in

KoinSaati ve Kerem Muçe Özel Röportajı

Kerem Muçe

Türk kriptopara topluluğunun tanınan isimlerinden birisi olan Kerem Muçe, KoinSaati ekibine bu hafta verdiği röportajda kriptopara sektörüne girmeden önceki tecrübelerini ve kriptopara sektöründeki yeni trendlerle ilgili düşüncelerini siz değerli okuyucularımızla paylaştı.

Kerem Muçe Twitter Hesabı: https://twitter.com/hodlturk?lang=en

Kerem Muçe YouTube Hesabı: https://www.youtube.com/c/keremmuce

1) Merhabalar, kısaca kendinizi tanıtabilir misiniz?

Merhabalar, ben Kerem Muçe. Uzun bir süre geleneksel finans tarafında yer aldım, yaklaşık olarak 10 yıl kadar diyebilirim.

Kriptopara, Bitcoin

Bu süreç içerisinde Borsa İstanbul’da bulunan yatırım şirketlerinde yatırım uzmanlığı, Özel Bankacılık’da Hazine İşlemleri yönetimi ile ilgilendiğim Portföy Yöneticiliği ve FX tarafında Araştırma Müdürlüğü gibi pozisyonlarda görev aldım. Son 4 senedir de blockchain ve kriptopara tarafında yer almaktayım.

2) Twitter hesabınızda ne trader’ım ne analistim, sadece kendi sistemime göre yatırım yapıyorum demişsiniz, info’nuza bunu yazma sebebiniz neydi?

Profesyonel olarak piyasalarda 10 yıl gibi süre içerisinde görev alsam da çok erken yaşta bu taraflara ilgi duymaya başladım. O yüzden 20 seneyi aşkın bir deneyimim var bu tarafta. Bu süre içerisinde benim gözlemim hayat olsun, yaptığınız iş olsun ya da bu piyasalar olsun kendinizin bir hareket şekli ve karakteristik yapısı vardır.

Ethereum, Kriptopara

Öncelikle bunun fark edilmesi gerekir. Benim bunu fark etmem baya zamanımı aldı ve bu süre içerisinde hem ciddi kazançlarım hem de kayıplarım oldu. Bu yüzden sahip olduğum bakış açısını en sade dille anlatmaya çalışıyorum. Bunu yapabilmek için kendinize açık olmalısınız ve neler yapabileceğinizin ya da yapamayacağınızın farkında olmalısınız. Bende tek cümle ile bunu anlatmaya çalıştım orada.

3) Twitter’da yatırım ve analiz karakterinizi özetlemişsiniz, bunu biraz daha açar mısınız?

Yukarıda da bahsettiğim gibi tecrübe edindiğim süre içerisinde kendimi fark edebilme, neleri yapabileceğimi görebilme fırsatım oldu. Piyasalarda trade etmenin bana göre olmadığını ve kısa vadeli işlemlerin maddi-manevi olarak kendime zarar verdiğini gördüm. Bu yüzden mümkün oldukça basit açıdan bakarak tamamen yatırımcı perspektifi ile piyasalara bakmaya başladım. Bana göre yatırım dünyası basit ve net olmanızı gerektiren bir yerdir. Bunu başarabilirseniz mental olarak da rahat bir hayat sürmeye devam edebilirsiniz. Zaten yatırımın amacından biri de maddi-manevi olarak yaşam kalitemizi arttırmak. Size mental olarak da zarar verecek iş yapış şekillerinden uzak durmak gerekir.

4) Ülkemizde 2020-2021 yıllarında kriptoparalara sıra dışı bir ilgi gözlemlendi, sizce bunun olumlu ve olumsuz tarafları nelerdir?

Aslında teknolojiye çok yakın olan bir genç nüfus var. Özellikle internet, sosyal medya ve oyun gibi alanlara olan ilgi çok yüksek bir düzeyde. Bu yüzden dijital pazarda da Türkiye önemli bir yer tutuyor. Kripto’nun da internet tarafında yaygın olması bu kesimin doğal olarak ilgisini çekti. İlerleyen yıllarda adaptasyon süreci bu yüzden çok daha hızlı artacaktır.

Temel Analiz

Ancak olumsuz tarafı buradaki arkadaşların çok hızlı bir şekilde zengin olma istemeleri. Hayatta herhangi bir şeyde başarılı olmanın temeli istek ve arzulara bağlıdır. Zaten böyle bir isteğin sonucunda maddi olarak da ödüllendirilirsiniz. Ancak işin sadece maddi boyutunu düşünerek ilerlemek ciddi zararlar doğurabilir.

5) Sosyal medyayı aktif kullanıyorsunuz, sizin keyifle okuduğunuz kriptopara fenomenleri kimlerdir?

Bu alanda birçok kaliteli arkadaşım oldu. Onlar sayesinde çok şey öğrendim ve kendimi de geliştirmeye devam ediyorum onların sayesinde. Tek tek isim vermek zor olsa da Tarık Eroğlu, Erhan Ünal, ErkanG benim için öne çıkan fenomenler arasında.

6) Özellikle kriptopara sektörüne yeni başlayan ve kendini geliştirmek isteyenlere tavsiyeleriniz neler olur?

Bu alan daima okumanız ve araştırmanız gereken bir alan. Ayrıca yatırım dünyası da öyledir. Bu tarafta okumayı ve araştırmayı bıraktığınız an önce duraklama dönemine sonra ise gerileme dönemine girmeye başlarsınız. Çünkü piyasaların dinamikleri artık çok hızlı değişmeye başladı ve buna adapte olabilmek için yenilikleri öğrenmeyi bırakmamanız gerekiyor.

7) DeFi, NFT, Oracle gibi alanlarda size göre 2022’de yeni trend ne olabilir?

Öncelikle DeFi tarafını ayrı ele almak gerekiyor. Bu alandaki gelişmeler hiçbir zaman kolay kolay bitmeyecek. Bu alan yeni bir finans ve para daima öncelikle finansal gelişmelerin ilerlediği alanlara doğru ilerler. Ayrıca DeFi, hem NFT hem Metaverse hem de blockchain içerisindeki diğer gelişmelerle etkileşime girecek bir alan.

Eylül

DeFi dışında NFT’leri farklı konseptlerde görmeye başlayacağımızı ve Blockchain platformlarına açılan bir nevi anahtar görevi göreceğini düşünüyorum. Tabi NFT dediğiniz zaman da çok proje var ama bahsettiğim türde nitelikleri olan NFT piyasası çok başka noktalara gidecektir. Bu yüzden yeni trend olarak DeFi+NFT ya da DeFi+NFT+Gaming tarzındaki projelerin ve ayrıca cross-chain, multichain projelerinin daha çok öne çıkmasını beklemekteyim.

8) PlayToEarn, NFT, Game projeleriyle yakından ilgili olduğunuzu görüyoruz, sizce bu furya daha ne kadar devam edecek?

Bu furya henüz emekleme aşamasında. Dikkat ederseniz çok proje çıkıyor. Bunların arasından tutulan oyunlar bambaşka yerlere gelecek. Bence oyun ekonomisini daha farklı ve ayrı değerlendirmek gerekiyor. Yatırım dünyası çeşitlilik arayan bir alandır. Oyun dünyasının içerisinde bulunan karakterler, NFT’ler ve asset’ler birer yatırım aracı haline gelmeye hatta store of value (değer deposu) ya dönüşmeye başlayacağını düşünüyorum. O yüzden bu alana daha uzun vadeli bakılmalı.

9) Son zamanlarda dikkatinizi çeken ve uzun vadede başarılı olacağını umduğunuz projeler hangileridir?

Polkadot hala daha yolun başında olan bir proje. O yüzden bu tarafta beklentim yüksek. Oyun tarafında Star Atlas’ın DAO tokeni POLIS için önemli bir uzun vade yatırımı olacağını düşünüyorum

10) Hem teknik hem de temel analiz bilginiz olduğunu görüyoruz, sizce teknik analiz bilmeden bir kriptopara yatırımcısı başarıya ulaşabilir mi?

Son 5-6 aydır daha proje bazlı temel incelemeler yapmaya başladım. Teknik bilginiz olmadan da blockchain tarafındaki gidişatı ve projelerin token ekonomilerini doğru okuyabildiğiniz takdirde bu piyasada uzun vadeli kalıcılık sağlayabileceğinizi fark ettim.

Kriptopara, Bitcoin

Aslında teknik analizinde, proje bazlı temel analizinde size sağladığı bakış açıları farklı. Eğer sabırlı ve iyi bir araştırmacıysanız grafik bakmadan da doğru yatırımlar yapıp sonunda hak ettiğiniz ödülü kazanabilirsiniz.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Batuhan Görbulak tarafından yazıldı.

Hacettepe Üniversitesi Almanca Mütercim Tercümanlık bölümünden mezun olduktan sonra kendisini çeviri ve yerelleştirme alanlarında geliştirdi. Farklı şirketlerde serbest çevirmenlik yapmakta olan Batuhan, 2020’de kripto paralar ile tanışmasıyla birlikte iş ağını genişleterek FinTech alanında birçok projenin çevirisinde tecrübe kazandı. Son 1 senedir çalışmalarını FinTech alanına yoğunlaştırarak Blockchain'i keşfetme yolunda çalışmalarını genişletiyor ve şimdilerde ise koinsaati.com'da co-founder ve "chief editor" olarak aktif bir şekilde çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

Soros Fon Yönetimi CEO’su, Şirketin Bitcoin Ticareti Yaptığını Doğruladı

Bitcoin

Bitcoin Dominance ve Altcoin Fiyatıyla İlişkisi