içinde ,

Metaverse’ye Bir Sanatçı Bakış Açısı: Koray Birand

Koray Birand, yeni videosunda karşımıza kendi tasarladığı metaverse karakteriyle, metaverse ve NFT kavramlarından detaylıca bahsetti.

Koray Birand, metaverse’te oluşabilecek iş imkanlarını şöyle açıklıyor:

“Birçok yeni iş dalı ve hatta mevcuttaki iş alanının da buraya kayması anlamına geliyor. Mesela mimarların bu meta evrende mimarlık yapması ki zaten ekosistemleri hazır. Sanatçıları eserlerini satması ya da en basitinden eğlence sektörünün bu tarafa kayması…Büyük moda evlerine baktığımızda birçoğunun kıyafetlerini NFT olarak satması hatta ve hatta dijital ve giyilebilir formatlarda satışa başlamış olması bu metaverse için nelerin yakın olduğunu gösteriyor.”

NFT kavramını anlatırken ise sanal ve gerçek Koray Birand’ın eğlenceli röportajını izliyoruz.

Dijital sanatın, sanıldığı aksine yeni bir kavram olmadığını, 60 yıllara kadar uzandığını belirten Koray Birand, NFT formatında satılan sanat eserlerine bakıldığında sadece %5’i kadarı NFT pazar yerlerinde yer aldığını kalan %95’in 60’larda nasıl satılıyorsa öyle satıldığını belirtiyor.

NFT eseriyle konvansiyonel sanat eserlerinin benzerliklerine değinen Birand:

“Her durumda da alıcı olarak zaten bir eser aldığınız zaman gerek yatırım amaçlı olarak gerekse sanatsever olarak olsun, eser sahibinin kim olduğuna, vizyonuna, geçmişine, diğer eserlerine de bakmanız lazım. Zaten bugün siz galeriden bile bir eser aldığınızda da aynı şekilde davranıyorsunuz.”

Videonun son kısmında, çekimin kamera arkasını da gösteren Birand, oldukça meşakkatli bir sürecin sonunda bu bilgilendirici videoyu hazırladığını görüyoruz.

Koray Birand Kimdir?

Koray Birand, Bilkent Üniversitesi Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi’nden mezun oldu. 90’lı yıllarda bir süre yönetmenlik yaptıktan sonra 2005’te moda fotoğrafçılığına yöneldi ve bu alanda kendini geliştirdi. Pek çok yerli ve uluslararası markanın kampanyasında yer aldı ve kendi alanında dünyanın tanıdığı önemli isimlerden biri haline geldi. Son zamanlarda metaverse, NFT ve dijital sanat konularıyla oldukça ilgileniyor.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için Telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Garen Varjabetoğlu tarafından yazıldı.

Fransa'da, Nice Sophia Antipolis Üniversitesi'nde Ekonomi-Yönetim bölümünden mezun oldum. Fransızca ve İngilizce dillerine hâkimim. Bir süre özel sektörde çalıştıktan sonra, blokzinciri teknolojisiyle tanıştım ve kendimi bu alanda geliştirmekteyim.

Kripto para, Bitcoin

Bitcoin (BTC) İçin Takip Edilmesi Gereken Önemli Seviyeler

DROPP

DROPP Nedir?