in ,

Kaspa Nedir ve Kaspa Cüzdanları Nasıl Kullanılır?

Blok zincir teknolojisi gelişmelerine hızla devam ederken yeni projelerin sayısında da hızlı bir artış yaşanmakta. Kaspa projesi de bu projelerden biri. Peki, Kaspa nedir ve Kaspa cüzdanı nasıl oluşturulur, bu yazımızda sizler için kaleme aldık.

Kaspa Nedir?

Kaspa, Proof of Work (PoW) konsensüs algoritmasına dayanan bir projedir. Kaspa’nın en temel amacı hızlı ve ölçeklenebilir bir Layer-1 projesi olmaktır. Kaspa GHOSTDAG/ PHANTOM protokolünü temel alır. Bu durum, Kaspa için en az Bitcoin kadar güvenli bir ortamı oluşturmuş olur.
Kaspa’nın popülaritesinde birçok önemli faktör rol almaktadır. Bu sebeplerin başında, Proof of Work algoritması yer almaktadır. Kaspa’yı PoW’dan ayıran başlıca özelliği ise 1 saniyedeki blok üretme hızıdır. Ancak geliştiriciler kapasiteyi saniyede 10 hatta 100 bloğa çıkarmayı hedeflemektedir.

Kaspa ağı, PoW blok zincirlerinde oluşan ölçeklenebilirlik sorunlarını çözmek için tasarlanan bir projedir. Kaspa’nın hızlı ödeme süreleri, madencileri sansürlenmelere karşı korur. Ayrıca, Kaspa üzerinde akıllı kontratların oluşturulması da mümkündür.

Kaspa’nın anında işlem onayı, kullanıcı ve geliştirici deneyiminin gelişmesini desteklediği gibi işlem maliyetini de en aza indirir. Kaspa, birçok kripto projesinde uygulanan tek bir zincir olmak yerine, birkaç bloğa işaret eden yönlendirilmiş asiklik grafik (DAG) yararlanır. Kaspa’nın DAG kullanması, çifte harcamayı azaltır ve GHOSTDAG’ın temelini oluşturur.

Kaspa’nın Amacı

Genel olarak Kaspa‘nın amacını özetlemek gerekirse; karşılıklı, ölçeklenebilir bir sıralama katmanı, daha hızlı ödeme süreleri ve madencilerin sansürlenmesine ve silolar arası iletişim ortamına karşı koruma sağlayan bir proje olmayı amaçlamaktadır.

Maksimum arzı 28 milyar 704 milyon 26 bin 601 olan KAS’ın dolaşımdaki arzı ise 17 milyar 692 milyon 131 bin 933’tür. Varlığın piyasa değeri ise bu yazının yazıldığı sırada 707 milyon 511 bin 258 seviyesinde bulunuyordu.

Kaspa Ekosistemi

Protokolün yüksek blok oranları, KAS madenciliğini daha merkeziyetsiz hale getiriyor ve minimum hash oranlarında karlı bireysel madenciliği kolaylaştırıyor. KAS madenciliği, “optik madenci” HeavyHash algoritmasının değiştirilmiş bir türü olan kHeavyHash kullanıyor. HeavyHash, kaynak açısından verimli olduğu gibi aynı zamanda çekirdek ağırlıklıdır ve GPU ve FPGA’lar gibi standart madencilik ekipmanlarıyla iyi entegre olur.

KAS Nereden Alınır?

KAS, Gateio, MEXC, CoinEX gibi popüler platformlar üzerinden alınıp satılabildiği gibi Txbit ve TradeOgre platformlarından da kolaylıkla alınıp, satılabilir. 

Kaspa Cüzdanları Nasıl Kullanılır

Kaspa web cüzdanları piyasada bulunan en güvenli cüzdanlardan biridir. Peki Kaspa cüzdanı nasıl oluşturulur?

  • Yeni Bir Cüzdan Oluşturun

İlk kez bir Kaspa cüzdanı oluşturacaksanız; “Yeni Cüzdan Oluştur” seçeneğine tıklayın. Ardından cüzdanınız için bir şifre oluşturmanız için yeni bir pencere açılacaktır. Yeni bir Kaspa cüzdan kullanıcısı olarak, “Yeni Cüzdan Oluştur” seçeneğine tıklayın. Cüzdanınız için bir şifre oluşturmanızı gerektiren yeni bir pencere açılacaktır.

  • Şifre Oluşturun ve Onaylayın

Şifrenizi oluşturduktan ve onayladıktan sonra size 12 kelimelik bir yedek kod atanacaktır. Yine bazı temel ifadeleri doğrulamanız istenecektir. Bundan sonra aşağıda gösterilene benzer şekilde cüzdanınızın açılış sayfasına erişebilirsiniz.

  • Kaspa Cüzdanı Kullanarak Fon Alın

Yukarıdaki cüzdan açılış sayfasında, kopyalayıp fon kaynağınızla paylaşmanız veya alıcı adrese yapıştırmanız gereken “Adresi Al” bağlantısını görebilirsiniz. Ayrıca, alıcı adresini ayarlamak için sağlanan QR kodunu tarayabilirsiniz.

  • Kaspa Cüzdanı Kullanarak Para Gönderin

Bir Kaspa cüzdanından token göndermek basit bir işlemdir. Bir sonraki pencereye erişmek için gönderilen sekmesine tıklamanız yeterlidir.

Pencere alıcı adresini, KAS cinsinden tutarı ve isteğe bağlı bir not girmenizi gerektirir. Ek olarak, “Gönder” düğmesine tıklamadan önce işleminiz için öncelik ücretini belirtebilirsiniz.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Onur Çaliş tarafından yazıldı.

Beykent Üniversitesi, Radyo ve Televizyon Programcılığı bölümünden 2020 senesinde mezun oldum. Başkent İletişim Akademisi'nde Diksiyon, Sunuculuk ve Spikerlik eğitimi aldım. Stajımı China Radio International bünyesinde tamamladım. Kripturk ile başladığım profesyonel çalışma hayatıma Bitlo Teknoloji ve Coinkolik ile devam ettim. Şu anda ise Koinsaati çatısı altında editörlük ve sunuculuk yaparak devam etmekteyim.

Yenilikçi Proje NEXA Nedir?

Loop Network (LOOP) Nedir? Nasıl Alınır?