in

Kripto Balinaları Piyasanın Yönünü Nasıl Belirler?

XRP, BTC

Kripto balinalar, belirli bir dijital varlıktan çok sayıda sahip olan kişi veya kuruluşlara yapılan tanımlamadır. Yeterli sayıda kripto paraya sahip bir balina, token değerine yön verebilir.  

Bitcoin (BTC) söz konusu olduğunda, 1.000 adetten fazlasına sahip olan kişiler ve kurumlar, balina olarak kabul edilebilir. Bunların yaklaşık 25.000 kişi/kurum olduğu tahmin ediliyor.

Balinalar, dijital varlık üzerinde, volatilitenin artması, likiditenin düşmesi veya her ikisinine neden olabilir. Bu nedenle balinaların hamlelerini izlemek, fiyat hareketlerinin önemli bir göstergesi olabilir.

Likidite

Kripto balinalar cüzdanlarında belirli bir dijital varlığı büyük miktarda biriktirdiğinde, söz konusu varlığın likiditesini azaltır. Bunun nedeni, dijital varlığın dolaşımdaki sayısının azalması ve trade veya yatırım yapmak için piyasada daha az token kalmasıdır.

Volatilite

Balinalar, tek seferde büyük montanlı kripto işlemi yaparken volatiliteye neden olabilir. Örneğin, bir balinanın büyük miktarlarda Ethereum satmaya çalıştığını varsayalım. Likidite düşük olduğundan, büyük montanlı bir satış, Ethereum’un fiyatı üzerinde aşağı yönlü baskıya neden olur.

Balinaların fiyatları nasıl etkileyebileceğine geçmeden önce belirtilmesi gereken önemli bir nokta daha bulunuyor. Balinalar, belirli bir dijital varlığın önemli bir kısmını satın alarak platformun zincir üzerindeki yönetişim sürecini kontrol edebilir. Bu, nihayetinde onlara belirli bir token’ın alacağı yönü dikte etmek için daha fazla oy verme gücü verecektir.

Madalyonun iki yüzü bulunuyor. Bir tarafta, balinalar istikrar getirir, ekosistemin büyümesine destek sağlar. Öte yandan, bir balinanın varlığı, merkeziyetsizlik kavramına olumsuz bir işaret olabilir.

Kripto Balinalar Fiyatlara Nasıl Etki Eder?

Balina elinde tuttuğu dijital varlığın büyük bir bölümünü satmak için diğer emirlere kıyasla daha düşük bir seviyeden satış emri verir. Bu şekilde, volatilite yaratılır ve fiyatların genel olarak düşmesi sağlanır. Ardından panik satışları başlar.

Balinalar büyük montanlı satış emirlerini piyasadan çektiğinde, fiyatlar yeniden istikrar kazanma eğilimine girer. Bu aşamada fiyat, balinaların olmasını istediği seviyededir, böylece istedikleri fiyattan daha fazlasını cüzdanlarında biriktirmeye başlarlar. Buna sell wall (satış duvarı) denir.

Bu taktiğin tersi reverse sell wall (FOMO) taktiği olarak bilinir. Bu senaryoda kripto balinalar, mevcut talebe göre daha yüksek fiyatlardan alım emirleri verir. Böylece fiyatları yapay olarak şişirip piyasada satın alma baskısı oluştururlar.

Bu durumda diğer satın alma niyetinde olanlar, emir fiyatlarını yükseltmeye zorlanır. Bu taktik, bir satış duvarını yıkmak için önemli miktarda sermayeye ihtiyaç duyar. Balinalar bu yöntemi doğru bir şekilde uyguladığında, bireysel veya daha küçük ölçekli yatırımcılar FOMO’ya yakalanır.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

GAK tarafından yazıldı.

Kadir Has Üniversitesi Ekonomi ve Uluslararası Ticaret & Finans departmanlarından derece ile mezun oldum. Akademik çalışmaların ardından finans sektöründe bir aracı kurumun araştırma departmanında analist olarak 2.5 yıl kadar görev aldım. Ocak - Kasım 2022 döneminde KoinSaati'nde editor olarak görev aldım.

Watch-to-Earn

Watch-to-Earn Nedir?

Volatilite Endeksi (VIX) Nedir?