in ,

Kaspa, Akıllı Sözleşmeleri Değerlendiriyor

Kaspa, blockchain işlemlerinin hızını ve verimliliğini artırmak için tasarlanan, Rollups olarak bilinen teknolojiye sahip akıllı sözleşmelerin benimsenmesini değerlendiriyor. 

Kaspa’nın akıllı sözleşmeleri benimsemesinin iki potansiyel yolu bulunuyor. Bunları şöyle sıralayabiliriz: 

Seçenek 1

Rollups teknolojisini Kaspa’nın mevcut altyapısına tamamen entegre etmek, belirli koşullar karşılandığında belirli eylemleri gerçekleştiren temel olarak otomatik komut dizileri olan Kaspa yerel akıllı sözleşmelerinden yararlanmayı ve oluşturmayı içerir. Bu akıllı sözleşmeler, toplamaları birleştirerek daha yüksek hızlarda çalışacak ve bunların yürütülmesi Kaspa’nın platformunda tamamlanacak. 

Ancak bu yolun zorlukları da yok değil. Özünde, mevcut bir Rollups kod tabanının çatallanmasını ve uyarlanmasını gerektirebilir. Bu, karmaşık bir yazılımı bir programlama dilinden diğerine dönüştürmeye benzer. Yoğun bir emek gerektiren bu sürecin sonucu, Kaspa’nın platformu için özel olarak hazırlanmış Rollups teknolojisinin kusursuz bir entegrasyonu olacaktır. Bu yaklaşım için potansiyel bir şablon, Matterlabs’in zkSync’i olabilir. Bu toplama projesi, Kaspa’nın kendi yerel akıllı sözleşmeleri için de bir başlangıç noktası olabilir. 

Seçenek 2 

Diğer yaklaşım daha çok hibrit bir çözümdür. Burada Kaspa, esasen işlemleri organize edeceği anlamına gelen bir sıralama katman görevi görecek. Ancak, bu işlemlerin uzlaştırılması veya sonuçlandırılması yine Ethereum’da gerçekleşecektir. 

Bu yöntemin çalışması niçin Kaspa’nın sıralama katmanını Ethereum’dan Kaspa’ya değiştirmeyi destekleyebilecek modüler bir toparlama kod tabanı bulması gerekir. Kaspa’nın fikir birliğinde yalnızca küçük güncellemeler gerektireceğinden, bu daha sorunsuz bir süreç olabilir. Bununla birlikte bu yaklaşımın dezavantajları da bulunuyor. Yerleşim için Ethereum’a güvenen Kaspa, bağımsızlığını etkileyebilecek ve ekonomik faaliyetin büyük kısmının Ethereum zincirinde kalması anlamına gelebilecek bir Ethereum yan zincir olma riski taşıyor. Bunun için potansiyel bir model, Starkware’in Sharp Shared Prover’ı olabilir. 

Kaspa’nın Rollups’ları potansiyel olarak benimseme hakkındaki değerlendirme, platformun yerel akıllı sözleşmelerine de değiniyor. Kaspa, toplamaları tam olarak entegre ederse platform, kendi benzersiz akıllı sözleşme ortamını geliştirebilir. Bu, Kaspa’nın açıkça platformun altyapısına uygun hale getirilmiş yerel akıllı sözleşmelerinin, rollups teknolojisinin geliştirilmiş verimliliği ve hızı ile tamamlanan ilgili bir role sahip olmaya devam edeceği anlamına gelir. 

Öte yandan Kaspa, Ethereum’da gerçekleşen yerleşim ile sıralayıcı rolünü seçerse bu başka bir dizi olasılığın önünü açar. Bu senaryoda Kaspa, kendisini Ethereum’un yerleşik ekosistemine tamamen kaptırabilir. Bu, Kaspa’nın Ethereum’un akıllı sözleşme altyapısını yeniden oluşturabileceği anlamına gelir. Bunun yerine, işlemlerin hızlı ve verimli bir şekilde sıralanmasını sağlamaya odaklanmak, Kaspa’nın Ethereum’un gelişen finansal uygulamalarından yararlanmasına ve potansiyel olarak platformun gelişmiş hizmetler sunma yeteceğini hızlandırmasına alanak tanır. 

Bununla birlikte Kaspa, her iki seçeceğin unsurlarını entegre ederek ikili strateji yaklaşımını da benimseyebilir. 

Seçilen yoldan bağımsız olarak her potansiyel entegrasyon konsepti, Kapsa’nın yeniliğe uyum sağlama ve hazır olma durumunun farklı bir yönünü vurgular. Rollups’ları sistemine dahil ederek veya operasyonlarını Ethereum ağına bağlayarak Kaspa, en son blockchain teknolojisini benimsemeye kendini adamıştır. Tam entegrasyon veya hibrit yaklaşım yoluyla rollups’lara yönelik hareket, Kaspa’nın teknolojinin sürekli değişen ortamına uyum sağlamaya ve gelişmeye hazır olarak blockchain inovasyonunun ön saflarında kalma çabasının altını çiziyor. 

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Onur Çaliş tarafından yazıldı.

Beykent Üniversitesi, Radyo ve Televizyon Programcılığı bölümünden 2020 senesinde mezun oldum. Başkent İletişim Akademisi'nde Diksiyon, Sunuculuk ve Spikerlik eğitimi aldım. Stajımı China Radio International bünyesinde tamamladım. Kripturk ile başladığım profesyonel çalışma hayatıma Bitlo Teknoloji ve Coinkolik ile devam ettim. Şu anda ise Koinsaati çatısı altında editörlük ve sunuculuk yaparak devam etmekteyim.

Haziran Ayı İçerisinde Token Kilidi Açılacak Projeler

Memecoin Dünyasında Bu Hafta Neler Yaşandı?