişemezsiniz.

Farklı Türde Kriptopara Cüzdanları

Farklı artıları, eksileri ve özel amaçları olan çeşitli kripto cüzdan türleri bulunmaktadır. Bazıları diğerlerinden daha güvenlidir. Şimdi bunlara bir göz atalım.

Hardware Cüzdanlar

Bu hardware cüzdanlar aslında bir nevi PC’ye takabileceğiniz USB’lerdir. Hardware cüzdanları, siber saldırılara maruz kalmayacağından, bir bakıma en güvenli cüzdanlardan biridir. Ancak yine de fiziksel olarak çalınma tehlikesi bulunmaktadır. Tabi bir de cüzdanı nereye koyduğunuzu da unutmamalısınız.

 

Sıcak Cüzdan (Hot Wallet) ve Soğuk Cüzdan (Cold Wallet)

Bir kriptopara cüzdanının sıcak veya soğuk olması, cüzdanın internete bağlı olup olmamasına bağlıdır.

Sıcak cüzdan, internet bağlantısına ihtiyaç duyan cüzdan anlamına gelir. Bu nedenle kullanımı daha kolaydır. Bu cüzdanların kurulumu oldukça basittir ve kullanıcıların fonlarına günlük olarak hızlı bir şekilde erişmelerini sağlar. Ancak ne yazık ki, sıcak cüzdanlarla gelen internet bağlantısı, onları siber saldırılara karşı daha savunmasız kılmaktadır.

Buna karşılık, soğuk cüzdanlar çevrimdışı ortamda saklanır ve çalışması için herhangi bir internet bağlantısı gerekmez. Bu açıkça güvenlik seviyesini artırır ve sonuç olarak, insanlar çok fazla hareket ettirmeyi planlamadıkları büyük miktarlarda paraları depolamak için genellikle soğuk cüzdanlar kullanırlar.

Genellikle insanlar, ufak miktardaki günlük işlemler için sıcak cüzdanları ve daha büyük tasarrufları için soğuk cüzdanları kullanmayı tercih etmektedir.

Coinbase gibi Web Wallet (İnternet tabanlı cüzdan)

Web cüzdanları, tahmin edebileceğiniz gibi web üzerinden erişilen kripto cüzdanlardır. Web cüzdanları, sıcak, soğuk veya hardware cüzdanları kadar güvenli olmasa da aslında en yüksek kullanım kolaylığını sunan cüzdanlardır. Coinbase gibi web cüzdanları, küçük işlemler yapmayı planlayan ve cüzdanlarına hızlı bir şekilde erişmek isteyen kullanıcılar için birebirdir.

cüzdan, Bitcoin

Coinbase cüzdan kurtarma hizmetleri, web cüzdanlarına erişim kaybını yeniden kazanma konusunda deneyimlidir, bu nedenle özel anahtarlarınızdan birini kaybederseniz umudunuzu yitirmeyin.

Cüzdan Kurtarma Hizmetlerini Anlamak

Bir kişi yanlışlıkla cüzdanını siler, donanım arızası veya veri bozulması yaşarsa, başını belaya sokabilir. Coinbase cüzdan kurtarma hizmetleri ve bunun gibi diğerleri, esasen insanların cüzdanlarına tekrar erişmelerine yardımcı olabilecek şirketlerdir.

Bu kriptopara cüzdan kurtarma hizmeti sağlayıcıları, algoritmalar ve özel yazılımlar kullanarak hızlı bir şekilde art arda milyonlarca parola dener.

Sonuç Olarak

Dijital paranızı nerede saklayacağınıza karar vermek, kriptoparalara sahip olmanın önemli bir parçasıdır. Her kullanıcı, sahip olduğu özelliklere bağlı olarak farklı türde bir cüzdana ihtiyaç duyacaktır.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Garen Varjabetoğlu tarafından yazıldı.

Fransa'da, Nice Sophia Antipolis Üniversitesi'nde Ekonomi-Yönetim bölümünden mezun oldum. Fransızca ve İngilizce dillerine hâkimim. Bir süre özel sektörde çalıştıktan sonra, blokzinciri teknolojisiyle tanıştım ve kendimi bu alanda geliştirmekteyim.

FLUX

KuCoin’de Listeli, Flux (FLUX) Temel Analizi | Eylül 2021

Star Atlas Projesi Topluluk Başkanı Santi ile AMA Etkinliği