in

Kripto Çöküşünün Kazananı

Terra ve UST çöktüğünde, genel olarak kripto ve özellikle stablecoin’ler için işler pek iyi gitmedi. Ancak çöküş, piyasa değeri ve potansiyel olarak itibar açısından en az bir kazanan yarattı. O da USD Coin (USDC) oldu.

UST sıfıra yönelirken ve USDT (Tether) milyarlarca dolarlık ödeme işlemi gerçekleştirirken, USDC piyasa değerini yükseltti. 8 Mayıs’taki çöküşün başlangıcında, USD Coin’in (USDC) piyasa değeri 48 – 49 milyar dolar civarındaydı. Neredeyse fark edilemeyen bir düşüşün ardından USDC, 11 Mayıs’ta yükselmeye başladı ve şu anda piyasa değeri 52,3 milyar dolar civarında bulunuyor. Bununla birlikte USDC’nin tüm zamanların en yüksek piyasa değeri Mart ayında 53,6 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Geçen haftaki sorun, merkezi stablecoin’ler olan USDT veya USDC ile değil, algoritmic stablecoin UST ile başladı. Merkezi stablecoin’ler, rezervde nakit ve yüksek likiditeye sahip varlıkları tutarak her zaman bir dolara eşit bir varlık vaat ederken, Terra’nın UST’si merkeziyetsiz alternatifler aracılığıyla dolar sabitliğini koruyor.

Krizin başında Terra, felaketi önlemek için dış finansman sağlamayı umdu. ABD Hazine Bakanı Janet Yellen UST’den bahsetti ve artan piyasa bulaşma riski göz önüne alındığında stablecoin düzenlemeleri için çağrıda bulundu.

Diğer taraftan 31 Aralık’ta açıklanan bağımsız bir muhasebe firmasının en son raporu, Tether’in 78.6 milyar dolarlık varlıklarının %10’undan azının nakit olduğunu gösterdi. Büyük kısmı, yaklaşık 34,5 milyar dolar hazine bonolarındayken, 24 milyar dolardan fazlası ticari senet ve mevduat sertifikalarında bulunuyor. Geri kalanı ise para piyasası fonları, teminatlı krediler, şirket tahvilleri, fonlar ve değerli metaller ve kripto ve diğer varlıklara yapılan yatırımlardan meydana geliyor.

Tether’in CTO’su Paolo Ardoino, geçen hafta bir Twitter Spaces etkinliğinde şirketin ticari kağıt rezervlerinin yarıya indirildiğini ve ABD devlet tahvillerine yeniden dağıtıldığını söyledi. Önümüzdeki haftalarda bir raporun bu değişimi yansıtacağına söz verdi.

Öte yandan Ağustos 2021’de, Circle ve Coinbase tarafından USDC’nin yönetilmesine yardımcı olmak için kurulan grup olan merkez konsorsiyumu, USDC’nin yalnızca nakit ve devlet tahvilleri ile destekleneceğini duyurmuştu. Bu hamle, Temmuz 2021’deki denetim raporunda ticari senet, mevduat sertifikaları ve şirket tahvillerindeki rezervlerinin dörtte birinden fazlasını elinde tuttuğunu göstermesinin ardından geldi. Ancak Circle hiçbir zaman tam denetimlere ait verileri yayınlamadı. 

Bununla birlikte, Circle, stablecoin’lere yönelik ödeme korkularını düşürüyor. Baş Strateji Sorumlusu Dante Disparte, 12 Mayıs’ta “İstikrarlı Olmanın Önemi” başlıklı bir blog yazısında, USDC’yi, Yellen tarafından başlatılan düzenleme çabalarıyla uyumlu hale getirdi.

Dante Disparte yazısında “TerraUSD’nin (UST) gerçek zamanlı erimesini izlemek, tüm stablecoin’lerin nasıl eşit yaratılmadığına dair öğretilebilir bir derstir. Bu durum işletim, risk yönetimi ve ihtiyatlı temellerini dengelemek için yürütülen politika çalışmalarını derinden güçlendirir ve aciliyet sağlar….Bu durumda, Kongre hareketini teşvik eden stablecoin’ler hakkında bir rapor yayınlayan başkanın Finansal Piyasalar Çalışma Grubu (PWG) tarafından vurgulanan korkuların çoğu kendini gösterdi….Dolar peg’i yaratmak istiyorsanız, aslında dolar cinsinden ve düzenlenmiş bankacılık sistemi içinde yüksek kaliteli likit varlıklara sahip olmanız gerekir.” yorumlarında bulunmuştu. 

Kaynak: Decyrpt

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

GAK tarafından yazıldı.

Kadir Has Üniversitesi Ekonomi ve Uluslararası Ticaret & Finans departmanlarından derece ile mezun oldum. Akademik çalışmaların ardından finans sektöründe bir aracı kurumun araştırma departmanında analist olarak 2.5 yıl kadar görev aldım. Ocak - Kasım 2022 döneminde KoinSaati'nde editor olarak görev aldım.

Novogratz: Kripto Piyasasında V Yükselişi Beklemiyorum

Peter Schiff: Bitcoin Yatırımcıları Boğa Tuzağına Yakalanabilir!