içinde

Justin Sun Tarafından “Distopik Sanattan Yeni İlkel Sanata NFT İle Rönesans” Yazısı

Justin Sun

Bir teknoloji girişimcisi, kriptopara birimi platformu TRON’un kurucusu ve Rainberry Inc’in şu anki CEO’su Justin Sun, 28 Eylül 2021’de Distopik Sanattan Yeni İlkel Sanata NFT İle Rönesans başlığı altında düşüncelerini anlattığı bir tweet flood’u paylaştı.

Justin Sun tarafından yazılanları İngilizce olarak buradan okuyabilirsiniz:

Eğer İngilizceniz iyi değilse merak etmeyin. Sizler için bu flood’u çevirdik:

NFT ile Rönesans:
Distopik Sanattan Yeni İlkel Sanata

Hem Çin hem de ABD, çalışan ordularını algoritmalara hapsetmek gibi teknoloji devlerinin tekelleriyle karşı karşıya kaldıklarında, Amerikan ve Avrupalı teknisyenler, merkeziyetsiz ağlarla Bakunin’i canlandırmaya çalışırken, Çin Engels’in önerdiği gibi devlete dönüyor.

Engels ve Bakunin arasındaki tartışma, sermayeyi kısıtlamak için güçlü bir devlete mi sahip olmamız gerektiği, yoksa devlet ve sermayenin yerini alacak kendi kendini yöneten örgütler ağını mı kullanmamız gerektiğiydi.

Bu tür kripto uyumsuzluk hareketinin Küresel Güney’de kök salacağına inanmamın nedeni, çoğu ülkenin yabancı devlet inşasının sonucu olarak esasen yarı devlet olmasıdır. Ve bunların pek çoğu ancak 2. Dünya Savaşı’ndan sonra dekolonizasyon dalgasının ortasında ortaya çıktı.

Daha geniş anlamda, dekolonizasyon kervanıyla oluşan herhangi bir devlet, bir “yarı devlet” olarak kategorize edilebilir ve eksik devlet inşasının miras kalan zayıflıkları ile ulusal seferberlik yapamaz.

Böylesi bir zayıflık, COVID pandemisi tarafından istismar edildi ve istismar edilmeye devam edecek, barışçıl bir şekilde çözülmesi pek mümkün olmayan kuşaklar ve ideolojik farklılıklara daha derin kamalar sokacak.

Bu yarı eyaletlerdeki umutsuz Y kuşağı ve yakınlaştırıcıların, geriye kalan tek şey zaman olacağından, uyuşturucu ve P2E (Play-to-Earn) dışında dönecek başka bir şeyleri yok. G7’de daha az umutsuzluk var, ancak gençlerin hayal kırıklığı, doğumlarından beri hükümetin sürekli yetersizliği nedeniyle bulaşıcı.

Popüler sanat eserleri o dönemin duygularını yansıtır. Böyle bir hüsran ve hatta umutsuzluğun ortasında, popüler sanat eseri kesinlikle determinist karamsarlıkla boyanmış olacaktır. Ardından CryptoPunks/@Tpunks_official ve @BAYCTron geliyor, ikincisi özellikle distopik.

Ama bazı sanal yatlarda yapabileceğimiz tek şey, Orta Çağ’daki bazı hayal kırıklığına uğramış keşişler gibi, sadece sıkılmak. Gerçek kurtuluş, tarihin de gösterdiği gibi, Rönesans biçiminde gelmelidir. Kooperatiflerin Rönesansı olurdu. Sonra Loot: https://market.tronloot.net

Loot ve müttefikleri hala ilkel olsalar da, NFT ile gerçek bir Rönesans’ın nasıl olabileceğine ışık tutuyorlar. İnsanları determinist karamsarlıktan henüz çıkaramamış olabilir, ancak ne kadar belirsiz olursa olsun temkinli iyimserliğin tohumlarını ekmiştir.

Kriptoparalar ve blockchain hakkında; her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Onur Özgür tarafından yazıldı.

Endüstriyel tasarım eğitimim dışında 2021'in ilk aylarından beri blockchain ve kriptoparalarla ilgileniyorum ve içerik üretiyorum. Sadece yatırım yapma ve para kazanma amacıyla başladığım bu yolda şimdi bir kariyer hedefliyorum ve bu yönde kendimi geliştirmeye ve başkalarına da elimden geldiğince yardım etmeye özen gösteriyorum.

Terra 832 Milyon USD Değerinde LUNA Yaktı

Visa, Layer 2 ile Evrensel Ödeme Kanalı Oluşturuyor