KoinSaati Akademi: Polkadot (DOT) Nedir?

polkadot

Polkadot, yenilikçi parachain (Polkadot ağına entegre edilmiş özel, projeye özgü blok zincirler) yaklaşımıyla büyük ilgi görüyor. İşte zincirler arası blokzinciri hakkında bilmeniz gerekenler;

Polkadot, hızla tüm endüstrideki en popüler ve açık ara en büyük kriptopara birimi blok zincirlerinden biri haline geldi.

Polkadot, bir blok zinciri üzerinde, kullanıcıların kendi blok zincirlerini oluşturup ve işletebilecekleri küresel bir bilgisayar ağını teşvik etmeyi amaçlayan bir yazılımdır. Bu şekilde Polkadot, diğer önemli rakipleri, Ethereum (ETH), Cosmos (ATOM) ve EOSIO (EOS) gibi bir kriptopara ekosistemini büyütmeyi amaçlayan blok zincirinden biridir.

Polkadot

 

2016 yılında, Gavin Wood (Ethereum’un kurucu ortağı) ile Peter Czaban ve Robert Habermeier tarafından kuruldu. Mayıs 2020’deki lansmanından bu yana popülaritesindeki yükselişi ve kazanımları baş döndürücü. CoinGecko’ya göre o zamandan beri piyasa değerine göre en iyi 10 kriptopara biriminden biri haline geldi.

Polkadot’un para birimi DOT’dir. DOT, sahiplerinin olası kod değişikliklerine oy vermelerine olanak tanır ve bu değişiklikler daha sonra bir fikir birliğine varıldığında ağ üzerinde otomatik olarak yükseltilir.

Peki Polkadot nedir ve sektör üzerinde nasıl bir etki yaratıyor? Kim kullanıyor ve yarattığı heyecan boş mu yoksa sağlam bir temele mi dayanıyor? Basitçe söylemek gerekirse, Polkadot (DOT), aşağıdaki özelliklere sahip bir blok zinciri ağıdır:

  • Blok zincirlerini birbirine bağlar
  • Kullanıcıların Substrate Framework ile kolayca bir blokzinciri oluşturmasını sağlar
  • Blok zincirlerini barındırır, güvenliklerini ve işlemlerini yönetir
  • Polkadot, üzerindeki blok zincirlerini, Ethereum ve Bitcoin gibi diğer ağlarla köprü kurar

Bu özelliklerin her birine daha ayrıntılı bakalım.

 

Polkadot’un Özellikleri

Bağlantılar: Relay Chain

Bir blokzincirine sahip olmak harikadır, ancak çoğu proje için, daha büyük blokzinciri topluluğuna gerçekten ulaşamadığı sürece sınırlı uygulamaları olacaktır. Kendi başına, bir blokzinciri projesinin bunu güvenli ve etkili bir şekilde yapmak için önemli bir altyapı geliştirmesi gerekir ve birçok proje, gerekli olan bu kesintisiz bağlantıları sağlayamadıkları için başarısız oldu.

Polkadot

Polkadot ağında bulunan Relay Chain’de, işlem adresleri kontrol edilir ve veriler her sistemin anlayabilmesi için standartlaştırılır. İşte tüm zincirlerin güvenliği burada toplar.

Bu çalışma şeklinin temel amacı diğer zincirleri birbirine bağlamak ve aralarında iletişim sağlamak. Hub and spoke (topla dağıt) yapısına sahip olmak – dağınık olan verilerin ana bir “göbekte” veya “limanda” derlenip nihai varış noktasına teslim edilmesi – Relay Chain’e bağlı daha küçük blok zincirler için başka avantajlar da sunar.

Güçlendirici Yapı: Substrate Framework

Polkadot, bünyesinde Substrate adında, sıfırdan bir blokzinciri oluşturmayı önemli ölçüde kolaylaştıran çok güçlü bir araç içerir. Ekiplerin istedikleri spesifik blokzincirini oluşturmalarına yardımcı olmak için tasarlanmıştır ve Relay Chain özelliklerine bağlayan, protokol bağlantı noktalarına sahiptir.

Bunun iki temel faydası vardır: ekiplerin başka bir blokzinciri projesi için temel altyapıyı oluşturmaya daha az zaman harcamasına ve enerjilerini projelerinin katma değerine odaklamasına olanak tanır.

Ayrıca, harika fikirleri olan ancak sıfırdan bir ağ oluşturmak için gereken uzmanlığa sahip olmayan ekipler için blokzinciri dünyasına erişim sağlar. Ekiplerin projeleri için Polkadot’u seçmelerinin önemli bir nedenidir.

Polkadot

Güvenlik ve Hız: Ana Platform

Blokzinciri projeleri, parachain olarak adlandırıldıktan sonra, Polkadot’un sağlam güvenliğine, hızına ve ölçeklenebilir işlem hızlarına erişim sağlayabilirler.

Finansal denetimlerle kendi üst düzey güvenliklerini oluşturmak zorunda kalmamalarına, diğer ağların yüksek gaz ücretlerinden kaçınabilmelerine ve ekiplerin zaman ve enerjilerini zincirlerinin temel değerlerine daha da fazla zaman ayırabilmelerine olanak tanır.

Dünyaya Bağlanmak: Köprüler

Polkadot, doğal olarak ağındaki parachainler arasında bir geçiş görevi görecek şekilde tasarlanmıştır. Bununla birlikte, aynı zamanda Ethereum ve Bitcoin ağlarına köprüler kurar, yani parachainler geniş bir sistem ağına erişebilir ve bunlarla etkileşime girebilir. Kullanıcılar, artık hangi ağın kendileri için en iyi bağlantılara sahip olduğunu seçmek zorunda kalmazlar. Bu şekilde, Polkadot, Ethereum gibi en iyi ağlarla “kazanan her şeyi alır” rekabeti içinde değil, bunun yerine kullanıcılar için iş birliği yaparak ve her iki taraftakilere değer katarak rekabet eder.

 

Polkadot: Ardındaki Riskler

Polkadot hakkında beğenilecek pek çok şey var ve platformun neden bu kadar çok dikkat çektiğini, platformun özelliklerini gördükten sonra pek de şaşırtıcı değil. Bununla birlikte, Polkadot modelinin risklerini araştırmak ve bazı temel endişeleri ele almak da önemlidir.

Polkadot için en büyük risk, birçok platform için geçerli olan bir risktir: rekabet. Polkadot, yaklaşımıyla gerçek bir yenilik sağlarken, temel değeri, diğer zincirler arasında bağlantılar oluşturan bir Proof of Stake platformudur.

Aynı şeyi yapan, her biri işi nasıl yaptıklarına dair kendine özgü yöntemleri olan bir dizi başka platform var. Bitcoin ve Ethereum’a ek olarak, rakip platformlar arasında Polygon, Avalanche ve Cosmos yer alıyor.

Polkadot

Ethereum’da olduğu gibi, Polkadot da çabaya, zahmete değer olduğuna karar vermesi halinde, bu diğer ağlardan herhangi biri ile köprü kurma yeteneğine sahiptir. Bu nedenle, kendi üyelerinin cazip bir blokzinciri ağından izole edilmesinden korunmaktadır. Yine de blokzinciri rekabeti şu anda yoğun ve piyasa henüz doygunluk seviyesine ulaşmadı.

Platformun, özellikle 2017’de hack’lenmesiyle birlikte, finansal pozisyonuna ve itibarına zarar veren büyük aksiliklere maruz kaldı. Polkadot, güvenlik açıklarını gidermek için fazlasıyla çalıştı ve bu “yara izleri” sayesinde kodlarını diğer platformlardan daha agresif bir şekilde test ediyor. Ancak 150 milyon dolar üzerindeki bir tutarın etkilendiğini ve platforma olan güvenin sarsıldığını görmek pek de hoş bir şey değil.

Son olarak, Relay Chain mimarisinin daha ilginç tuhaflıklarından biri de potansiyel bir risktir. Polkadot’un Relay Chain’e katılmak için blokzincirlerin kendilerine alan bulabilmek için “alan müzayedelerin”e (slot auction) bir teklif vermeleri gerekir. Kazanan teklif DOT cinsinden ödenir ve katıldıkları süre boyunca saklanır.

Gelecek yıl bu sürece daha fazla ışık tutulacak ve bir yer için rekabet edebilecek fonları olmayan, daha küçük projeler için ne gibi sonuçları olacak, göreceğiz.

 

Kusama İle Riskin Azaltılması

Kendileri ve kullanıcılarının projeleri için aktif riski azaltmayı sağlamak amacıyla Polkadot, yeni fikirleri test edebilmenin, kalite veya görünmeyen sorunları kontrol edebilmenin ve esasen Polkadot’ta yayınlanmadan önce arıza testleri yapabilmenin bir çözümü olarak kendisinin yakın bir klonunu yarattı.

Bu, kullanıcılar tarafından memnuniyetle karşılandı. Zira katılımın, sınırlı alan müzayedeleriyle gerçekleştiği göz önüne alındığında, Polkadot’a katılmak isteyen projeler bile bir sonraki müzayedeyi beklemek zorunda kalacaklardı.

Polkadot

Kusama, bir projenin kodundaki herhangi bir karışıklığı çözmek için düşük riskli bir yol sunar ve Polkadot’un herhangi bir parachain’i etkilemeden yeni kodu denemesine izin verir. Kusama ekibine göre çılgın fikirleri denemenin, onları uygulanabilir çözümlere dönüştürmenin ve ardından onları yenilikçi sıçramalar olarak çevrimiçi hale getirmenin en iyi yolu budur.

Sonuç

Polkadot, tüm blok zincirlerin üzerine inşa edileceği ana kaya olmak istiyor. Eşit bir oyun alanı yaratarak, şu anda var olan parçalanmış olanın aksine, şirketler temellerin sağlam olduğunu bilerek yenilik yapmakta özgür olacaklar.

Platform, birkaç risk ve bazı dezavantajlar barındırsa da, yıldız bir ekip tarafından destekleniyor. Önde gelen projelerle partnerlikler kurdu ve şimdiye kadar adından söz ettirmeyi başardı.

Kaynaklar:

https://cryptopotato.com/what-is-polkadot/

https://decrypt.co/resources/what-is-polkadot-how-to-buy-it

Kriptoparalar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Garen Varjabetoğlu tarafından yazıldı.

Fransa'da, Nice Sophia Antipolis Üniversitesi'nde Ekonomi-Yönetim bölümünden mezun oldum. Fransızca ve İngilizce dillerine hâkimim. Bir süre özel sektörde çalıştıktan sonra, blokzinciri teknolojisiyle tanıştım ve kendimi bu alanda geliştirmekteyim.

Tüm Zamanların En Kötü Şöhretli Bilgisayar Hacker’ları

Hathor

Hathor Network (HTR) Mimarisinin Temeli Olan Nano Contract Nedir?