içinde , ,

Kripto CEO’ları Kongre’de Sıcak Bir Şekilde Karşılandı

Birleşik Devletler Temsilciler Meclisi Mali Hizmetler Komisyonu

Birden fazla büyük kripto şirketinin CEO’su, kabul edilebilir endüstri regülasyonları hakkında konuşmak için bugün Birleşik Devletler Temsilciler Meclisi Mali Hizmetler Komisyonu ile görüştü.

Coinbase, Circle ve diğer dört kriptopara birimi şirketinin üst düzey yöneticileri Çarşamba günü Kongre üyelerinin önüne çıktı – bu, geçmiş yıllarda öfke ve azarlamaları tetikleyecek bir olaydı. Bunun yerine kripto yöneticileri merak ve hatta cesaretle karşılandı.

Capitol Hill’de “Dijital Varlıklar ve Finansın Geleceği: Amerika Birleşik Devletleri’nde İnovasyonu Anlamak” başlıklı büyük bir oturum gerçekleşti. Oturum; Jeremy Allaire, Sam Bankman-Fried ve Brian Brooks da dahil olmak üzere en iyi kripto endüstrisi CEO’larını içeriyordu.

Kripto

Geçmişte bu tür duruşmalar neredeyse tamamen Bitcoin’in suç kullanımına odaklanmış olsa da, Çarşamba günkü oturumda üyelerin blok zinciri teknolojisinin güvenlik avantajlarından kriptonun daha fazla finansal katılım sağlama potansiyeline kadar her şeyi sorguladığı görüldü.

Tanık Listesi;

  • Jeremy Allaire, Circle Kurucu Ortağı, Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su
  • Samuel Bankman-Fried, FTX Kurucusu ve CEO’su
  • Brian P. Brooks, Bitfury Grubu CEO’su
  • Charles Cascarilla, Paxos Trust Company CEO’su ve Kurucu Ortağı
  • Denelle Dixon, Stellar Development Foundation CEO’su ve İcra Direktörü
  • Alesia Jeanne Haas, Coinbase Inc. CEO’su ve Coinbase Global Inc. CFO’su

İşte bunlardan bazılarının finansal regülatörlere ideal düzenleyici ortam hakkında söyledikleri:

Kuzey Carolina Temsilcisi Patrick McHenry, kripto endüstrisinin yurtdışında değil Amerika Birleşik Devletleri’nde büyümesinin nasıl sağlanacağını sorarak duruşmanın önsözünü yaptı. Ayrıca, birkaç kötü aktörün eylemlerine dayanarak tüm sektörü şeytanlaştırmanın doğru olmadığını vurguladı.

Ohio Temsilcisi Anthony Gonzalez, çalışmak için merkezi bir otoriteye dayanmayan, gelişmekte olan bir uygulama yığınını tanımlayan nispeten yeni bir terim kullanarak “Web3 herkesi güçlendirebilir” dedi.

Gonzalez ve diğerleri, hantal düzenlemelerin bir sonucu olarak ABD’nin kripto ile ilgili yenilikleri kaybetme ihtimalini defalarca dile getirdiler ve endüstrinin ABD hükümetinin daha uyumlu bir politikasından fayda sağlayıp sağlayamayacağını sordular.

Massachusetts Temsilcisi Jake Auchincloss ise, “Web3 için yolun kuralları iki taraflı olabilir” dedi.

Tanıklık eden her şirket CEO’su, şirketlerinin eylemlerini savunan, ne sunduklarını ve neden külfetli düzenlemelerden korunmaları gerektiğini açıklayan ifadeler sundu.

ABD’de reddedildikten sonra Bitcoin spot ETF ürünleriyle Kanada’ya taşınan Fidelity’ye özellikle atıfta bulunan Brooks, SEC’in endüstri oyuncularını denizden uzaklaştırmak için şimdiye kadarki düzenleyici eylemini de eleştirdi.

Missouri Temsilcisi Ann Wagner, Başkan Gensler’in düzenleyici netlik konusundaki hisleri ile endüstri katılımcıları ve diğer kongre üyeleri arasındaki uyuşmazlığı ele aldı.

Coinbase CFO’su Alesia Haas, kriptopara birimlerini çevreleyen menkul kıymet yasalarının oldukça açık olduğunu düşündüğünü söyledi: Blockchain tokenleri menkul kıymet değildir. Coinbase’in görüşüne göre, bunlar ya “yeni bir dijital mülkiyet biçimi ya da mülkiyeti kaydetmenin yeni bir yolu”.

Haas’ın görüşü, çoğu tokenin, muhtemelen stablecoin’ler de dahil olmak üzere menkul kıymetler olduğuna inanan Gensler’in görüşüyle doğrudan çelişti.

Komitedeki bazı Demokratlar, Michigan Temsilcisi Rashida Tlaib Bitcoin madenciliğinin büyüyen karbon ayak izini sorarken, Teksas Temsilcisi Sylvia Garcia ve Kuzey Carolina Temsilcisi Alma Adams kripto endüstrisine daha şüpheci bir bakış attılar. Her ikisi de şirketlere, kurumsal rütbeleri ve kullanıcı tabanlarındaki çeşitlilik hakkında veri sağlama konusunda baskı yaptı ve bu her CEO’nun olumlu yaklaştığı bir istekti.

Bitcoin, madencilik

Ancak Demokrat üyeler, bu tür endişelerini dile getirirken bile, kripto ve blok zinciri cüzdanlarının mevcut bankacılık sistemine daha düşük maliyetli alternatifler sağlama potansiyelini övdü. Güney Bronx’ta ülkenin en fakir bölgelerinden birini temsil eden New York Temsilcisi Ritchie Torres, kriptopara birimlerinin birçok bileşeni için havale ödemeleri göndermek için nasıl daha ucuz ve daha hızlı bir yol sunduğunu anlattı.

FTX CEO’su Sam Bankman-Fried, kriptopara birimlerinin, banka hesabı olmayan bireylere finansal hizmet sağlamada önemli bir rol oynadığını ve aracıları da ortadan kalkırdığını belirtti.

Bu arada, hem Cumhuriyetçiler hem de Demokratlar, kriptonun teknolojik potansiyeline desteklerini ifade ederken, kuantum hesaplamanın blok zinciri güvenliği için bir tehdit oluşturup oluşturmayacağı ve kriptonun dünyanın rezerv para birimi olarak ABD dolarını zayıflatıp zayıflatmayacağı konusunda endişelerini dile getirdiler.

Paxos CEO’su Charles Cascarilla, ne düzenlenmiş USD destekli stablecoin’ler ne de bir ABD CBDC’si yükselmeyi başaramazsa ABD dolarının dünya rezerv statüsünü kaybedebileceğini öne sürdü.

İlginç bir şekilde, Kaliforniya Temsilcisi Maxine Waters, birkaç dakika sonra Cascarilla’yı aynı şeyle suçladı. Paxos’un Meta (Facebook) ile ortaklığı göz önüne alındığında, NOVI aracılığıyla aylık 3 milyardan fazla aktif kullanıcı tarafından kullanılan PAX dolarının ABD dolarını zayıflatabileceğinden korkuyor.

Kripto

Duruşmanın tenoru, Kongre üyeleri arasında algılanan düşmanlık ve bilgi eksikliği ile ilgili hayal kırıklığını sık sık dile getiren kripto topluluğundaki birçok kişiden övgü aldı.

Komitenin yalnızca bir üyesi, Kaliforniya Temsilci Brad Sherman, duruşmanın samimi tonundan ayrıldı ve Coinbase’i üst düzey yöneticisi Brian Armstrong yerine Haas’ı gönderdiği için kınadı ve Armstrong’un sonunda Kongre’nin Facebook CEO’su Mark Zuckerberg’un yaşadığı gibi duruşmalar yaşamak zorunda kalacağını öne sürdü.

Komitenin birkaç üyesi kripto regülasyonunu düzene sokmak ve sektörü desteklemek için faturalar üzerinde çalışacaklarını açıklasa da, Çarşamba günkü duruşmanın sonucunun ne olacağı hemen belli değil.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Onur Özgür tarafından yazıldı.

Endüstriyel tasarım eğitimim dışında 2021'in ilk aylarından beri blockchain ve kriptoparalarla ilgileniyorum ve içerik üretiyorum. Sadece yatırım yapma ve para kazanma amacıyla başladığım bu yolda şimdi bir kariyer hedefliyorum ve bu yönde kendimi geliştirmeye ve başkalarına da elimden geldiğince yardım etmeye özen gösteriyorum.

CasperPad

Casper Network (CSPR) Destekli CasperPad Nedir?

Fenerbahçe, Floki Inu ile Sponsorluk Anlaşması İmzaladı