in ,

Kaybolan Bitcoin Sayısı Günden Güne Artıyor!

Bitcoin

Bitcoin 2009’da piyasaya sürülmesinden bu yana, dünyanın en popüler ve en yaygın olarak kullanılan kripto varlığı haline geldi. Ancak tüm Bitcoin yatırımcılarının yüzleşmek zorunda kaldığı bazı zorluklar bulunuyor. 

Bu zorluklardan biri, BTC ticareti yaparken veya satın alırken meydana gelen kayıptır. BTC dijital bir varlık olduğu için yatırımcıların satın aldıklarını yanlış yere koyma veya unutma durumları oldukça yaygın. 

Nitekim araştırma raporları 2022 yılına kadar 4 milyon BTC, ya da dolar cinsinden hesaplayacak olursak 140 milyar ABD dolarının geri döndürülemez bir şekilde kaybolduğunu ortaya koyuyor. Bu hiç de yadsınamayacak bir meblağ. 

Kayıp Bitcoin’ler Piyasayı Nasıl Etkiler? 

BTC’ler kaybolduğunda takdir edersiniz ki artık piyasada bulunmazlar. Bu durum da BTC arzını azaltır ve sonuç olarak fiyatı yükseltir. Bu durum yatırımcılar için olumlu bir senaryo gibi görünse de aslında piyasa dinamiklerini olumsuz yönde etkileyebiliyor. Fiyatlar yapay olarak yükseldiğinde bu durum, spekülasyona ve manipülasyona yol açarak fiyatların aniden çakılmasına neden olabiliyor. 

Büyük miktarda bir BTC kaybolduğunda, yatırımcıların inancı sarsılabilir ve bu da kripto para biriminde satışlar yaşanmasına yol açabilir. Bu, fiyatların düşmeye devam etmesine ve bireylerin Bitcoin almasını daha da zorlaştırmasına neden olabilir. Günün sonunda kaybolan bu Bitcoin’ler, piyasa ve genel olarak kripto varlıkların fiyatı üzerinde önemli bir olumsuz etkiye neden olur. 

Bitcoin Neden Kaybolur? 

Bitcoin’lerin kaybolmasının birkaç nedeni vardır. Bu nedenleri kaza kaybı, çalınma, dolandırıcılık, hard fork ve döviz iflasları olarak sıralayabiliriz. 

Kaza Kaybı

Özel anahtarlarınızı kurtaramazsanız veya cüzdanınızı yanlışlıkla siler veya kaybederseniz, Bitcoin’lerinizi bir daha asla göremezsiniz. 

Çalınma Durumu

Bilgisayar korsanları veya dolandırıcılar Bitcoin cüzdanınızı hack’leyebilir. Bu durumda da varlıkları geri almanın hiçbir yolu yoktur. 

Dolandırıcılık

Bitcoin ile ilgili çok sayıda dolandırıcılık faaliyetinin hedefi haline gelirseniz varlıklarınızın çalınma riskini alırsınız. Bunlar, sahte Bitcoin borsaları veya cüzdanları üzerinden gerçekleştirilebilir. 

Hard Fork 

Bitcoin blok zinciri üzerinde çekişmeli bir hard fork varsa çatalın kaybeden tarafında yer alabilir ve yatırımlarınızı kaybedebilirsiniz. 

Döviz İflasları

Aktif olarak işlem yaptığınız kripto varlık platformu iflas ederse Bitcoin’lerinizi kaybedebilirsiniz. 

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Crypto Mario tarafından yazıldı.

Ethereum Fiyatında Son Durum Ne? Ralli Yaşanabilir mi?

Litecoin (LTC) Nedir? Nasıl Alınır?