içinde , ,

Kazakistan’daki İnternet Kesintisi Bitcoin (BTC) Hash Oranını Etkiledi

Bitcoin

Bitcoin (BTC) madencilik hash oranında dünyanın en büyük ikinci ülkesi olan Kazakistan’da,  akaryakıt fiyatlarına yapılan zamlar ülke genelinde protestolara neden oldu. Kazakistan’da çarşamba gecesi şiddetlenen sokak eylemleri esnasında ülke genelinde internet ve telefon hatlarında kesintiler yaşandı. Eylemler neticesinde hükümet istifa etmiş olsa da ülkede yaşanan internet kesintisi Bitcoin madencilik faaliyetlerine ciddi bir darbe vurdu.

Cambridge Üniversitesi tarafından yayınlanan verilere göre Kazakistan, küresel hash oranının yaklaşık %18,1’ini oluşturuyor. Coinwarz’dan alınan verilere göre ülkede yaşanan internet kesintisi sonrasında genel BTC Hash oranı 4 Ocak’taki zirve seviyesi olan 194 EH/s’den, 168 EH/s’ye (%13,4 oranında) düştü.

Bu yazının hazırlandığı esnada Kazakistan’da yaşanan internet kesintisi devam ediyor. Kesintinin uzun süre devam etmesi halinde verdiği hasar daha ciddi boyutlara ulaşabilir. btc.com’a göre, internet kesintisi esnasında Antpool, Poolin, F2Pool ve Binance Pool’un hash oranlarında büyük düşüşler oldu. İsmi anılan madencilik havuzları özellikle Kazak madencileri tarafından yaygın olarak kullanılıyor.

Bitcoin

Kazakistan’da yaşanan eylemlerin temel sebebini, yakıt fiyatlarına gelen yüksek zamlar oluşturuyor. Ülkedeki madenciler açısından, yakıt fiyatlarındaki üst sınırın kaldırılması ve fiyatlardaki artışın devam etme olasılığı önemli bir problem olabilir. Madenciler, yakıt fiyatlarının yükselmeye devam etmesi durumunda alternatif madencilik dostu ülkeleri keşfetmek durumunda kalabilirler.

Bazı Kripto Madencileri Kazakistan’ı Terk Ediyor

Kazakistan, uygun elektrik tarifeleri ve kripto sektörüne yönelik olumlu regülasyonlarıyla madenciler için başlangıçta değerli bir alternatif olmayı başardı. Ancak devam eden süreçte madencilik şirketlerinin ülkeye akını, 2021’in ilk üç çeyreğinde %7’yi aşan ve büyüyen bir enerji açığına neden oldu.

Güncel tarihli bir rapora göre halihazırda Kazakistan’daki bazı madencilik firmaları ABD gibi daha istikrarlı enerji arzı sağlayan yerler arayışıyla ülke dışına çıkıyor. Bunlarla eş zamanlı olarak Kazakistan yönetimi elektrik açığıyla mücadele etmek için çeşitli yollar arayışında. Kazakistan’da yaşanan fiyat artışları toplumsal sorunları tetiklediği gibi huzursuzluğun devam etmesi durumunda, yüksek miktarda enerji gerektiren madencilik faaliyetleri de olumsuz etkilenecektir.

Bitcoin

Bitcoin’in (BTC) Fiyatında %9’luk Düşüş Yaşandı

Kazakistan’da yaşanan internet kesintisi sonrasında Bitcoin (BTC) yaklaşık %9 oranında düşerek 42,270$ seviyelerini gördü. BTC bu yazının kaleme alındığı sıralarda Binance verilerine göre 43,000$ civarlarında fiyatlanıyor.

Kazakistan’da yaşanılan kesintiler ve FED’den gelen açıklamalarla dün kripto piyasası hareketli bir günü geride bıraktı. Bitcoin (BTC) her ne kadar şu anda yaklaşık 42,000$ seviyeleri civarında destek bulmaya çalışsa da yarın açıklanacak olan ABD tarım dışı istihdam verileri mevcut durumda değişiklikleri tetikleyebilir.

Önümüzdeki günlerde Bitcoin’de (BTC) takip edilebilecek önemli seviyeler için:

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için Telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Berat Yusuf Öz tarafından yazıldı.

Lisans eğitimini ESOGÜ Tarih Bölümünde tamamlayan Berat Yusuf, eğitimine Anadolu Üniversitesi Tarih Anabilim Dalı Yüksek Lisans ve Anadolu Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Lisans programlarında devam etmekte. İktisat Tarihi, finans, para piyasaları, blok zincir ve kripto paralar ile ilgilenmektedir.

TrustFi

TrustFi Launchpad’in Yeni Tier Sistemi

TrustFi

TrustFi FOTA Flash IDO’sunu ve 3 Yeni Farm Havuzunu Duyurdu