in ,

Kazakistan Bitcoin Madenciliği Konusunda Liderliği Paylaşıyor

ABD ve Çin gibi Bitcoin madenciliğine katkı sağlayan ülkeler arasında Kazakistan’da üçüncü sırada yer alıyor. 

Orta Asya ülkesi Kazakistan, Rusya’yı geride bırakarak Bitcoin madenciliğine katkı sağlayan üçüncü ülke oldu. Son verilere göre Kazakistan, Amerika Birleşik Devletleri ve Çin’den sonra toplam Bitcoin hash oranının %13.22’sine katkıda bulundu. Bitcoin hash oranına katkıda bulunan ülkeler arasında Malezya, Almanya ve İran da bulunuyor.

Hatırlanacağı üzere, Çin hükümeti Bitcoin madenciliği ve ticaretine genel bir yasak getirmişti. Kazakistan, bu yasak sonrası madencilere ev sahipliği yapan ülkeler arasındaydı. Eylül 2022’de madencilik faaliyetlerine yeniden başlayan Çin’in yerini madencilik konusunda ABD almıştı. Kazakistan ise bu iki büyük ülkeden sonra madencilik konusunda üçüncü olarak yerini koruyor.

Kazakistan’dan gelen yerel raporlar, ülkenin kripto paralara ilişkin yeni politikalar geliştirmeyi planlıyor. Bir konferans sırasında yaptığı konuşmada Başkan Kassym-Jomart Tokayev, “Daha ileri gitmeye hazırız. Bu finansal araç ülkemizde kesinlikle tam yasal tanıma alacaktır” diyerek Kazakistan’ın dijital teknoloji, kripto para ekosistemi ve düzenlenmiş madencilik alanında lider olma vizyonunu paylaştı.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Yasemin Ulutaş tarafından yazıldı.

Ege Üniversitesi'nden 2022 yılında dereceyle mezun oldum. Bölümümle ilgili ortaya koymuş olduğum çeşitli akademik çalışmalarım bulunuyor. Şimdi ise kendimi blok zinciri teknolojisi alanında geliştirmekteyim.

funding

Geçen Hafta Öne Çıkan Funding Round Etkinlikleri

Shardeum Testnet’ine Nasıl Katılınır?