in ,

Kaç Bitcoin (BTC) Sonsuza Kadar Kayboldu?

Microstrategy

Bitcoin on yıldan uzun bir süredir piyasada ve bu süre zarfında Bitcoin’lerini kaybeden pek çok insan oldu ve hiç kimse bu paraların kaçının sonuza dek kaybolduğunu ya da ne kadarının kurtarılabileceğini kesin olarak bilmiyor.

Glassnode verilerinden elde edilen tahminlere göre, Bitcoin arzının yaklaşık %10’u ya da 1,857,731 BTC asla bulunamayabilir. Diğer raporlar bu oranın %25’e kadar çıkabileceğini tahmin etmektedir. Bu, sonsuza kadar erişilemeyecek olan milyarlarca değerdir ve esasen kripto para biriminin dolaşımdaki arzını azaltır.

Bu kayıp Bitcoin’ler pek çok soruyu da beraberinde getiriyor. İşte kayıp Bitcoin’ler hakkında bilmeniz gerekenlerin bir listesi.

Bitcoin whitepaper

Satoshi’nin Zulası

Satoshi Nakamoto, Bitcoin’in henüz piyasaya sürüldüğü ilk zamanlarda 20.000’den fazla blok madenciliği yaptıktan donra 1 milyondan fazla kümülatif Bitcoin ödülü kazanmayı başardı. Ancak, o dönemden bu yana hiçbir işlem gerçekleştirmedi.

Nakamoto’nun orijinal Bitcoin whitepaper’ında belirttiği gibi, bu madeni paraların harcanamaz olması gerekiyordu. Bu, bunun özel anahtarları olmayan ve dolayısıyla kaybedilemeyen dijital bir taşıyıcı varlık olduğu gerçeğine bir övgüdür.

Bununla birlikte, Satoshi sonunda onları taşıdığında sözde orijinal Bitcoin’lere ne olacağı konusunda durmaksızın spekülasyon yapıldı. Her iki durumda da bu, mevcut Bitcoin arzını yaklaşık %5,9 oranında azaltmaktadır.

Kayıp Özel Anahtarlar

Toplam MIA Bitcoin miktarına katkıda bulunan bir diğer faktör de kayıp özel anahtarlardır.

Tüm Bitcoin kullanıcılarının Bitcoin cüzdanlarıyla ilişkili özel bir anahtarı vardır. Özel anahtar, özel anahtarlarına erişimi olan herkesin bu adresle ilişkili Bitcoin’i harcayabildiği bir tür şifre görevi görür. Ancak yıllar içinde birçok kullanıcı şifrelerini unutarak ya da donanım cüzdanlarını yanlış yere koyarak anahtarlarını erişimlerini kaybetmiştir.

Chainalysis’e göre, Bitcoin’lerin yaklaşık %25’inin bu şekilde sonsuza dek kaybolduğuna inanılıyor. Bu Bitcoin’lerin tahmini %70’i ilk yatırımcılardan ve madencilerden gelmektedir.

Kullanıcı bu anahtarı kaybederse, cüzdanına erişimi kalıcı olarak kaybeder. Eğer Bitcoin’ler çevrimiçi olarak barındırılan bir cüzdanda ya da borsada saklanıyorsa, bu hizmet sağlayıcının ortadan kaybı, bu varlıkların sahibinin erişiminin mümkün olmadığı anlamına gelir.

Benzer şekilde, birinin sabit diski çökerse ve özel anahtarlar da onunla birlikte kaybolursa, o Bitcoin miktarı etkisi bir şekilde dolaşımdan kaybolur. Diğer durumlarda, Bitcoin sahipleri cüzdanlarının şifresini açıklamadan vefat edebilir ve böylece bu cüzdanlardaki Bitcoin’lerin kalıcı olarak kaybedilmesine yol açabilir.

Bu örnekler arasında, Aralık 2017’de yaklaşık bir sabit diski attığı için 1.000’den fazla BTC kaybettiğini bildiren bir Reddit kullanıcı yer almaktadır. Kötü güvenlik uygulamaları nedeniyle madeni paraların yanlış yerleştirildiği bir başka örnekte, Japon bir adam 2015 yılında bir servet değerinde BTC içeren bir sabit diski çöpe atmıştır. Bunlar, kaybolan sayısız sabit disk ve donanım cüzdanı örneğinden sadece ikisi.

2021 yılında New York Times, Bitcoin’de servet kaybeden bazı kişilerin profilini çıkarmış ve kriptoyu güvende tutmanın zorluklarını vurgulamıştır.

Bitcoin

Neden Kripto ile Uğraşalım?

Eğer kripto varlıklarınızı güvende tutmak bu kadar zorsa neden elinizde tutmaya devam edesiniz ki?

Bu makul bir soru ancak aklınızda tutmanız gereken birkaç şey var. Öncelikle, kendinizi eğitmek ve uygun güvenlik süreçlerini kullanmak için zaman ayırırsanız, sorunlarla karşılaşmanız pek olası değildir. Kurtarma tohumuna sahip uygun bir donanım cüzdanı, güvenlikle ilgili sorunların %99’unu hafifletebilir. Biraz öğrenme süresi vardır ancak bir kez alıştığınızda en azından biraz kolay olacaktır.

İkinci olarak, Bitcoin tartışmasız son on yılın en iyi performansını gösteren varlığıdır. Sınırlı olması onu bu kadar değerli yapan unsurların başında gelmektedir. Bu nedenle, BTC’yi yanlış yere koyan kullanıcıların uzun geçmişi, kalan varlıkları yalnızca daha değerli hale getirmiştir. Bunu söylemek duygusuzca ama başkalarının kaybı sizin kazancınız olabilir.

Güvenilir Saklama İhtiyacı

Satoshi’nin orijinal vizyonu Bitcoin’in merkeziyetsiz bir nakit sistemi olması olsa da, büyük ölçüde madencilik ve borsalar etrafında artan miktarda merkezileşme yaşanmıştır.

Bu nedenle, kötü saklama nedeniyle büyük miktarda Bitcoin kaybına karşı güvenlik ve sigortaya ihtiyaç duyulmaktadır. Yine de sonsuza dek kaybolan Bitcoin miktarındaki artışa rağmen, hala çıkarılacak daha fazla Bitcoin bulunuyor.

Kaynak: https://www.cryptovantage.com/news/ask-cryptovantage-how-much-bitcoin-has-been-lost-forever/

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Onur Çaliş tarafından yazıldı.

Beykent Üniversitesi, Radyo ve Televizyon Programcılığı bölümünden 2020 senesinde mezun oldum. Başkent İletişim Akademisi'nde Diksiyon, Sunuculuk ve Spikerlik eğitimi aldım. Stajımı China Radio International bünyesinde tamamladım. Kripturk ile başladığım profesyonel çalışma hayatıma Bitlo Teknoloji ve Coinkolik ile devam ettim. Şu anda ise Koinsaati çatısı altında editörlük ve sunuculuk yaparak devam etmekteyim.

Chirpley, BNB Greenfield ile Entegre Oldu! Greenfield’ın Avantajları Neler?

Kripto Para Portföyü Nasıl Oluşturulmalı?