in

Kripto Balinaları Nasıl Takip Edilir?

Kripto Balinaları diye sürekli duyduğumuz tabirden bahsedeceğiz. Blockchain teknolojisi ve kripto varlıkları, bireylere finans dünyasına girmeleri için başka bir büyük fırsat sunsa da, bazı kişi veya kuruluşlar diğerlerinden daha fazla güce ve etkiye sahiptir.

Bu bahsedilen güce ve etkiye sahip insanlara Kripto Balinaları adını vermişler. Trade stratejinizi optimize etmenize yardımcı olabilecek bu yazıda kripto balina trade faaliyetlerini ve balina trade’lerini nasıl takip edeceğinizi açıklamaya çalışacağız.

Kripto Balinaları Kimdir?

Kripto balinası, çok sayıda belirli kripto para birimine sahip olan bir kişi veya kuruluş anlamına gelir. Yeterli kripto para birimine sahip bir balina, token değerini manipüle edebilir. Genel olarak, token tutan bir kişi veya kuruluşun balina olarak kabul edilmesi için belirli bir kriter yoktur. 1000 BTC tutuyorsanız, insanlar sizin bir balina olduğunuzu düşünebilir. Ancak altcoin için sayı daha yüksek olacaktır, temel olarak piyasa değeri ile ilgilidir.

 

Bitcoin Balinaları Kimdir?

Bitcoin balinaları, Bitcoin fiyatını etkilemek ve hatta manipüle etmek için yeterli Bitcoin’i tutan kişi veya kuruluşlardır. Coincarp’taki Bitcoin zenginleri listesine göre;  İlk 100 BTC Sahibi, tüm Bitcoin’in %13.68’ini (yaklaşık 119 milyar $), özellikle ilk 10 BTC sahibi, Bitcoin’in %5.35’ini kontrol ediyor. Bir Bitcoin balinası Bitcoin’lerini transfer ederse, Bitcoin fiyatının beklenmedik bir şekilde yükselmesine veya düşmesine neden olabilir, sonuç olarak Bitcoin fiyatının altında yatan temellerden ayrılacaktır.

Kripto Balinaları

Kripto Balina İşlemlerini Neden İzlemeli?

  • Piyasa Hareketi Tahmini

Piyasa likiditesi her zaman piyasa fiyatı değişimi ile ilgilidir. Kripto balinaları, likiditeyi etkilemek ve piyasayı volatiliteye maruz bırakmak için kripto arzını manipüle edebilir. Balinaların amacı, dijital varlıklarının değerini artırmak. Bunu gerçekleştirmek için daha geniş bir pazar satışı yapılmasını sağlamak için çok sayıda token satabilirler, ardından token’leri daha düşük fiyatlarla geri alırlar. Ayrıca, kripto varlıklarının fiyatını yükseltmek ve perakende yatırımcıları yatırıma çekmek için kripto varlıkları elde etmek için büyük miktarda varlık serbest bırakabilirler. Bu da varlıklarının değerini artıracaktır. Kripto balinalarının piyasa fiyatı üzerinde büyük bir etkisi olduğu için, yatırımcılar faaliyetlerini takip etmek ve balinaların hareketi olursa fayda sağlamak istiyor.

Kripto Balinaları

  • Market Aşamasını Tanıyın

Piyasalar döngüsel olduğu için ayı piyasası veya boğa piyasası dönüşümlü başlayabilir. Genel olarak, zirvelerdeki piyasa fiyatı artışı perakende para tarafından yönlendirilir, ancak piyasa fiyatının dibe düşmesi, satın almak için doğru zamandır. Fiyat değişikliği tüm perakende yatırımcılar tarafından yönlendirilse de, kripto balinaları piyasa trendlerini etkileyen önemli bir roldür. Kripto balinalarını takip etmek, trade modellerini bilmemize ve piyasa aşamasının sinyalini almamıza olanak tanır. Fiyat yükseldiğinde balinaların varlıklarını azalttığını varsayarsak, özellikle perakende yatırımcılar aynı anda varlıklarını artırmaya devam ederken, piyasanın zirvesinin yakın olduğu sonucunu çıkarabiliriz.

Kripto Balinaları Nasıl Takip Edilir?

Blokzincirinin şeffaf yapısı nedeniyle kripto balinalarını takip edebiliyoruz. Teoride, cüzdan adresini kontrol edebiliriz. Bir cüzdan adresi 1000 BTC’den fazla içeriyorsa, kripto meraklıları cüzdanın gelen veya giden işlemlerini takip etmeye çalışacaktır. Birkaç tür kripto balina cüzdanı işlemi vardır:

  • Exchange-to-wallet (Borsa’dan cüzdana)

Güvenlik nedeniyle, kripto balinaları, kısa vadede satmak istemiyorlarsa kripto varlıklarını saklamak için soğuk cüzdanları kullanmayı tercih ediyor. Dolayısıyla, belirli kripto varlıklarını borsadan kendi cüzdanlarına çekerlerse, bu belirli kripto varlıklarının arzının azaldığını gösterir. Sonuç olarak, bu kripto varlıkların fiyatı artacaktır. Bununla birlikte, kripto balinaları soğuk cüzdanlarına istikrarlı paralar çekerse, piyasa koşullarının yatırım için kötü olduğunu gösterirse, kripto fiyatları düşecek.

XRP, BTC

  • Wallet-to-exchange (Cüzdandan borsaya)

Çoğu insan trade yapmak için merkezi borsaları kullanır. Bir kripto balinası kripto varlıklarını bilinen bir borsa cüzdanına aktarırsa, kripto balinasının kripto varlıklarını borsa hesaplarına yatırdığı ve yakında bunları takas etmeyi planladığı anlamına gelir. Borsaların cüzdanlarına BTC veya ETH mevduatı gibi büyük miktarda kripto varlığı varsa, balinaların bunları piyasaya satmayı düşündüğü anlamına gelir. Bu piyasa üzerinde aşağı yönlü bir baskı oluşturacaktır. Ancak, stablecoin yatırırlarsa, piyasa üzerinde yukarı yönlü baskı oluşturacak bir yatırım planına işaret edebilir.

  • Wallet-to-wallet (Cüzdandan cüzdana)

Kripto balinaları, çoğu zaman over-the-counter (OTC) kripto ticareti yaparken kripto varlıklarını cüzdandan cüzdana aktarabilir. Nedenleri gizlilik ve likidite içindir. OTC işlemleri çoğu zaman izlenemez ve fiyat üzerindeki etkileri genellikle normal işlemler kadar belirgin değildir.

Yukarıdaki işlem türlerinin %100 kesin sonuç anlamına gelmediğine dikkat etmeliyiz. Kripto balinaları işlemlerin şeffaf olduğunu da bildiğinden, herkes onları izleyebilir. Bu nedenle piyasa tepkilerini tetiklemek için paraları hareket ettirebilirler.

Kripto balinalarını kontrol etmek istiyorsak balina izleme araçlarını kullanabiliriz:

  1. Coincarp Richlist ve Coincarp Exchange Cüzdan Bakiyesi

Örneğin Bitcoin’i ele alalım, Coincarp’taki En Zengin 100 Bitcoin (BTC) Adresini kontrol edebiliriz, Bitcoin miktarını ve 7 günlük değişimi tutan en zengin 100 adresi gösterir. Kripto balinalarının adres değişikliklerini alabiliriz.

Kripto Balinaları

Ayrıca, Coincarp’ta borsaların cüzdan bakiyesini (On-chain) kontrol edebiliriz, örneğin Binance’i alabiliriz, örneğin “Explorers-Binance-Wallet Balance, sayfa bize “Binance Wallet Balance (On-chain)” gösterir.

“Bitcoin”e tıklıyoruz, web bize Binance borsasındaki Bitcoin değişikliklerini gösterecek:

Kripto Balinaları

  1. Blockchain Explorers

Nispeten daha az işlemi olan ancak çok sayıda kripto varlığına sahip bireysel cüzdan adreslerini bulmak için Blockchain explorers kullanabilir, ardından ana ağda sahip oldukları token’lerin tam miktarını ve son zamanlarda taşıdıkları token’leri görebilirsiniz. Ayrıca, Ethereum blokzinciri için bir blockchain explorers olan Etherscan’ı kullanıyorsanız, belirli bir adrese giden ve bu adresten yapılan işlemleri izlemek için uyarılar ayarlamak için Etherscan’daki izleme listesini kullanabilirsiniz.

  1. Whale Alert

Whale Alert, büyük blokzincirlerinde büyük işlemleri izleyen ve aynı zamanda bilinen cüzdan adreslerini etiketleyen uyarı ve izleme hizmetleri sunar. Kripto balina işlemlerini gerçek zamanlı olarak takip etmek için Whale Alert Twitter ve Telegram topluluklarına katılabilirsiniz.

Kripto balinalarını takip etmek, piyasa hareketlerini anlamanın ve kalıpları daha iyi tanımanın iyi bir yoludur. Ancak yatırımcılar sadece bu yöntemlere güvenmemeli ve kolayca balinalara göre karar vermemeli. Kripto piyasasında regülasyonlar olmadığı için geleneksel finans piyasalarından daha kolay manipüle edilebiliyor, bu yüzden balinaları takip ederek bazı avantajlar elde edebilirsiniz. Ancak bu en güvenilir bilgi değil. Trade kararları vermeden önce çok daha fazla bilgiyi göz önünde bulundurmalısınız.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

MES tarafından yazıldı.

Hydranet Önemli Güncellemeler ve Borsa Listelemesi Duyurdu

RWA Coin’leri ve Piyasa Değerleri