içinde ,

Kripto Çöküşünün Ana Nedeni

Veriler, kripto varlıklar ile Nasdaq arasındaki korelasyonun tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştığını, bu nedenle Bitcoin’in ABD borsasıyla daha fazla paralel hareket ettiğini gösteriyor. 

Bitcoin’in fiyatı tüm yıl boyunca Apple, Amazon ve Microsoft gibi teknoloji hisselerini takip etti. Son piyasa düşüşü bu korelasyonu güçlendirdi. Son çalkantıyla birlikte korelasyon sıkılaşıyor.

Bear, bitcoin

Veri firması Arcane Research tarafından yapılan bir analize göre, yılın başından bu yana, Bitcoin’in fiyat hareketi, teknoloji hisselerine yüksek ölçüde ağırlık veren bir kriter olan Nasdaq’ın hareketini yakından yansıttı.

Arcane Research’ün son haftalık raporuna göre, Bitcoin-Nasdaq korelasyonu 0,8’in üzerinde yeni ATH’ye ulaştı. Buradaki korelasyon katsayısı; Borsa, hisse senetleri gibi diğer varlıkların hareketine paralel olarak Bitcoin fiyatının nasıl değiştiğinin bir ölçüsüdür. Yani kısaca, Bitcoin ve Nasdaq birlikte hareket ediyor.

Rapor, BTC’nin Nasdaq ile olan korelasyonunun özellikle geçen haftaki FOMC sırasında görünür olduğunu belirtiyor. Rapor ayrıca, kripto para biriminin DXY ve altın ile korelasyonunun son aylarda negatif olduğu sonucuna ulaşmış.

Bitcoin

OANDA’da kripto para birimi analisti Ed Moya, “Geçen yılın sonunda Bitcoin’in bir enflasyon koruması olduğuna dair inkar edilemez bir bireysel yatırımcı inancı vardı, güvenli bir limandı, doların yerini alacaktı. Ancak enflasyon zıpladı ve Bitcoin değerinin yarısını kaybetti.” yorumunda bulundu.

MicroStrategy’nin CEO’su Michael Saylor, bir e-postada, çöküşün nedeni olarak Bitcoin’in küresel finansal sistemi dönüştürmek için uzun vadeli potansiyelini algılayamayan trader’ları ve yasa yapıcıları suçladı.

Dijital varlıklar ile teknoloji hisseleri arasındaki korelasyon, pandeminin bir kara kuğu olayı haline gelmesi nedeniyle hem hisse senedi hem de kripto piyasalarının sarsıldığı Mart 2020’den sonra kuvvetlenmeye başladı. Uzmanlar, son zamanlardaki para politikası değişikliğinin kripto ve diğer varlıklar üzerinde baskı oluşturduğunu düşünüyor. Bununla birlikte uzun vadede, olgunlaşan ve her biri kendi kendine özgü özellikleriyle gelişen kripto varlıkların teknoloji hisseleriyle ilişkisini koparıp pozitif ayrışma sağlayacağını tahmin ediyor.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Garin Kazanciyan tarafından yazıldı.

Kadir Has Üniversitesi Ekonomi ve Uluslararası Ticaret & Finans departmanlarından derece ile mezun oldum. Çeşitli akademik çalışmaların ardından finans sektöründe bir aracı kurumun araştırma departmanında analist olarak 2.5 yıl kadar görev aldım. Blokzincir teknolojisiyle 2019 yılında tanıştım. Kendimi bu konuda geliştirmeye devam ediyorum.

Internet Computer (ICP) Nasıl Stake Edilir?

XRP

SEC vs. Ripple: Davada Neden ETH Konuşuluyor?