KoinSaati Akademi: Dogecoin (DOGE) nedir?

Dogecoin (DOGE), 2013 yılında Bitcoin gibi geleneksel kriptopara birimlerine şakayla karışık bir alternatif olarak yaratıldı. Adı, bir caps’e (internet şakası) dayanmaktadır. Arzı sınırlı olan Bitcoin’den farklı olarak, Dogecoin kasıtlı olarak boldur. Dakika başına 10.000 yeni coin çıkarılır ve arz limiti yoktur.

Dogecoin genellikle bu zamana kadar, topluluğu tarafından sevilen ama değeri düşük, eğlenceli bir “memecoin” olarak kabul edildi. Bu durum 2021’de değişti: Nisan ayı itibarıyla Dogecoin, piyasa değerine göre en büyük on kriptopara biriminden biri oldu.

Dogecoin

Bolluk bu fikrin önemli bir parçası. Dogecoin (“dohj coin” olarak telaffuz edilir) komik, riski az bir Bitcoin alternatifi olarak yaratıldı. 2013’ün sonlarında piyasaya çıkar çıkmaz, yabancılara iyi Reddit yorumları için bahşiş vermekten Jamaikalı yarış kızağı takımının Soçi’deki 2014 Kış Olimpiyatları’na gönderilmesine yardımcı olmaya kadar, DOGE’yi kullanan coşkulu bir çevrimiçi topluluğun ilgisini çekmeye başladı.

Dogecoin’in Değerinin Kaynağı Nedir?

Diğer herhangi bir varlık gibi, piyasa içinde DOGE’ye arz ve talebe dayalı bir değer atar. Muazzam ve sürekli büyüyen arz göz önüne alındığında, değerleri son zamanlarda olduğu kadar yüksek tutmak için talebin çok büyük miktarlarda artması gerekti.

Bu, Reddit’teki yatırımcıların (“memestock” çılgınlığını ateşleyen Wallstreetbets subredditi dahil) birlikte çalışarak fiyatları yükseltmeleri ve genel kriptopara yükselişinin etkisiyle fiyatların yüzde 7.000 civarında yükseldiği 2021’in ilk aylarında gerçekleşti. Fiyatları harlayan Elon Musk’ın biraz şaka biraz ciddi tweet’leri ve Mayıs ayında katıldığı Saturday Night Live programına kadar fiyat artışına yardımcı oldu.

Dogecoin, Elon Musk

2021’de hızla yükselen DOGE fiyatları (sosyal medya gönderilerinin yanı sıra) medyanın da dikkatini çekti. Bu durum da bir süre için daha fazla yatırımcı çeken ve fiyatları daha da artıran bir döngü yarattı. Bir varlık bu kadar yüksek kazançlar gördüğünde, FOMO (veya “kaybetme korkusu”) yeni tüccarları markete getirir. Bununla birlikte, DOGE oldukça volatil bir kriptopara birimi olmaya devam ediyor ve herhangi bir yatırım aracı gibi, gelecekte de yükseleceğinin veya düşeceğinin garantisi yok.

Nereden Çıktı Bu Dogecoin?

Dogecoin, 2013’ün sonlarında daha önce  Reddit’ten gerçek hayatta tanışmamış arkadaşlar olan, yazılım geliştiricileri Billy Marcus ve Jackson Palmer tarafından bir şaka coini olarak piyasaya sürüldü. Online mecralarda o zamanlar popüler olan birkaç temayı birleştirdiler: Yükselen kriptopara birimi Bitcoin, bir Shiba Inu ve “köpek” kelimesinin yanlış yazılmış bir versiyonunu içeren bir meme.

Dogecoin

Dogecoin, yaratıcılarını şaşırtarak ilk ayda bir milyondan fazla ziyaretçi aldı. Dogecoin’i komik yapan şeylerden biri, kendi blok zinciri ve Litecoin tarafından kullanılana benzer bir madencilik sistemi ile tam teşekküllü bir kriptopara birimi olması. Kronolojik olarak düşük fiyatlar ve bolluğu, son zamanlarda değerinin artacağını ümit eden spekülatörler için DOGE’yi cazip hale getirdi.

Kriptoparalar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Umut Yazıcı tarafından yazıldı.

Hacettepe Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı anadalı ve Ekonomi yandalı mezunu. Eser çevirmeni. Blockchain ve kriptoparalar konusunda kendini geliştirmeye çalışıyor.

Kriptopara Hackleri

Bilaxy Borsası Hacklendi

Kahve

Dünya Çapında 6 Yaratıcı Kahve İnovasyonu