in ,

Karat DAO Nedir?

Karat Network, kullanıcıların ağa katıldıkları için ödüller kazanırken Web2 ve Web3 verilerinin kontrolünü ele almalarına olanak tanıyan merkeziyetsiz bir veri kimliği protokolüdür.

Proje aynı zamanda tamamen zincir üzerinde olan ve kullanıcılara verilerini paylaşma ve kontrol etme yeteneği sağlayan tek veri ara yazılımıdır. Ağ, kişisel veri pazarı biçiminde sınırsız olasılıklar açar ve dApp’leri bunun üzerine inşa etmeye teşvik eder.

Karat DAO Ekibi

2022’de kurulan Karat DAO’nun kurucu ortakları arasında Ethan Biz, Jerry Liu ve Alison Wang yer alırken projenin kurulmasında öncü rol oynayan isimler arasında Simon Rabinowitz, Rudy Ring ve Charles Huang bulunmaktadır.

Karat DAO Yatırımcıları

Karat DAO projesinin yatırımcıları arasında BitMart, Milestone Capital, LongLing Capital, Emurgo, Neo ve UpHonest Capital gibi önemli yatırım şirketleri ve projeler yer almaktadır.

Karat DAO Nasıl Çalışır?

Günümüz internet ortamı, gizlilik endişeleri, sınırlı seçenek, taraflı algoritmalar, güvenlik riskleri ve kullanıcılar için kontrol eksikliği ile karakterize edilmektedir. Büyük, merkezi internet şirketleri kullanıcıların çok büyük miktarlardaki verilerine erişebilmektedir. Bu şirketlerin bu verileri kötüye kullanma ya da yanlış kullanma riski vardır ve bu da gizlilik ihlallerine yol açmaktadır. Kullanıcılar kontrol eksikliğinden dolayı hayal kırıklığına uğramış durumda ve herhangi bir çözüm bulma konusunda güçsüzler.

Ancak Karat Network ile kullanıcılar Web2 ve Web3 verilerinin kontrolünü ele geçirme gücüne sahip olurken ağa katıldıkları için ödüller de kazanıyor. Karat Network, en son MPC ve ZK teknolojilerini kullanarak tamamen zincir üzerinde olan ve tüm kullanıcılar için gizlilik ve güvenlik sağlayam öerkeziyetsiz bir veri kimlik protokolü oluşturur. Bu, merkezi veri toplama depolama ihtiyacını ortadan kaldırarak güvenlik ihlalini en aza indirir ve kullanıcıların gizliliğini korur.

Buna ek olarak Karat Network, kullanıcıların ödüller karşılığında verilerini başkalarıyla paylaşmayı seçebilecekleri bir kişisel veri pazarı gibi sınırsız olasılıkların önünü açmaktadır. Bu, daha küçük şirketler ve geliştiriciler ürün ve hizmetlerini oluşturmak için daha geniş bir veri yelpazesine erişebileceğinden, daha çeşitli ve yenilikçi bir çevrimiçi ekosistemi teşvik edecektir.

Karat DAO’nun Temel Özellikleri

  • Merkeziyetsiz Kimlik: Karat Network, kullanıcıların merkezi yetkililere güvenmeden kimliklerini kontrol etmelerini sağlayan merkeziyetsiz bir kimlik çözümü sunar.
  • Veri Sahipliği ve Kontrolü: Karat Network, kullanıcıların verilerine sahip olmalarını, kontrol etmelerini ve yönetmelerini sağlar.
  • Birlikte Çalışabilirlik: Karat Netowrk, diğer DID ağları ile birlikte çalışabilecek şekilde inşa edilmiştir.
  • Şifreleme ve Güvenlik: Karat Network, kullanıcıların kimliklerini ve verilerini güvence altına almak için en son şifreleme teknolojisini kullanır.
  • Veri Ticareti: Karat Network ile kullanıcılar verilerini izinsiz ve verimli bir şekilde takas edebilirler.

Karat DAO’nun Vizyonu

Karat DAO’nun amacı, Web2 ve Web3 kimliklerini birbirine bağlayarak 100 milyon kullanıcıyı blok zincirine dahil etmek ve onlara sosyal, tıbbi ve finansal açılardan tüm dijital ayak izlerine, kimlik verilerine gerçekten sahip olmaları ve erişimlerini kontrol etmeleri için altyapı sağlamaktır.

Karat Network, kullanıcılara verilerini paylaşma ve kontrol etme olanağı sağlayarak kullanıcıların şu anda merkezi internet şirketleriyle yaşadıkları kontrol eksikliğini gidermektedir. Bu da kullanıcıların kişisel verilerine sahip çıkmalarını ve kendi rızaları olmadan büyü şirketler tarafından sömürülmeleri yerine kendi yararlarına kullanmalarını sağlıyor.

Özetle Karat Network, kullanıcılara gizlilik, güvenlik, kontrol ve verilerini paylaşma ve bunlardan para kazanma konusunda yeni fırsatlar sunarak merkezi veri altyapısının sorunlarını çözmektedir.

Karat DAO Airdrop

İlk airdrop duyurusunu 15 Haziran’da gerçekleştiren Karat DAO, 11 Temmuz 2023 tarihinde ikinci tur airdrop etkinliği ile ilgili detaylar paylaştı.

Proje, ikinci airdrop kapsamında anlık görüntülerin 3 Ağustos 2023’te alınacağını belirtirken doğrulayıcılar ve geliştiriciler için 5.000.000, talep sahipleri için 60.000.000 ve VC token sahipleri için ek 5.000.000 KAT ayırdıklarını açıkladı.

Doğrulayıcıların, airdrop etkinliğine hak kazanabilmek için Karat’ın airdrop anlık görüntüsü sırasında cüzdanlarında doğrulayıcı NFT bulundurmaları gerekiyor.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Onur Çaliş tarafından yazıldı.

Beykent Üniversitesi, Radyo ve Televizyon Programcılığı bölümünden 2020 senesinde mezun oldum. Başkent İletişim Akademisi'nde Diksiyon, Sunuculuk ve Spikerlik eğitimi aldım. Stajımı China Radio International bünyesinde tamamladım. Kripturk ile başladığım profesyonel çalışma hayatıma Bitlo Teknoloji ve Coinkolik ile devam ettim. Şu anda ise Koinsaati çatısı altında editörlük ve sunuculuk yaparak devam etmekteyim.

Curve Finance Saldırıya Uğradı! Son Durum Ne?

Litecoin Halving Etkinliği LTC Fiyatını Nasıl Etkiler?