içinde , ,

Ken Timsit, Muhtemel 2024 Boğa Koşusunu Neyin Yönlendireceğini Açıkladı!

Bitcoin

Ken Timsit verdiği röportajda muhtemelen 2024 boğa koşusunu neyin yönlendirebileceğini açıklamış. Ken Timsit, Cosmos SDK üzerine kurulu ilk Ethereum Virtual Machine uyumlu Layer-1 blok zinciri ağı olan Cronos Chain’in ve Cronos Labs’ın genel müdürüdür.

Bu yazıda Ken Timsit’in röportajda 2024 muhtemel boğa koşusu için düşüncelerini aktaracağız.

Para politikalarının gevşetilmesi, enflasyonun düşmesi, Bitcoin’in madencilik zorluğundaki değişiklik ve DeFi’ye artan güven, kripto fiyatları için yenilenen bir artışa işaret eden faktörlerdir.

DeFi (Merkeziyetsiz Finans), başlangıcından bu yana muazzam bir büyüme kaydetti, 2021’de kilitli toplam değerde (TVL) %1200’den fazla genişledi ve yatırım yapılan varlıklarda 240 milyar doları aştı. DeFi o zamandan beri artan enflasyon gibi daha geniş makroekonomik eğilimlerin bir sonucu olarak yaklaşık 60 milyar TVL’ye düşerken, bir sonraki piyasa döngüsü geldiğinde DeFi’nin finansal altyapımızın temellerini yeniden yapılandırması için altyapı hazır.

Boğa, DeFi

Tarihsel olarak, boğa piyasasına dönüş dört yıllık bir yörünge üzerinde gelişir. Bu kez, son para politikasının olgunlaşması ve düşük faiz oranlarına ve brin fonlarının artmasına izin verebilecek ekonomik rüzgarların hafifletilmesi nedeniyle 2024’te bir toparlanma mümkün. Önümüzdeki aylarda dikkat etmemiz gereken belirli faktörlere ve erken sinyallere bakalım.

Bu boğa piyasası muhtemelen dört faktör tarafından yönlendirilecek:

  1. Küresel enflasyonun evcilleştirilmesi,
  2. DeFi iş modellerinin sürdürülebilirliğine olan güvenin yenilenmesi,
  3. En az 50 milyon kripto sahibinin merkezi borsalar dünyasından merkeziyetsiz uygulamalara göçü
  4. Madencilik zorluğundaki bir sonraki değişiklik
Boğa, DeFi
Kaynak: DeFi Llama

Herkes, kullanıcıların ve geliştiricilerin fırsatlar için bir sonraki adımda nereye yönelmesi gerektiğini merak ediyor. Bir sonraki döngü 2020 “DeFi yazı” sadece daha büyük ve daha fazla kullanıcıyla mı tekrar edecek?

Ekonomik Sürdürülebilirlik

Startup kurucuları artık “sihirli internet parasına” güvenemezler. Bunun anlamı, piyasanın yatırım sermayesinde %100’den hatta %1.000’den fazla yıllık getiriyi sübvanse ettiğidir. DeFi protokol kurucuları ilk kullanıcıları büyük miktarlarda token’lar ile ödüllendirmesine izin veren seviyeye geri dönüş mümkün olmadığı için bu gerçekleşir.

DeFi protokol token’ları volatiliteye devam edecek olsa da, bu token’ların mint’i daha fazla inceleme altında olacak. DeFi’ye yeni katılan kullanıcılar protokolün hazinesini finanse etmek için yeterli token üretip üretmeyeceğini ve bunun sonucunda token’ın daha fazla değer elde edip etmeyeceğini sorgulayacak.

DeFi

Elbette bu, DeFi protokollerinin 1. Günden itibaren karlı olmasının beklendiği anlamına gelmiyor. Web3 kurucularının Web2 ve Silikon Vadisi’nden ödünç alınan birim ekonomisi kavramını dikkate almaları gerekecek. Bu, teknoloji destekli bir iş modelinin, artık büyük boyutlu erken aşama yatırımlarına gerek kalmadığında, işletme ve kullanıcı edinme maliyetlerini aşan serbest nakit akışı üretmesine olanak tanıyacaktır.

DeFi dünyasında, birim ekonomi kavramı, likidite sağlayıcıları ve piyasa yapıcıları için sermaye verimliliği elde etme zorunluluğuna dönüşüyor. Basitçe söylemek gerekirse, bir DeFi protokolünün, artık keyfi protokol token enflasyonuna güvenemediğinde, likidite sağlayıcılarını ödüllendirmek için sonunda yeterli işlem ücreti üretebilmesi gerektiği anlamına gelir.

Bunun Merkeziyetsiz Borsalar için Anlamı Nedir?

Otomatik piyasa yapıcılar olarak da adlandırılan DEX’ler her zaman DeFi’nin ön saflarında yer aldı. Örneğin, SushiSwap, likidite sağlayıcılarını Uniswap’tan uzaklaşmaya teşvik etmek için protokol sponsorluğunda erken benimseyen ödüllere öncülük etti.

DEX’ler tarihsel olarak sermaye açısından verimli olmadılar ve günlük işlem hacminin her bir dolarını merkeziyetsiz bir şekilde güçlendirmek için likidite sağlayıcılarından büyük miktarlarda likidite gerektiriyordu. Likidite havuzları, kilitlenen dolar başına düşük ücretler ürettiğinden, likidite sağlayıcıları için yeterli ödüller oluşturmak için protokol tarafından oluşturulan token’lara güvendiler.

Artık, diğer tüm DeFi sektörlerinin takip etmesi muhtemel bir trendde daha sermaye verimli DEX’lerin ortaya çıktığını görüyoruz.

Boğa, DeFi

Örneğin, Uniswap v3, likidite sağlayıcılarının sermayelerini yalnızca belirli fiyat aralıkları arasında alım satımı sağlamak için yoğunlaştırmalarına olanak tanır. Bu, fiyatlar bu aralıkta kaldığı sürece, bir dolarlık likiditenin daha fazla günlük işlem hacmine olanak sağlamasına ve böylece protokol tarafından oluşturulan token enflasyonuna dayanmadan likiditeye yatırılan dolar başına daha fazla işlem ücreti almasına izin verir.

Başka bir örnek, merkeziyetsiz  bir türev platformu olan dYdX’tir. dYdX, alış ve satış emirlerini eşleştirmek için bir emir defteri kullandığından, normal kullanıcıların likidite havuzlarında likidite taahhüt etmesini gerektirmez. Bunun yerine, son kullanıcılara karşı taraf olarak hareket etmek için çok daha verimli profesyonel piyasa yapıcılara güvenir.

Sermaye Verimliliği

DeFi inovasyonunun bir sonraki boğa koşusuna sebep olacak dalgası, likidite sağlayıcıları ve piyasa yapıcılar için sürdürülebilir birim ekonomisi üreten merkeziyetsiz iş modelleri tasarlayabilen kuruculardan gelecek.

Bu iş modellerini oluşturacak girişimler bugün bile olmayabilir. Sonuç olarak, “bir sonraki büyük şeyi” (örneğin, Cronos, Outlier Ventures veya BitDAO) arayan erken aşama Web3 başlangıç ​​hızlandırıcılarının çoğaldığını görüyoruz.

DeFi’nin yeni nesil Web3 kullanıcıları arasında hızla büyümeye devam etmesi için kurucuların ve projelerin farklı risk ve ödül profilleriyle çeşitli seçenekler oluşturmaya devam etmesi gerekecek. Yüksek verim ve düşük işlem oranları sunan artan sayıda birlikte çalışabilir blok zinciri ile geliştiricilere, DeFi ve verim üreten dApp’leri daha da geliştirmek için çeşitli seçenekler sunulur.Web3 çok zincirli bir geleceğe doğru ilerlerken, rekabet, son kullanıcılara en iyi ürünleri sunmak için yeniliği teşvik etmeye yardımcı olacaktır.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Merve Sait tarafından yazıldı.

KoinSaati İçerik Editörü

Casper Network’ün Büyük Potansiyeli Var mı?

The Sandbox (SAND) Kendi Boğasını Yaşayabilir mi?