in , ,

Kripto Alanında “Smart Money” Nasıl İzlenir?

Kripto para piyasasında, piyasa dinamiklerini etkileyen pek çok etmen bulunur. Smart money Türkçe karşılığıyla “Akıllı Para” içgörü ve kaynaklara sahip deneyimli trader veya kurum anlamına gelir. Akıllı parayı takip etmek piyasada bir avantaj sağlayabilir, ancak dikkatli bir analiz gereklidir. Yazımızda kripto alanında smart money nasıl izlenir bu konuyu ele alacağız. 

Nansen, Dune Analytics + DeBank, CryptoRank ve Arkham gibi platformlar, akıllı para faaliyetlerini izlemek ve analiz etmek için belirli araçlar sunar.

Nansen

En iyi bilinen blok zinciri analitik platformlarından biri olan Nansen, yeni projeleri, trendleri ve önemli on-chain faaliyetleri araştırmak için basit bir yol sunar. Platform, yatırımcıların bireysel projeleri, akıllı sözleşmeleri ve cüzdanları daha derinlemesine araştırmasına olanak tanır.

Smart money takipçisi, zincir üzerindeki faaliyetleri hakkında çeşitli bilgiler sağlar. Akıllı para arasında en popüler DEX pazarlarını takip edebilirsiniz. En son akıllı para işlemlerini ve etkileşime girdikleri sözleşmeleri görüntüleyebilirsiniz.

Nansen’in akıllı para izleyicisi, akıllı para adreslerini fonlar, akıllı DEX trader’ları, airdrop profesyonelleri, akıllı NFT traderlarını görüntüleyeceğiniz gibi belirli türleri içerecek şekilde filtrelemenize de olanak tanır. Nansen’in Smart Money izleyicisi şu anda yalnızca ödeme yapan kullanıcılar tarafından kullanılabilir.

Dune Analytics + DeBank

Dune Analytics, herkesin kendi panolarını oluşturmasına ve başkalarının kullanımına sunmasına olanak tanıyan, blockchain analitik platformudur. Platform, topluluk tarafından oluşturulmuş çok sayıda pano sağlar. Token God Mode panosu, ilgilendiğiniz belirli bir token hakkında çok sayıda veri aramanıza olanak tanır ve tokeni alıp satabilecek akıllı parayı bulmanıza yardımcı olur.

Alternatif olarak akıllı para trader’larını GMX’te karlılık veya kar/zarar oranına göre tespit etmek için GMX Trader Leaderboard panosunu kullabilrsiniz. Daha sonra zincir üzerindeki davranışlarını daha fazla analiz etmek için adres(ler)ini DeBank’a veya başka bir portföy izleyiciye gönderebilirsiniz.

CryptoRank

CryptoRank, önde gelen fonların ve angel yatırımcıların yatırım stratejileri hakkında fikir edinmek için kullanılabilen, Kripto Fonları ve Yatırımcıları isimli güçlü bir özellik sağlar. Bu araç, şu anda nasıl performans gösterdiklerini görmek için çok sayıda VC fonunun ve bağımsız traderın portföylerine göz atmanıza olanak tanır. Ayrıca, en son projelerin ve finansman turlarının da bir listesini görebilirsiniz.

Bu, akıllı para aracılığıyla piyasanın nereye gittiğine dair içgörüler toplamanıza yardımcı olabilir ve daha bilinçli yatırım kararları almanızı sağlar. Kripto alanında akıllı paranın nasıl hareket ettiğine dair daha genel bir görünüm için CryptoRank ayrıca, aylık fonlamadaki değişim, en popüler yatırım kategorileri ve en üretken fonlar gibi önemli verileri vurgulayan çeşitli grafikler sunar.

Arkham

Yeni bir on-chain analitik platformu olmasına rağmen Arkham, bu listedeki diğer bazı seçenekler gibi otomatik olarak akıllı para cüzdanları sunmasa da kullanıcılara yol sunar. İşlem filtresini akıllıca kullanarak, aktif akıllı para traderlarının bir listesini kolayca bulabilirsiniz. Örneğin, sonuçları yalnızca son bir saat içinde, minimum değeri $50.000 olan ve yalnızca fonlarla yapılanlara göre filtreleyerek akıllı parayla yapılan en son büyük işlemlerin bir listesini görebilirsiniz.

Potansiyel olarak araştırmak istediğiniz varlığı belirledikten sonra etiketine veya cüzdan adresine tıklayarak son kâr/zarar tablosu da dahil olmak üzere bir yığın ek veriyi görüntüleyebilirsiniz. Çeşitli varlıkları tarayarak ve bunları son karlılığa göre karşılaştırarak kopyalamak için uygun bir akıllı cüzdan belirleyebilirsiniz. Buradan, portföylerini kontrol etmek için zincirdeki mevcut varlıklarına göz atabilir veya ticaret stratejilerini analiz etmek için son işlemlerini tarayabilirsiniz.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Yasemin Ulutaş tarafından yazıldı.

Ege Üniversitesi'nden 2022 yılında dereceyle mezun oldum. Şimdi ise kendimi blok zinciri teknolojisi alanında geliştirmekteyim.

Kripto Para Piyasasında Günün Öne Çıkan Gelişmeleri

Layer 2 Dünyasında Neler Oluyor?