in , ,

Kamuya Açık İlk Merkeziyetsiz Protokol: Hedera (HBAR) Nedir?

Kullanıcı odaklı ilerleyen Hedera, güvenilir bir çevrimiçi dünya oluşturma yolunda ilerliyor. Hedera, kripto evreninde varolan kamuya açık ilk merkeziyetsiz dağıtık defterdir. Proje kullanıcılara çalışabilecekleri, oynayabilecekleri, satın alabilecekleri ve sosyal olarak etkileşimde bulunabilecekleri bir evren sunuyor. 

Hedera, merkeziyetsiz ekonomi için en çok kullanılan, sürdürülebilir, kurumsal düzeyde kamu ağıdır. Bahsedildiği gibi Hedera merkeziyetsiz uygulamalar oluşturmak ve dağıtmak için kullanılabilen halka açık bir dağıtık defterdir. Hedera’nın ağ hizmetlerini hashgraph konsensüs algoritmasının üzerinde kullanabilir, merkezi altyapıya güvenmeden saniyeler içinde yüksek verim, adil sipariş ve düşük gecikmeli konsensüs kesinliği olan uygulamalar oluşturabilirsiniz.

Hedera Hashgraph (HBAR), geleneksel blockchain teknolojisine alternatif sunabilecek yeni bir platform olmaya aday gözüküyor. Hedera Hashgraph, kendisini blockchain’e daha hızlı ve daha güvenli bir alternatif olarak sunan bir platformdur. Directed Acyclic Graph (Hashgraph) adı verilen bir teknolojiyi kullanarak enerji yoğun madenciliği ortadan kaldırmayı amaçlar. Bu teknoloji, Hedera Hashgraph’ın saniyede 100.000’den fazla işlem gerçekleştirmesine yardımcı olmak için tasarlandı. Bu da platformu, Visa ve diğer mass market ödeme sistemleri için gerçek bir rakip haline getirebilir.

Hedera Hashgraph platformu, Ethereum’un da kullandığı ve genellikle akıllı sözleşmeler oluşturmak amacıyla yararlanılan Solidity’i destekliyor. Bu sayede platform; oyun, DeFi ürünleri, dijital kimlik ve daha fazlası dahil olmak üzere çeşitli kullanım durumları için kullanılabilecek DApps oluşturmak için kullanılabilir. Hashgraph, hızlı, adil ve güvenli dağıtık bir fikir birliği algoritması ve veri yapısıdır. Bu, üyeler birbirine zorunlu olarak güvenmese bile dolaylı olarak güvenilir bir topluluk oluşturur. Hedera, hashgraph kullanmaya yetkili tek genel ağdır.

HBAR, halka açık Hedera ağının yerel, enerji açısından verimli kripto para birimidir. HBAR’lar, başvuru işlem ücretlerini ödemek ve Proof-of-Stake yoluyla ağı saldırılara karşı korumak için kullanılır. Token’lar akıllı sözleşme oluşturmak gibi ağ hizmetlerini ödemek için kullanılıyor. HBAR’lar işlemleri doğrulamak için fikir birliği üzerinde ağırlıklı bir etkiye sahiptir. HBAR token’ına sahip olanlar protokol hakkında da oylama yetkisine sahip olabiliyor.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Yasemin Ulutaş tarafından yazıldı.

Ege Üniversitesi'nden 2022 yılında dereceyle mezun oldum. Bölümümle ilgili ortaya koymuş olduğum çeşitli akademik çalışmalarım bulunuyor. Şimdi ise kendimi blok zinciri teknolojisi alanında geliştirmekteyim.

Cardano (ADA) Ekosistemine Genel Bakış | Bölüm 2

Şeffaf ve Merkeziyetsiz Bir Gelecek Vadeden Zinnia Nedir?