in , ,

KoinSaati Akademi: Nano Blockchain Nedir?

Nano blockchain, yüksek performans göstermesi amacıyla tasarlanan ve eşler arası işlem işlevselliği nedeniyle ivme kazanan bir blockchain trendidir. Herhangi bir ücret almaz ve düşük güçlü donanımlarda da çalışabilir.

Teknoloji dünyası sürekli gelişiyor ve onunla güncel kalmamız gerekiyor. Blockchain teknolojisi her sektörden kuruluşu kendine çekti ve kriptopara birimleri, merkeziyetsiz finans ve akıllı sözleşmeleri kullanarak blockchain teknolojisine uyum sağlamaya ilgi duyduklarını ifade etmişlerdir.

Bu yazımızda, ayrıntılı faydalarıyla birlikte Nano blockchain’in ne olduğunu anlatacağız:

Nano Blockchain Nedir?

Nano, daha iyi verimlilik ve performans için tasarlanmış bir kriptopara birimidir. Nano’nun vizyonu diğer kriptopara birimleri ile aynıdır, ancak Nano tüm işlemleri ücretsiz olarak sağlar.

2015 yılında piyasaya sürüldüğünde ilk adı RaiBlocks iken 2018’de değiştirildi ve Nano olarak yeniden markalandı. Nano, açık kaynaklı ve merkeziyetsiz bir kriptopara birimidir ve dağıtılmış defter yaklaşımı nedeniyle aracılar mevcut değildir.

Nano

Doğrudan Döngüsel Grafik algoritması kullanılarak geliştirilmiştir ancak blok kafes mimarisi adı verilen yeni teknolojisini kullanır. Her bireye kendi blockchain’i atanır, daha hızlı işlemler sağlar ve merkeziyetsiz sistemini korur. En yüksek performanslı kripto para birimlerinden biridir.

Blok Kafes Nedir?

Nano, blok kafes olarak adlandırılan yeni Doğrudan Döngüsel Grafik algoritması temel mimarisi türünü kullanır. Bu mimari nedeniyle, bireylerin özel anahtarı kullanarak kontrol edebilecekleri blockchain’leri vardır. Bitcoin gibi kriptopara birimlerinde halihazırda uygulanmış olan blockchain modelini geliştirmek için tasarlanmıştır.

Blok kafesin en iyi özelliklerinden biri, en hızlı işlem oranıdır. Ve kullanıcı hesap bakiyesini kontrol edebilir. Bu blok kafes mimarisinin avantajı, devasa enerji tüketimi olmadan yüksek performans sağlayabilmesidir. Nano’nun düşük güçlü donanımlarda bile çalışmasına yardımcı olur.

Nano Nasıl Çalışır?

Nano’da işlemler, işlem sürecinde gönderenin ve alıcının işlem yorumlarını gerektirir. Bu adımdan sonra sinyaller, işlemin tamamlandığını ve dolayısıyla kapatılabileceğini bildirir. Yalnızca gönderen tarafından imzalandığında işlemin bekleme aşamasında olduğu söylenir ve bu da sonuçlanmamış bir işlemle sonuçlanır. İşlem, alıcı tarafından imzalandıktan sonra ana zincire kaydedilir ve işlemleri kontrol etmeye gerek yoktur.

Kafes blok yapısı ayrıca Kullanıcı Datagram Protokolü adı verilen bir özellikten oluşur. Bunlar, çevrimdışı hesaplara para göndermenize ve hesaplama maliyetlerini düşük tutmanıza olanak tanıyan işlem paketleridir. Nano göz önüne alındığında, her işlem bağımsız bir bloktur ve ardışık her blok, muhasebe zincirinde depolanan eski bloğun yerini alır.

Blok Kafes

Her yeni işlem, kullanıcının hesabındaki mevcut bakiyeleri alır ve blok kafes zincirinde doğru bir defter geçmişine sahip olmak için bunları yeni işlemin bir parçası olarak kaydeder. Ana Nano zincirine kaydedilen eski bakiyeyi yenisiyle değiştirir.

Hesap zinciri, gönderme bloğu ile anlık bakiye arasındaki farkı dikkate alarak işlemi doğrular. Ortaya çıkan bakiye, eskisinin yerine yeni bir blok olarak kaydedilir. Artık her iki hesap zincirimizin de yeni, güncellenmiş bakiyeleri var. Blok kafes sistemi, Nano çerçevesinin Nano defterindeki cari hesap zinciri bakiyelerinin kayıtlarını tutmasını sağlar.

Geleneksel blockchain’lerin veya dağıtılmış defterlerin yaptığı gibi değildir. Tüm işlem geçmişinin ana deftere yüklenmesi yerine, Nano protokolü yalnızca hesap bakiyelerini kaydeder.

Nano Kripto Kullanımını Nasıl İyileştirir?

Nano, ücretsiz olması, işlemlerin anlık olması ve sonsuz ölçeklenebilmesi nedeniyle kullanıcı açısından ideal bir kriptopara birimidir. Hızlı işlem süresi, en popüler kriptopara birimine göre bir değişikliktir ve büyük ağ trafiği varsa Bitcoin işlemlerinin aktarılması günler alabilir. Bunun nedeni, her bloğun yalnızca çok sayıda işlem için alana sahip olması ve her bloğun çıkarılmasının 10 dakika sürmesi olabilir.

Nano

Nano, her işlemi kendi bloğu haline getirerek ve blokların anında işlenmesini sağlayarak bunu kolayca yapabilir. Bir saldırganın, herkes için uygun olmayan önemli bir meblağ gerektiren bir ağ saldırısı oluşturmak için tokenlerin yarısını kontrol etmesi gerekir.

dPoS sistemi, proof-of-work kriptopara birimlerinin gerektirdiği büyük enerji tüketimini ve pahalı madencilik donanımını önler.

Nano’nun Faydaları

1. Kullanımı Kolay ve Ücretsiz

Nano, tasarımı gereği basit ve kullanımı kolaydır. Nano ağ, değeri verimli bir şekilde aktarmayı hedefleyerek sorunsuz işlemler sunabilir ve kullanıcılara ve hizmetlere dijital paranın güçlendirici ve maliyet tasarrufu sağlayan niteliklerini kolayca sağlamak için seçenekler sunabilir.

2. Çevre Dostu

Günümüz dünyası, kirliliği ve enerji tüketimini azaltmak için daha fazla çaba sarf ediyor. Birçok dijital para ağı, ağlarını güvence altına almak için savurgan tasarımlara başvurdu. Nano, güvenlik için güç tüketimi madenciliğine bağlı olmak yerine minimum enerji kullanımı için Açık Temsilci Oylaması adı verilen ağırlıksız ve verimli bir fikir birliği protokolü kullanmak üzere keskin bir şekilde tasarlanmıştır.

3. Hızlı

Dijital para hızlı ve erişimi kolay olmalıdır. Bir mağazadan mal satın almak, çevrimiçi ödeme yapmak ve benzeri işlemleri tamamlamak için uzun süre beklemeye gerek yoktur. Nano işlemler işleri kolaylaştırabilir. Bunlar, ağ üzerinde tamamen yerleşik ödemelerdir, iş yapanların artık kredi kartı veya bankacılık ağı onayını beklemesi gerekmez.

Blok kafes sistemi, Nano çerçevesinin Nano defterindeki cari hesap zinciri bakiyelerinin kayıtlarını tutmasını sağlar. Tüm işlem geçmişinin ana deftere yüklenmesi yerine, Nano protokolü yalnızca hesap bakiyelerini kaydeder. Nano işlemler işi daha kolay ve hızlı hale getirebilir.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız. 

Yakında Piyasaya Sürülecek Olan 5 Kriptopara Projesi

Windows 11 Çıktı! Windows 11 Hakkında Bilmeniz Gerekenler