in ,

Kore Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) Testi

Kore Merkez Bankasının CBDC testinin ikinci aşamasının bu yıl Haziran ayına kadar tamamlanması bekleniyor. Kore Merkez Bankası, Ağustos 2021’de başlattığı merkez bankası dijital para birimi testinin ilk aşamasını başarıyla tamamladı.

Güney Kore merkezli haberlere göre Güney Kore Merkez Bankası, CBDC testinin ilk aşamasının Aralık ayında tamamlandığını, ikinci aşamasının ise devam etmekte olduğunu söyledi. Testin ilk aşaması, dağılım ve ihraç gibi dijital para biriminin bazı temel işlevlerini içeriyordu.

Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) testinin ikinci aşaması; yurt dışı havale, perakende ödemeler ve çevrimdışı ödemeler gibi dünyada yaygın bir şekilde kullanılan işlevleri test edecek. Güney Kore Merkez Bankası şunları söyledi:

Çevrimdışı yerleşimler gibi çeşitli işlevlerde faaliyet gösterme olasılığını ve testin ikinci aşamasında gizliliği güçlendirmeyi amaçlayan yeni teknolojilerin uygulanmasını sağlayacağız.

Kore Merkez Bankası, Çin’in şu anda dijital Yuan ile yaptığı şeye oldukça benzer şekilde, ikinci aşama için finansal kurumları da bünyesine katmak istiyor. Bununla birlikte; Kore Merkez Bankası tarafından üretilen dijital para birimi, Çin’den farklı olarak kullanıcı gizliliğine odaklanacak.

CBDC

İkinci aşamanın Haziran 2022’ye kadar tamamlanması bekleniyor. Hemen arkasından merkez bankası, resmi bir lansman yaparak ticarileşme planlarını yayınlamayı planlıyor.

Bu gelişmeler sonucunda Güney Kore, CBDC testlerinin pilot aşamasını başlatan veya tamamlayan ülkeler arasına katılmış oldu. Atlantik Konseyi’nden alınan verilere göre şu anda 91 ülke kendi dijital para birimi üzerinde çalışıyor ve yalnızca 14 ülke pilot aşamaya ulaşabildi.

Güney Kore, son birkaç yılda önde gelen kriptoya uyumlu ülkelerden biri haline geldi ve metaverse’te de dünya lideri olma yolundaki planlarını açıkladı. Çin şu anda CBDC’nin ön saflarında yer alırken, birçok Avrupalı ve Asyalı muadili, CBDC’nin hızına yetişmek için gelişme planlarını hızlandırdı.

Dijital para birimlerinin yaygınlaşması ve kullanım alanlarının genişlemesiyle birlikte gelecekte finans sektörünü çok çeşitli değişimler bekliyor olabilir. Kripto dünyasının finans sektörü olan DeFi’nin de bundan payını alması olasıdır. Dijital para birimleri üzerinde gerçekleşen bu gelişmeler kriptoparaların dünyaca kabul edilmesine destek mi olacak yoksa önemini yitirmesine mi sebep olacak?

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız

Ömer Burak Göktaş tarafından yazıldı.

Yıldız Teknik Üniversitesinde 4. sınıf Mekatronik Mühendisliği öğrencisi. 2020'de kripto para piyasalarıyla tanışmasından beri araştırıp inceleyen, özellikle blockchain teknolojisini ve geleceğimize yaratacağı etkiyi anlamaya yoğunlaşmış biri.

KuCoin

Metastrike (MTS) KuCoin’de Listeleniyor: Metastrike (MTS) Nedir?

Google, Bitcoin

Google, Blockchain Departmanını Başlattı