içinde

Kim Kardashian ve Floyd Mayweather’e Kriptopara Reklamı Yaptıkları için Dava Açıldı

Kozmetik milyarderi ve Reality TV yıldızı Kim Kardashian ve boksör Floyd Mayweather da dahil olmak üzere bir dizi ünlü, geçen yılın yazında bir altcoin’i tanıttıktan sonra kendilerini zor bir duruma sokmuş oldular.

Ünlüler ve EthereumMax’ın destekleyicileri, şirket ve token’leri hakkında yanlış veya yanıltıcı açıklamaları sonucu yanıltıcı yatırımlara sebebiyet verdikleri için dava ediliyorlar.

EthereumMax’ın Başlangıcı

EthereumMax ilk olarak 2021’in başlarında, büyük ölçüde Kardashian, Mayweather ve basketbol yıldızı Paul Pierce gibi ünlülerin desteklerinden kaynaklanan önemli bir yükseliş trendine girdiğinde fark edildi. Üçüne de ilgili kriptopara birimini tanıtmak için önemli miktarda ödeme yapıldı.

Koinsaati, Kriptopara, Cüzdan
Bununla birlikte, ünlü desteğinden başka bir gelişmeye sahip olmayan coin’in değeri kısa süre sonra düştü ve yatırımcılarına neredeyse değersiz bir altcoin bıraktı. Aynı zamanda, EthereumMax’ın kurucuları, yatırımcıları sayesinde kayda değer para kazandılar.

Pump And Dump Scheme

Coin’in yaratıcılarına ve onu destekleyen ünlülere karşı toplu dava açıldı. Davada, bu faaliyetin bir pump ve dump planının bir parçası olduğunu iddia edildi. Pump And Dump Scheme tanımı; insanlara genellikle bir hisse senedinin fiyatını “pump”layacak bir satın alma çılgınlığı yaratmak için yanlış veya yanıltıcı bilgiler yayarlar ve ardından kendi hisselerini, şişirilmiş fiyattan satarak hisse senetlerini “dump”larlar.

Kriptopara, Bitcoin, Cüzdan

Dava Detayları

14 Mayıs 2021 ile 27 Haziran 2021 arasında EthereumMax’a yatırım yapan herkes davacı olarak listelendi. Dava, Mayweather ve Pierce’ın geçen yıl Mayıs ayı boyunca EthereumMax token’ini tanıttığını belirtiyor. Bu, token’in değerinin önemli ölçüde sıçramasına, kesin olarak %632’lik bir artışa neden oldu. Kardashian, coin’in değerinin düşmesinden sadece bir gün önce Haziran ayında coin’in tanıtımına başladı. Kardashian, aşağıda yer alan metni, bir Instagram gönderisinde paylaştı  ve aktif olarak 250 milyonu aşkın takipçisine coin’in tanıtımını yapmış oldu;

“Kriptoya Meraklı Mısınız? Bu Finansal Tavsiye Değil, Arkadaşlarımın Bana EthereumMax Token’i Hakkında Söylediklerini Paylaşmaktır!”’

Kardashian, gönderinin ücretli bir tanıtım olduğuna dair bir feragatname koymuş olsa da yine de normal bir gönderi olarak varsayıldı. Dava ayrıca, Kardashian’ın coin’i desteklemesinin ardından değeri üzerinde önemli bir etkisi olduğunu ve 3 kripto sahibinden 1’inin post’unu görüntülediğini gösteren Morning Consult tarafından yapılan bir ankete de işaret ediyor.

EthereumMax Çöküşü

Altcoin’i tanıtan gönderisinden sadece bir gün sonra EthereumMax, 0.000000017$’a düştüğü için değeri %98’in üzerinde düşmüş oldu. Dava, coin’in destekçilerinin, değerleri düşmeden önce token’lerini sattıklarını belirtiyor. Bu, yatırımcıların cüzdan adresleri açık ve şeffaf olduğu için doğrulanabilir bir iddia.

 

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için Telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

 

 

Ezgi Çoban tarafından yazıldı.

Başkent Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri aynı zamanda Uluslararası Ticaret ve Finansman Çift Anadal Programı öğrencisi. KoinSaati içerik editörü.

Socios, Serie A ile Ortaklığını Duyurdu

Kripto Kirpi ile Huobi Sohbet Saati