in , , ,

KoinSaati Akademi: dApp Nedir?

dApp – muhtemelen bu kelimeyi pek çok kez duymuşsunuzdur. Normalde dApp’lerin Ethereum bağlamında adı sıkça geçer: hizmetleri için ücret alan aracılar yok, gaz ücretleri, açık kaynak protokolleri, kamu veri kayıtları ve evet, finansal paradigmaları değiştiren blockchainler. Peki, dApp nedir?

Kısacası, dApp yani merkeziyetsiz uygulama, dünya çapında hareket eden varlıkları izlemenize ve bankalar gibi merkezi otoriteler olmadan finansal işlemleri etkinleştirmenize yardımcı olabilecek sansüre dayanıklı, blockchain tabanlı, açık kaynaklı bir uygulamadır. Ayrıca, dApp’ler, bazen TRON veya EOS gibi diğer blockchain üzerine inşa edilmiş, ancak çoğunlukla Ethereum üzerinde inşa edilmiş borçlanma/ödünç verme, parasal bankacılık, bahis ve ticaret için bütün bir ekosistemi içermektedir.

En başından beri Vitalik Buterin’in amacı, güvenlik ve ölçeklendirmenin yanı sıra eski finansal kurumlardan bağımsızlık gibi özgürlükçü değerlere vurgu yapan bir protokol oluşturmaktı.

Bir süre sonra platform kendi kuralları ve felsefi değerleri olan bir ağ haline geldi. Örneğin, Ethereum’a özgü programlama dili Solidity ile oluşturulan tüm dApp’ler teknik düzeyde bir araya getirilmiştir ve her geliştirici kodunuzu çatallayabilir, herkes katılabilir.

İşte duymuş olabileceğiniz bazı dApp örnekleri:

dApp

Maker Protocol – MKR tokeni

MakerDAO, kullanıcıların ödünç almasına ve para biriktirmesine yardımcı olan bir dApp’tir. Ayrıca, Dai kullanıcılarının platformda bir miktar Ether’i kilitleyerek elde edebilecekleri bir stablecoin için de bir temel oluşturuyor. Daha fazla Dai almak ister misiniz? MakerDao’nun üzerine daha fazla Ether kilitleyin.

8 Eylül 2021 itibariyle, MKR 2,946.78$’dan işlem görüyor.

 

dApp

Chainlink – LINK tokeni

Chainlink protokolü, bir Rus geliştirici Sergey Nazarov tarafından blockchain dünyasının köklü işletmelerle iletişim kurmak için nasıl ek bir katmana ihtiyaç duyduğunu anladıktan sonra oluşturuldu. Normal sunuculardan blockchain ağına veri iletecek bir oracle ağı oluşturma fikri ortaya çıktı. Geliştiricilerin belirttiği gibi, oracle’lar, önceden tanımlanmış koşulların yerine getirilmesi üzerine akıllı sözleşme yürütmelerini tetikleyen harici veriler (örneğin sıcaklık, hava durumu) sağlar.

8 Eylül 2021 itibariyle, LINK 27,03$’dan işlem görüyor.

 

Uniswap

UniSwap – UNI tokeni

Uniswap, token havuzlarına likidite sağlayarak ödüller kazanabileceğiniz DeFi tokenleri için bir platformdur.

Diyelim ki, bir borsa havuzuna bir çift eklediniz ve bu çift tüm havuzun %5’ini kaplıyor. Biri sağlanan tokenleri değiştirdiğinde havuza bir fee ödemek zorunda, bu durumda siz tüm fee’nin %5’ini alırsınız. Kulağa hoş geliyor, değil mi?

8 Eylül 2021 itibariyle, UNI 22.76$’dan işlem görüyor.

Kaynak: AAX Academy

Kriptoparalar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Onur Özgür tarafından yazıldı.

Endüstriyel tasarım eğitimim dışında 2021'in ilk aylarından beri blockchain ve kriptoparalarla ilgileniyorum ve içerik üretiyorum. Sadece yatırım yapma ve para kazanma amacıyla başladığım bu yolda şimdi bir kariyer hedefliyorum ve bu yönde kendimi geliştirmeye ve başkalarına da elimden geldiğince yardım etmeye özen gösteriyorum.

Paris Saint-Germain (PSG) Crypto.com ile Sponsorluk Anlaşması İmzaladı

2021 Yılının En İyi Android Uygulamaları