in ,

KoinSaati Akademi: Emir Defteri Nedir ve Nasıl Okunur?

Likidite, bitcoin

Aktif bir trader olmak istiyorsanız, piyasayı nasıl okuyacağınızı bilmeniz gerekir. Emir defteri okumayı bilmek, bir varlığın alım ve satım baskısını daha iyi anlamanıza yardımcı olacak temel bir beceridir.

Emir defteri, bilinçli bir karar vermeniz ve güzel bir kâr elde etme şansıyla emir vermeniz için ihtiyaç duyduğunuz bilgileri sağlar. Emir defterinden elde edilen veriler, size bir piyasanın yapısını ve dinamiklerini yakından bir inceleme imkanı sağlar.

Emir defteri bileşenlerinin temelleri ile başlayalım.

Emir Defteri Nedir?

Emir defteri, trader’ların belirli bir varlık için bir borsada verdiği, bekleyen alım ve satım emirlerinin bir listesidir. Başka bir deyişle, sipariş defteri, alıcıların ve satıcıların belirli bir varlığa olan ilgisini kaydeder.

Alış ve satış emirleri ayrı taraflarda görüntülenir. Kaydedilen her sipariş, toplam tutarı ve fiyatı gösterecektir. 0.3 BTC için 46,312$’dan bir satın alma emri veriyorsanız, sipariş defterine kaydedilen bilgiler, talep edilen toplam kripto miktarı (0.3 Bitcoin) ile birlikte tam birimdeki fiyatı (1 Bitcoin 46,312$’da) gösterir.

Emir Defteri

Eşleştirme

Bir emir defterini birkaç saniye gözlemlediğinizde, defterin sürekli hareket eden ve gerçek zamanlı olarak güncellenen sayılarla dinamik olduğunu göreceksiniz. Rakamların değiştiğini gördüğünüzde alım satım emirleri ya traderlar tarafından iptal ediliyor ya da eşleştirme adı verilen bir işlemle yerine getiriliyor demektir.

Eşleştirme, alış ve satış emirlerini eşleştirmeyi amaçlayan bir süreçtir. 0.3 BTC için 46,312$’lık alış emriniz aynı fiyattan bir satış emriyle karşılandığında eşleşme yapılır ve emir yerine getirilir.

Satış emri yalnızca 0.1BTC için ise, emir kısmen doldurulmuştur ve kalan 0.2BTC, 46,312$’da, başka bir satış emrinin bulunması gereken kısmi açık bir emir olarak ödenmemiş olarak kalır.

Likit piyasalara sahip sağlam bir kripto borsasında, bunların hepsi milisaniyeler içinde gerçekleşir.

Verilen ilk siparişler, eşleşen ilk siparişlerdir. Emirler eşleştirildiğinde emir defterinden çıkarılır ve piyasa sıradaki alış ve satış emirlerini doldurmaya devam eder.

Spread, Piyasa Derinliği ve Likiditenin Yorumlanması

Bir alıcının bir varlık için ödemeye razı olduğu en yüksek fiyat ile satıcının kabul etmeye razı olduğu en düşük fiyat arasındaki farka, alış-satış spread’i veya basitçe spread denir. Bu numara genellikle sipariş defterinin üzerinde gösterilir ve siparişler iptal edildiğinde veya doldurulduğunda dinamik olarak güncellenir.

Spread, bir varlığın arz ve talebinin bir göstergesi olarak hizmet eder. Spread genişlediğinde, bu bir kripto varlığına yönelik arz ve talepte bir değişiklik olduğunu gösterir, çünkü piyasa yapıcılar tekliflerini ayarlamıştır.

Alış-satış spread’i, piyasa yapıcılar ve fiyat alıcılar arasındaki etkileşimden oluşan piyasanın genel likiditesi ve bir emir defterinin piyasa derinliği, yani çeşitli fiyat seviyelerinde bir emir defterine ilişkin teklif ve talep sayısı ile ilgilidir.

Bir varlığın fiyatını çok fazla etkilemeden çok sayıda alış ve satış emrinin derin fiyat seviyelerinde verilmesi, emir defterinin daha büyük piyasa emirlerini absorbe edebildiği için piyasanın likit olduğunu gösterir. Temel olarak, spread ne kadar sıkıysa, piyasa o kadar likit olur.

Tersine, piyasa derinliği zayıf olduğunda, büyük alım veya satım emirleri, emir defterini yiyip piyasa yapıcının pozisyonlarını bozarak bir varlığın fiyatını aşağı veya yukarı iter. Bu riski hesaba katmak için, teklif sorma spreadleri genişleme eğilimindedir.

Spread’i okuyarak, piyasa yapıcıların piyasanın derinliği ve likiditesi ile ilgili algıladıkları risk miktarını yorumlayabilirsiniz. Düşük likiditeye sahip piyasalarda, varlıkları istikrarlı fiyatlarla değiştirmek daha zordur.

Piyasa yapıcılar kendilerini fiyat dalgalanmalarına karşı korumak için pozisyonlarını koruma eğiliminde olduklarından, aynı genişlemiş spread, oynaklıkla ilgili olarak algılanan riski de gösterebilir.

Son olarak, piyasa derinliği penceresinden bakarak, zaman zaman daha derin fiyat seviyelerinde seviyeleri veya destek veya direnci tespit edebilirsiniz. Genellikle çok sayıda kripto trader tarafından tutulan piyasa duyarlılığını gösterir, ancak bazen derinlerde gizlenen bir kripto balinasının işidir.

Kaynak: AAX Academy

Kriptoparalar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Proton (XPR), Hathor Network (HTR) ve Celer Network (CELR) Fiyat Analizi | 10 Eylül 2021

Türk Kripto Fenomenleri

Türk Kripto Fenomenleri Bu Hafta Neler Konuştu |10 Eylül 2021