içinde

Koinsaati Akademi: Hal Finney Kimdir?

Hal Finney
Hal Finney

Hal Finney gerçek bir öncü: Satoshi Nakamoto’dan sonra Bitcoin yazılımını çalıştıran ilk kişiydi ve bu kripto para biriminin yaşamının ilk yılında önemli bir geliştirici olarak ön plana çıktı.

Hal Finney, 4 Mayıs 1956’da California eyaletinin Coalinga şehrinde doğdu. 1979’da California Institute of Technology’den (CalTech) Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun oldu. Daha sonra bir video oyunu geliştiricisi olarak çalışmaya başladı ve Astroblast ve Space Attack olarak bilinen oyunlar üzerinde çalıştı. Daha sonra Phil Zimmerman’ın PGP’sinde (Pretty Good Privacy) işbirliğine gitti.

Bitcoin Hakkında Hal Finney, başlangıcında bu kriptopara birimini en çok destekleyen kişi olarak biliniyor. Satoshi Bitcoin whitepaper’ı yayınladıktan sonra Finney projenin sadık bir savunucusuydu, öyle ki mevcut kanıtlar Satoshi’den sonra Bitcoin istemcisini indiren ve yürüten ilk kişi olduğunu açıkça gösteriyor.

12 Ocak 2009’da ilk Bitcoin işleminde Satoshi’den 10 bitcoin aldı. Bitcoin’in yaşamının ilk yılında, koddaki hataları düzeltmek için Satoshi ile birçok kez e-posta ile iletişime geçti.

Hal Finney
Bilgisayar, insanları kontrol etmek yerine onları özgürleştirmek ve korumak için bir araç olarak kullanılabilir. – Hal Finney/1992

Bitcoin Öncesi Hayatı

Yayınlarından biri Bitcoin için temel oldu, özellikle 2004’te HashCash’in bir incelemesi olan RPOW’u yayınladı. Daha önce, 1993’te Detecting Double Spend (Çifte Harcamayı Tespit Etme) ve Digital Cash and privacy (Dijital Nakit ve mahremiyet) hakkında çalışmalar yayınladı. Bitcoin’in gelişine kadar çeşitli kripto mailleşme listelerinde işbirliği yaptı ve Cypherpunk hareketinin kurucularından ve en etkili insanlarından biri.

Hal Finney her zaman kripto ve gizlilik konularıyla ilgilendi ve kendini adadı, ancak Cypherpunk e-posta listesinin oluşturulmasından bu yana konu hakkındaki düşüncelerini daha kararlı bir şekilde ifade etmeye ve tamamen bu alana odaklanmaya başladı.

Cypherpunk hareketinin başlangıcındaki en dikkate değer katkılarından biri, ilk anonim postacıdan (Eric Hughes ile birlikte) yaratılmasıydı. Bu e-posta göndericisine Tip I adı verilir ve cypherpunk e-posta göndericisi olarak bilinir ve bu grubun e-posta listesi için kullanılmıştır.

Philip Zimmerman, New York Times’a Hal Finney hakkında şunları söyledi:

“Bazen insanlar aşırı derecede zeki oldukları için bir bedel öderler, bazı duygusal kalitelerinde eksiklikleri vardır (…) Hal böyle değildi”

Patient 128

5 Ekim 2009’da ALS olduğunu açıkladığı Dying Outside yani “Dışarıda Ölmek” adlı bir mektup yayınladı. Hastalığa rağmen, hiçbir zaman programlamayı bırakmadı veya Bitcoin üzerinde çalışmayı bir kenara bırakmadı.

Hal Finney’nin Bitcoin ile yaşadığı deneyim hakkındaki duyguları ve düşüncesi, ünlü halka açık mektubunda hikayeye yansıdı: Bitcoin and Me yani “Bitcoin ve Ben” onun son yazısı ve aynı zamanda vedasıydı.

28 Ağustos 2014’te vefat etti ve Alcor Life Extension Foundation’da dondurularak saklandı. Hal Finney, Ralph C. Merkle’nin 1998’den beri yöneticiliğini yaptığı Alcor’da Patient 128 yani 128 numaralı hasta oldu. Kriyojenik uyuşukluğu için sağlanan fonun bir kısmı, hayranları tarafından yapılan Bitcoin bağışlarıyla ödendi.

Alcor
Alcor Life Extension Foundation

Hal, kriyoprezervasyonu için hayat sigortasını ve hayranların bağışladığı bitcoinleri birleştirerek ödedi. Karısı Fran’in de kendini dondurmak için anlaşmaları var. Gelecekte, restore edilmiş ve gençleşmiş bedenlerle döndüklerinde onu tekrar görme fırsatına sahip olduğu için mutlu.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

 

Onur Özgür tarafından yazıldı.

Endüstriyel tasarım eğitimim dışında 2021'in ilk aylarından beri blockchain ve kriptoparalarla ilgileniyorum ve içerik üretiyorum. Sadece yatırım yapma ve para kazanma amacıyla başladığım bu yolda şimdi bir kariyer hedefliyorum ve bu yönde kendimi geliştirmeye ve başkalarına da elimden geldiğince yardım etmeye özen gösteriyorum.

Savage Projesi CEO’su Luke Neumann ile AMA Etkinliği

Bitcoin FED

Bitcoin ve ABD Enflasyon Verileri, Omicron, Çin Emlak Krizi