in , ,

Kim Bu Sıkça Duyduğumuz Bitcoin Balinaları? Trade Stratejileri Nedir?

XRP, BTC

Dijital varlıklar, teoride bireyler için eşit bir oyun alanının yolunu açmaya çalışırken, Bitcoin (BTC) gibi dağıtık ağlarda bazı insanlar diğerlerinden daha fazla etkiye sahiptir. Bu kişiler halk tabiriyle, balinalar.

Bitcoin balinaları, Bitcoin’in fiyatını etkilemek ve hatta manipüle etmek için elinde yeterli miktarda Bitcoin tutan kişi veya kuruluşlardır. Fiyat hareketi ne kadar büyükse, balina da o kadar büyük demektir.

 

BitInfoCharts‘tan alınan verilere göre, en büyük 100 BTC cüzdanı, dolaşımdaki tüm Bitcoin’in yaklaşık %15’ini elinde tuttuğunu gösteriyor. Listenin en tepesinde bulunan ilk 3 cüzdan tek balına dolaşımdaki Bitcoin’in %3’ünü oluşturuyor.

Bitcoin’in fiyat hareketlerini tam olarak anlamak için bu Bitcoin balinalarının kim olduğunu ve nasıl çalıştıklarını bilmek önemli.

Balinalar Hakkında Fikir Yürütelim

Kripto paralar doğası gereği bizlere gizlilik sağlıyor. Dolayısıyla Bitcoin adresleri, kullanıcıları bir miktar anonim kılıyor. Bu nedenle, tek başlarına fiyat değişimlerinde etkili olan cüzdanların kimliklerini tersine mühendislik yapmak imkânsız olmasa da zahmetlidir.

Bitcoin balinaları 4 genel gruba ayrılabilir:

Borsalar: Kripto para borsaları, BTC adetlerini yıllar içinde istikrarlı bir şekilde artırarak onları Bitcoin’in en büyük merkezi sahiplerinden biri haline getirdi. Bunu likiditelerini artırmak ve bu şekilde insanların daha fazla trade etmesine izin vermek için yaparlar. TokenAnalyst tarafından 2019 yılında yapılan bir analiz sonucunda, dolaşımdaki Bitcoin’in tahmini %6,7’sinin borsa cüzdanlarında tutulduğunu açıklandı. En büyük üç Bitcoin cüzdanından ikisi Binance ve Bitfinex’te bulunuyor.

Bitcoin

Kurumlar: Bu kategori, kâr amacı gütmeyen şirketler ve akredite yatırımcıları temsil eden fonlar gibi alt gruplara ayrılabilir. Bitcoin’in en büyük sahiplerinden biri, Digital Currency Group’un bir yan kuruluşu olan dijital varlık yöneticisi Grayscale’i ele alalım. Grayscale, mevcut piyasa değerinin yaklaşık %3’ü olan 28 milyar dolarlık Bitcoin’i yönetiyor. Yatırımcıların dolar katkılarını desteklemek için eldeki 654.885 Bitcoin ile Grayscale Bitcoin Trust, dünyanın en büyük Bitcoin fonu.

Bireyler: Birkaç önde gelen kişi, fiyatı çok daha düşükken Bitcoin’i erken satın aldı. Kripto para borsası Gemini’nin kurucuları Cameron ve Tyler Winklevoss’un 2013 yılında Bitcoin’e adet başına 141 $’dan 11 milyon dolar yatırım yaptığı düşünülüyor. Bu, varlıklarını, yaklaşık 78.000 BTC’si bugün yaklaşık 3.5 milyar dolar değerinde. Amerikalı risk sermayedarı Tim Draper, bir müzayedede her biri 632 dolardan 29.656 Bitcoin satın aldı. Digital Currency Group kurucusu ve CEO’su Barry Silbert aynı açık artırmaya katıldı ve şu anda değeri 2 milyar dolardan fazla olan 48.000 Bitcoin satın aldı.

Satoshi Nakamoto: Bitcoin’in meşhur takma adlı yaratıcısı Satoshi Nakamoto, kendi kategorisini hak ediyor. Önde gelen kripto para araştırmacısı Sergio Demian Lerner, Nakamoto’nun 2009 yılının Ocak ve Temmuz ayları arasında 1 milyondan fazla BTC mine’ladığını tahmin ediyor. 1 milyon BTC’ye sahip tek bir cüzdan olmamasına rağmen Lerner’in araştırmasını kullanarak, oluşturulan ilk 1.8 milyon BTC’nin %63’ünün hiç harcanmadığını görebiliriz. Nakamoto gerçekten de tüm bu Bitcoin’leri elinde tutuyorsa, serveti 40 milyar doları aşıyor demektir.

Bununla birlikte, tüm balinaları bilmek mümkün değildir. Ve çoğu, Satoshi gibi, uykuda, cüzdanları hareketsiz.

Bir Balinanın Sıçraması

Balinalar nasıl trade yaparlar? Ne gibi sonuçlara neden olurlar?

Balinaların büyük alım veya satım emirleri, hepimizin tahmin edebileceği gibi fiyatta dalgalanmalara neden olabilir. Bu, şirketlerin büyük alımlar yaparken kaçınmak istedikleri bir şeydir, çünkü satın alırken fiyatın yükselmesine neden olurlar. Örneğin, 105.000 BTC’ye (4.8 milyar $) sahip halka açık bir şirket olan MicroStrategy’yi ele alalım.

Bitcoin

MicroStrategy CEO’su Michael Saylor, şirketin binlerce küçük işlemde yaklaşık 20.000 Bitcoin satın aldığı bir “makro satın alma stratejisi” kullandığını söyledi. Saylor’a göre, bir satın alma sırasında şirket “sürekli 74 saat işlem gördü ve 88.617 trade işlemi gerçekleştirdi.” Kasıtlı olarak küçük işlemlere rağmen şirket, Bitcoin’in fiyatı %1 ila %2 düşerse birkaç saniye içinde 30-50 milyon dolar arasında herhangi bir varlık satın almaya hazırdı.

Büyük alım emirleri fiyatı hızla yükseltebilirken, büyük satış emirlerinde tam tersi gerçekleşir. Satıcılar elindeki BTC’yi nakit veya alternatif para birimlerine çevirmeye çalışırlarsa, daha büyük işlem boyutuyla birleşen likidite eksikliği, Bitcoin’in fiyatı üzerinde aşağı yönlü baskı oluşturabilir. Bu, da panik satışlarına neden olabilir.

Peki Balinalar Nasıl Hareket Eder?

Balinalar trade yapmak için çeşitli yöntemler kullanabilir ve her bir yöntem piyasa koşulları hakkında bir fikir verir.

Tezgâh üstü (OTC): OTC veya borsa dışı ticaret, alıcı ve satıcının gelecekteki bir ticaretin nasıl çözüleceği konusunda anlaştıkları ikili bir sözleşme içerir. Yatırım bankaları, büyük ölçekli işlemler için doğrudan müşterileriyle OTC anlaşmaları yapar. Huobi ve Binance gibi birkaç merkezi borsa, yüksek net değere sahip alıcıları ve satıcıları tercih ettikleri koşullara (ör. fiyat, hacimler, vb.) göre anlaşmak için OTC seçenekler sunar. Ancak, bu anlaşmalar doğası gereği özeldir; OTC anlaşmalarına katılanlar, bir çeşit gizlilik anlaşmalarına tabidir.

Bitcoin, balinalar

Cüzdandan cüzdana: Balinalar arasındaki OTC işlemleri genellikle cüzdandan cüzdana gerçekleşir. OTC işlemleri gizliliğe bağlı olduğundan ve borsalardan likidite gerektirmediğinden, piyasa fiyatları üzerindeki etkiler genellikle fazla belirgin değildir. Genellikle cüzdandan cüzdana işlemler, çoğu zaman duyurulana veya Whale Alert gibi sistemler tarafından haberdar edilmediği sürece farkına varılmaz. Fonların hareketinin nedeni genellikle net olmadığı için kısa vadede fiyatlar üzerinde her zaman olmasa da ihmal edilebilir bir etkiye sahiptir.

Cüzdandan borsaya: Birçok borsanın sağlayabileceği önemli likidite nedeniyle, cüzdandan borsaya transferler (veya döviz girişleri) kripto piyasalarının temel parçalarından biridir. Bir balinadan trade edişini, Glassnode gibi on-chain veri analizi firmaları, en az 1.000 BTC içeren cüzdanlardan takip edip izlemektedir. Birkaç yüz milyon dolarlık (BTC) cüzdandan borsaya giriş veya para akışı, günlük trader’ları korkutabilir, istemeden satış baskısı yaratabilir ve dolayısıyla Bitcoin fiyatlarını olumsuz etkileyebilir veya geçici olarak düşmesine neden olabilir.

Borsadan cüzdana: Daha fazla güvenlik sağlayabildikleri için balinalar, varlıklarını soğuk cüzdanlarda, internete bağlı olmayan hardware cihazlarında saklamayı tercih edebilirler. Borsalardan soğuk cüzdanlara Bitcoin çıkışları, daha fazla BTC dolaşımından çekildiği için fiyatların yükselmesine neden olabilir, bu da talebi canlandırabilir. Bununla birlikte, büyük bir stablecoin çıkışı borsalardan cüzdanlara taşınırsa, balinaların piyasa koşullarını elverişsiz veya değişken bulduğunu ve kısa vadede daha güvenilir bir alternatifi tercih ettiklerine işaret edebilir.

Bitcoin

Borsadan borsaya: Balinalar borsadan borsaya işlemler gerçekleştirdiklerinde, genellikle bunu arbitraj için yaparlar, yani piyasalar arasındaki küçük fiyat farklılıklarından faydalanırlar. Bitcoin fiyatındaki ufak değişiklikler genellikle günlük trader’ları motive etmez, ancak balinalar çok daha yüksek hacimleri kontrol ettikleri için büyük getiriler elde edebilirler.

Kripto pazarlarının yetersiz regülasyonu nedeniyle, balinalar, örneğin fiyatları yapay olarak düşük tutmak için büyük, gerçekçi olmayan satış emirleri oluşturarak veya fiyatı geçici olarak şişirmek için büyük alım emirleri oluşturarak, piyasa duyarlılığını manipüle etmek için büyük alım/satım emirleri yerleştirebilirler.

Ancak balinaların neden olduğu ara sıra fiyat dalgalanmalarına veya kısa vadeli piyasa hareketlerine rağmen, küresel kripto pazarında benimsenme ve piyasadaki olgunluk arttıkça, dolayısıyla fiyat yükseldikçe, Bitcoin uzun vadede balinaların etkisini azaltabilir.

Kaynak: Saidler & Co.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Garen Varjabetoğlu tarafından yazıldı.

Fransa'da, Nice Sophia Antipolis Üniversitesi'nde Ekonomi-Yönetim bölümünden mezun oldum. Fransızca ve İngilizce dillerine hâkimim. Bir süre özel sektörde çalıştıktan sonra, blokzinciri teknolojisiyle tanıştım ve kendimi bu alanda geliştirmekteyim.

Chirpley, Influencer Pazarlamasını Yeni Zirvelere Taşıyor

blockchain

Zero-Knowledge Proofs (ZKPs) Nedir?