in , ,

Kripto Borsalarının Geleceğine Hazır Mısınız? dYdX v4 Yaklaşıyor!

Kripto para dünyasını sarsacak bir gelişme: merkeziyetsiz ve açık kaynaklı olan dYdX v4. Bu gelişmiş protokol, dYdX’in mevcut ve önceki versiyonlarını bir adım öteye taşıyacak.

Önceki versiyonlar, var olan blok zincirlerine konuşlandırılan akıllı kontratlar ve bulutta barındırılan merkezi hizmetlerle faaliyet gösteriyordu. Ancak dYdX v4, tüm bu alışılmışlıkların dışına çıkıyor. Tamamen merkeziyetsiz bir yapıya sahip, bağımsız bir Layer-1 blok zinciri olarak tasarlanıyor ve zincir üstü emir defteri ve eşleştirme motoruna sahip olacak.

dYdX zinciri, Cosmos SDK ve CometBFT PoS konsensüs protokolünü sağlamlığına dayanarak şekilleniyor. dYdX, bu yeni ve heyecan verici sistem mimarisinin hala geliştirme aşamasında olduğunu ve detaylarda bazı değişikliklerin olabileceğini belirtiyor. Kripto dünyası, dYdX v4’ü neler getireceğini dört gözle bekliyor.

dYdX v4 Sistem Mimarisi

dYdX v4, protokol, indexer ve arayüz olmak üzere üç ana bileşenden oluşacak ve bu bileşenlerin her biri tamamen açık kaynaklı olacak.

GO dilinde yazılmış olan dYdX v4 protokolü, Doğrulayıcılar (Validator) ve Tam Düğümler (Full Node) olmak üzere iki tip düğüm tarafından destekleniyor.

Blok zincir verilerini kullanıcılara daha etkili ve Web2 dostu bir şekilde sunmayı hedefleyen Indexer hizmeti ile dYdX v4, kullanıcı deneyimini bir adım daha öteye taşıyor.

Kullanıcıların tamamen merkeziyetsiz bir deneyim yaşamasını sağlamak için web, iOS ve Android platformlarına özgü üç açık kaynaklı arayüz de sunuyor.

Son olarak, dYdX v4’ün amacı, kripto para trade’ini daha güvenli, daha hızlı ve daha merkeziyetsiz hale getirmek. Bu yeni blok zinciri yapısı, kripto para ve blok zinciri teknolojisi alanındaki ilerlemeyi anlamlı bir şekilde temsil ediyor. Ayrıca, dYdX’in hem şimdiki hem de gelecekteki kullanıcılarına daha çok katma değer sunmayı hedefliyor.

dYdX, şu anda sürekli vadeli işlemleri destekleyen lider merkeziyetsiz borsadır. dYdX, Ethereum blok zinciri üzerinde akıllı sözleşmeler ile çalışır ve kullanıcıların hiçbir aracı olmadan trade yapmasına olanak tanır. Paradigm, a16z ve Polychain tarafından desteklenen dYdX 27 Temmuz 2017’de kurulmuş olup önde gelen merkeziyetsiz borsalardan biri olmuştur. Merkeziyetsiz dünyada dYdX’in “finansal fırsatlara herkesin erişimini sağlama” misyonu ile trade etmek için bugün dYdX kullanmaya başlayın!

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Onur Çaliş tarafından yazıldı.

Beykent Üniversitesi, Radyo ve Televizyon Programcılığı bölümünden 2020 senesinde mezun oldum. Başkent İletişim Akademisi'nde Diksiyon, Sunuculuk ve Spikerlik eğitimi aldım. Stajımı China Radio International bünyesinde tamamladım. Kripturk ile başladığım profesyonel çalışma hayatıma Bitlo Teknoloji ve Coinkolik ile devam ettim. Şu anda ise Koinsaati çatısı altında editörlük ve sunuculuk yaparak devam etmekteyim.

Bitcoin (BTC) Boğaları 32.500 Dolar Seviyesini Hedefliyor

Bitcoin (BTC) Fiyatı Düzeltme Yaşıyor