içinde , ,

KoinSaati Akademi: Litecoin (LTC) Nedir?

Litecoin, dünyanın herhangi bir yerindeki kişiler veya kurumlar arasında, anında ve sıfıra yakın maliyetle ödeme yapılmasını sağlayan, eşler arası bir kriptopara birimidir. Litecoin, özellikle Bitcoin’e benzer bir matematiksel kod kullanmasına karşılık, ondan dört kat daha fazla arz ve dört kat yüksek işlem hızına sahip olması ile bilinir.

2011 yılında piyasaya sürülen Litecoin (LTC), piyasadaki en eski kriptopara birimlerinden biridir. Genellikle Bitcoin “altınına” karşılık “gümüş” olarak anılır. Bunun nedeni, Litecoin’in kullandığı kodun çoğunun Bitcoin ile aynı olması ve bu nedenle birçok benzerliği paylaşmasıdır, tabii ki daha hızlı ve daha ucuz hali olarak.

Litecoin, Bitcoin ile aynı protokolü paylaşırken, kendi ayrı blockchain’inde çalışır. Kurucusu Charlie Lee ise Litecoin’i Bitcoin’in tamamlayıcısı olarak tanımlıyor.

Litecoin

 

Bitcoin gibi Litecoin de küresel bir dijital ödeme sistemi olarak hizmet etmeyi amaçlayan, eşler arası bir kriptopara birimidir. Ayrıca Bitcoin’e benzer şekilde, açık kaynaklı ve tamamen merkeziyetsiz bir ağdır.

Litecoin, Bitcoin ile birçok benzerlik paylaşsa da kullandığı madencilik algoritması, ücretler, arz ve işlemlerin onaylanma hızı açısından birtakım farklılıklara sahiptir.

Litecoin Ne İçin Oluşturuldu?

Litecoin’in kurucusu Charlie Lee, Bitcoin’in büyük potansiyelini fark etmişti. Bununla birlikte, bu yeni ve öncü dijital varlığın doğasında var olan bazı sınırlamaları da fark etti.

Bitcoin’in transferi nispeten yavaştı ve rutin bir işlem yöntemi olarak kullanılamayacak kadar pahalıydı. Lee, bunların bir para biriminde arzu edilen özellikler olmadığını anlamıştı.

Amacı, Bitcoin’in daha hızlı, daha ucuz ve lite bir versiyonunu geliştirmekti. Lee bu amacı doğrultusunda, Litecoin’i Bitcoin’den daha fazla blok üretecek ve daha yüksek maksimum arza sahip olacak şekilde tasarladı. Böylece LTC, BTC’den daha hızlı ve daha kolay erişilebilir olacaktı.

Kriptopara, Bitcoin

Litecoin Madenciliği

Litecoin de tıpkı diğer merkeziyetsiz kriptoparalar gibi tarih boyunca toplumların para basmak için güvendiği tek otorite olan hükümetler veya merkezi kuruluşlarca piyasaya sürülmez. Bir merkez bankası tarafından düzenlenmeyen ve bir darphaneden çıkmayan Litecoin’ler, işlemlerinin listelenmesiyle oluşan ayrıntılı bir kriptopara birimi prosedürü ile oluşturulur. Bahsedilen bu prosedür madencilik işlemi olarak adlandırılır.

Her 2,5 dakikada bir Litecoin ağı yeni bir blok oluşturur. Blok, madencilik yazılımı tarafından doğrulanır ve onu görmek isteyen herhangi bir sistem katılımcısına (madenci olarak adlandırılır) görünür hale getirilir. Bir madenci bunu doğruladıktan sonra, bir sonraki blok, şimdiye kadar yapılmış her Litecoin işleminin kaydı olan zincire girer.

Litecoin madenciliğini teşvik için bir bloğu başarıyla doğrulayan ilk madenci LTC ile ödüllendirilir. Eylül 2021 itibariyle ödül olarak blok başına 12,5 LTC verilmekte. Bu miktar, tamamlanan blok başına 6.25 BTC verilen Bitcoin’e oranla daha yüksektir.

Verilen miktar her 840.000 blokta bir yani yaklaşık 4 yılda bir yarıya iniyor. Ödüllerin yarılanması bu şekilde 84 milyonuncu LTC çıkarılana kadar düzenli aralıklarla devam edecek. Litecoin Foundation, 84 milyonluk maksimum arza 2142 yılı civarında ulaşılacağını tahmin ediyor.

Litecoin (LTC) ve Bitcoin (BTC) Arasındaki Fark Ne?

Litecoin’in, Bitcoin “altınına” “gümüş” olarak piyasaya sürüldüğünü ifade etmiştik. Yani temel olarak Litecoin Bitcoin’e daha uygun maliyetli bir alternatif olmak için oluşturuldu denilebilir.

Litecoin de tıpkı Bitcoin gibi tamamen merkeziyetsiz, açık kaynaklı, küresel bir ödeme ağıdır. Bununla birlikte, Charlie Lee için Litecoin’in oluşturulmasındaki esas motivasyon Bitcoin’in eksikliklerinin ve dezavantajlarının giderilmesi olmuştur.

Kriptopara, Bitcoin, Ethereum

Litecoin, piyasa değeri açısından en büyük 20 kriptopara birimi arasında yer alıyor (yine de Bitcoin’in çok altında) ve Eylül 2021 itibariyle dolaşımda 66 milyondan fazla LTC mevcut.

İki kriptopara birimi arasındaki daha geniş farklar aşağıda listelenmiştir.

Temel Farklar

İşlem Hızı: Litecoin madencilik için Bitcoin’den daha karmaşık bir teknoloji gerektirse de bloklar aslında dört kat kadar daha hızlı üretilir. Litecoin ayrıca finansal işlemleri çok daha hızlı işler ve aynı zaman diliminde daha fazla sayıda işlem yapabilir.

Toplam Arz Limiti: Hem Bitcoin hem de Litecoin, dolaşımda sınırlı sayıda coin arzına sahiptir. Toplam kazılabilecek BTC miktarı 21 milyon iken Litcoin’de bu miktar 84 milyondur (Bitcoin’den dört kat daha fazla).

Piyasa Değeri: Litecoin, Bitcoin’den çok daha küçük bir piyasa değerine sahiptir, ancak yine de en çok işlem gören kriptopara birimlerinden biridir.

Algoritmalar: Litecoin ve Bitcoin, farklı madencilik algoritmaları kullanır; Scrypt, Litecoin için kullanılan hash fonksiyonudur, SHA-256 ise Bitcoin için kullanılan hash fonksiyonudur.

Kriptopara

Litecoin’in Fiyatı Nelerden Etkilenir?

Litecoin’in volatilitesi Bitcoin’e benzer faktörlerden etkilenir, örneğin:

Yasal Düzenlemeler: Kriptopara birimleri şu anda hükümetler ve merkez bankaları tarafından düzenlenmiyor. Bunun önümüzdeki birkaç yıl içinde nasıl değişebileceği ve değer üzerinde ne gibi etkileri olabileceği konusunda birtakım sorular mevcut.

Arz: Çıkarılabilecek sınırlı sayıda Litecoin var (84 milyon). Erişebilirlik, coinlerin piyasaya girme oranına bağlı olarak da dalgalanabilir.

Basın: Litecoin’in fiyatı, kamu algısı, güvenlik, uzun ömür ve Bitcoin gibi diğer kriptopara birimlerinin fiyatlarından etkilenebilir.

Benimsenme: Litecoin şu anda işletmeler veya tüketiciler tarafından bir ödeme yöntemi olarak benimsenmemiştir. Yine de bazıları blockchain teknolojisinde potansiyel görüyor ve bunun gelecekte daha yaygın bir şekilde benimsenebileceğini düşünüyor.

Kriptoparalar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Berat Yusuf Öz tarafından yazıldı.

Lisans eğitimini ESOGÜ Tarih Bölümünde tamamlayan Berat Yusuf, eğitimine Anadolu Üniversitesi Tarih Anabilim Dalı Yüksek Lisans ve Anadolu Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Lisans programlarında devam etmekte. İktisat Tarihi, finans, para piyasaları, blok zincir ve kripto paralar ile ilgilenmektedir.

Project SEED

Project SEED Nedir ve Airdrop’a Katılım Nasıl Sağlanır?

Tim Draper Nasıl Para Kazandı?