Jswap: OKExChain Platformunda “Ticaret = Madencilik” DEX’i

Jswap sadece basit bir swap mekanizması değil, aynı zamanda çok zincirli paralel bir finansal yönetim protokolü serisi, tek duraklı bir DeFi hizmet platformu, çeşitli kar modelleri türetme olanaklarıdır. Jswap, tüm işlevlerin geliştirilmesini tamamlamış ve üçüncü taraf kuruluşların güvenlik denetiminden geçmiş olup, güvenli ve sorunsuz bir kullanıcı deneyimi yaratmaya kendini adamıştır. Ticaret madenciliktir; MDEX, büyük kardeş olarak bu konsepti merkeziyetsiz finans (DeFi) dünyasına ilk kez tanıttı. Hepimizin bildiği gibi, düşük TPS ve Ethereum gibi halka açık zincirlerdeki diğer faktörler nedeniyle işlem ücretleri genellikle onlarca hatta yüzlerce dolar tutuyor ve bu işlem maliyetleri kaçınılmaz olarak kriptopara varlıkları etrafındaki yatırımcılar tarafından karşılanıyor.

OKEx‘in yüksek performansı, “ticaret madenciliktir” ifadesinin elde edilmesini kolaylaştırır. Jswap, OKExChain‘de bu konsepti öneren ve madencilik modunu dinamik olarak yükselten ve ayarlayan ilk platformdur, böylece yatırımcılar ve tüccarlar bu ekonomik model altında bir kazan-kazan durumu elde edebilirler.

Jswap Nedir?

DeFi çağının gelişiyle birlikte, swap/DEX teknolojisi, kavramları, algoritmaları ve kullanım gereksinimleri giderek daha popüler ve olgun hale geldi. Şiddetli piyasa rekabetinde Jswap, merkeziyetsiz ve finansal yönetim protokollerini (DEX & DeFi) entegre etmenin yeni bir yolunu bulmaya kendini adamıştır. Verimli ve etkili entegrasyon sayesinde, kullanıcılara tek duraklı bir deneyimi ve değer yakalamayı amaçlar. OKExChain’de son derece yenilikçi ve yüksek kaliteli bir proje olarak Jswap, OKExChain’de en iyi DEX olma şansına sahip!

Jswap

Buna ilaveten, yeni nesil DEX’in yeni bir üyesi olarak diğer halka açık zincirlerin ve çok sayıda kullanıcının olgun ekolojisiyle karşı karşıya kalan Jswap‘ın oyunu kurmanın benzersiz bir yolunu, yani giriş bölümünü seçtiğini belirtmekte fayda var. Bir “Tavsiye Mekanizması” ve tavsiye verileri zincirde mevcut olacaktır. Ethereum’da bu tür bir “zincir tavsiyesi” mekanizması müşteri kazanmada büyük başarılar elde etti. Finansal türevlere odaklanan “Delta.financial”, bir zamanlar birkaç gün içinde yaklaşık 20.000 Ethereum topladığını hatırlıyoruz. Bu mekanizma, büyük potansiyel kullanıcıları Jswap‘a çekecektir.

Son olarak Jswap‘ın ekonomik modelinin tasarımından, görünüşe göre daha fazla sıcak nokta görebiliriz, özellikle proje değerinin token ekonomisi tarafından yükseltilmesi gibi. Daha sonra bahsedileceği gibi, Jswap’ın günlük gelirinin tamamı ikincil piyasada akıllı sözleşmelerle otomatik olarak geri alınacaktır. Geri alımın %20’si otomatik olarak yakılacak, %70’i “temettü havuzu” teminat verene dağıtılacak ve %10’u proje sahibinin komisyonu olacaktır. Bu nedenle JF tokeni bir deflasyon modelidir. Gelecekteki işlem hacmi yeterince büyükse, deflasyon etkisi daha belirgin olacak ve akıllı sözleşmeler otomatik olarak ikincil piyasada geri satın alacak ve bu da token fiyatı için güçlü bir destek beklentileri sağlayacak.

OKExChain’e Genel Bir Bakış

2020 yılının ikinci yarısında DeFi pazarının yüksek ilgi görmesi Binance, Huobi ve OKex’i ilgili halka açık zincirleri olan BSC, Heco ve OKexChain‘i geliştirmeye ve başlatmaya sevk etti. Sıcak pazarda, tüm büyük kriptopara borsaların halka açık zincir yolunda benzersiz payları da mevcuttur. Bir yandan çeşitlendirilmiş ve farklılaştırılmış ürün deneyimini pazara getirirken, bir yandan da kendi ekolojik kapalı döngü stratejisini değiştirerek yeniledi. Bunların arasında, BSC ekosistemi 2021 yılının ilk çeyreğinde daha da başarılı oldu.

okex

Üst düzey DeFi ekosistemleri, kullanıcı hacmi ve kilitlenme ölçeği açısından Ethereum’u yakalamaya başladı. Büyük bir borsa olarak OKEx, yakın gelecekte mainnet (ana ağ) lansmanı haberlerini nihayet duyurdu. Eşsiz bakış açıları ve yıkıcı yenilikçilik avantajıyla, dev borsanın halka açık zincirinden daha iyi performans göstermesi ve BSC ve Heco ile en üst düzey standarda katılması bekleniyor. BSC ve Heco’nun halka açık zincir ekosisteminin ilk dağıtımı temelde şekilleniyor. İkisinin hızlı dağıtımı, Ethereum’un altyapı teknolojisinin kullanımı ile ilgilidir. Örneğin, Heco ve ETH2.0, ana zincir ve yan zincir çerçevesini destekleyen benzer geliştirme yollarına sahiptir. Buna ilaveten, BSC’nin akıllı sözleşmesi, Ethereum ekosistemiyle uyumludur.

OKEx

OKExchain ise bağımsız bir halka açık zincir sistemi geliştirir. Ethernet akıllı sözleşmeleriyle uyumlu olmasının yanı sıra zincirler arası ve çok zincirli ekolojileri de destekler. Cosmos ekolojisinin IBC protokolü aracılığıyla, her önemli uygulama, kendi özel bloğunun yanı sıra birlikte çalışabilirliği sürdürme öncülü altında sağlanabilir. OKexChain‘in işlemler için özel olarak oluşturulmuş bir blockchain teknolojisi altyapısı olduğu söylenebilir. Herkes bu halka açık zincirde kendi dijital varlıklarını çıkarabilir, kendi kriptopara ticaret çiftlerini oluşturabilir ve proje başlatmayı basit ve verimli bir şekilde uygulayabilir.

Jswap’a Genel Bir Bakış

OKExChain benzeri görülmemiş bir kolaylık getirebilir ve Jswap bu ısınma döneminde en şanslı platformlardan birisi olabilir. Diğer halka açık zincirlerdeki en üst düzey DEX’ler ile karşılaştırıldığında, Jswap’ın lansmanından sonra piyasa değerindeki büyümesi beklemeye değer:

Halka Açık Zincirler Üst Düzey DEX’ler Dex Market Değerleri
ETH Uniswap US$21bllion
BSC Pancake US$5.04billion
Heco Mdex US$2.85billion
OKExChain Jswap ?

OKExChain’deki diğer DEX’lerden farklı olarak Jswap, merkeziyetsiz işlemleri ve OKExChain’in “işlemler için genel zincir” özelliklerine mükemmel şekilde uyan varlık yönetimini vurgular. Basitçe söylemek gerekirse, Jswap (Jswap.Finance), OKExChain’e dayalı merkeziyetsiz bir işlem ve varlık yönetimi protokolüdür. Swap Madenciliği, Likidite Madenciliği, DAO Temettü Havuzu, Tek Token Kasası (Makineli Tüfek Havuzu), Tek Token Likidite Madenciliği (diğer takaslar için anında likidite sağlar), Stablecoin Değişimi, Piyasa Grafikleri ve diğer işlevleri de destekler. Tüm bunlar, kullanıcılar için tek duraklı bir DeFi hizmetleri platformu oluşturur.

DEX

Geleneksel DEX’lerin alım-satım ve fon havuzu işlevlerine ek olarak Jswap, Swap Mining ve Cornucopia Hizmeti dahil olmak üzere iki farklı ve yenilikçi ürün sunar. İşte bu ürünlere kısaca bakacak olursak:

Swap Madenciliği

Jswap, merkeziyetsiz ve yenilikçi bir ticaret platformudur. Takas sürecinde, kullanıcılar ilgili yönetim tokeni JF ödülünü, yani “swap madenciliği”ni almaya hak kazanacaklar. Swap madenciliği, “uzun vadeli madencilik” ve “dinamik madencilik” olarak ikiye ayrılır:

  • Uzun vadeli madencilik: Ana para birimleri için uzun vadede açık;
  • Dinamik madencilik: OKExChain’deki tüm ekolojik projeler için, fon havuzu 1 milyon USD’den büyükse madencilik otomatik olarak açılır ve fon havuzu 1 milyon USD’den azsa madencilik otomatik olarak kapatılır.

Likidite, bitcoin

Swap Mining için ayrıca iki tür token ödülü de vardır:

  • Tam iade: İşlem ücreti + işlem sırasına göre, eşdeğer JF telafi ödülü alınacaktır.
  • Olağan iade: Yalnızca işlem ücreti tarafından tüketilen miktar, eşdeğer JF telafi ödülünü alacaktır; (Platform geliştirmenin farklı dönemlerine, JF piyasasına ve çıktısına vb. göre ödüller ayrıca %100, %50, %1200 vb. esnek bir şekilde ayarlanacaktır.)

Likidite Havuzu ve LP Madenciliği

“Likidite Havuzu” web bölümünde, kullanıcılar desteklenen işlem çiftleri için likidite sağlayabilir, yani iki varlıktan aynı oranda para yatırabilir, yalnızca işlem çiftinin toplam işlem ücretinden (%0,3) pay alabilir, aynı zamanda ayrıca ilgili LP tokenin ve ardından JF veya diğer token ödüllerini elde etmek için “LP madenciliği” havuzuna rehin verebilir. İşlem çiftinde elde edilen ücret payı, varlık havuzuna gerçek zamanlı olarak eklenecektir. Likidite arzı sona erdiğinde, ücret kendiliğinden geri çekilir.

Cornucopia Hizmeti

Jswap‘taki Cornucopia Hizmeti, tek bir tokenle kayıpsız bir şekilde JF elde etmek için çoğu ana akım varlıkları destekler. Kullanıcılar boşta kalan tokenleri madenciliğe yatırabilir ve özgürce çekebilir. Cornucopia Hizmetinin işlevi, büyük kriptopara sahiplerini boşta kalmanın yanı sıra uzun vadeli kriptopara birimlerini kullanmaya çekecektir. Cornucopia Hizmeti sağlıklı bir şekilde çalışırsa, blok zinciri alanında “Yu’ebao” olabilir.

DAO Temettü Havuzu

Jswap temettü havuzu, topluluğun birlikte inşası ve fayda paylaşımının özerklik ruhuna bağlı kalarak, tüm platform faydalarını basit ve şeffaf bir temettü havuzu mekanizması aracılığıyla topluluktaki tüm destekçilere adil bir şekilde dağıtmak üzere akıllı sözleşmeler kullanır. Ekip, hiçbir şekilde bu avantajlardan herhangi birine asla dokunmayacak veya sahip olmayacaktır.

  • Herkes “temettü havuzuna” tek bir JF tokeni rehin edebilir ve temettü gelirinden yararlanmak için temettü haklarını elde edebilir ve ayrıca JF’yi herhangi bir zamanda kar payı olarak “temettü havuzundan” çekebilir (%5 işlem ücreti alınır).
  • Platformun tüm günlük geliri, ikincil piyasada akıllı sözleşme ile geri satın alınacaktır. Geri alım gelirlerinin %20’si otomatik olarak yakılacak, %70’i “temettü havuzu” rehinlere dağıtılacak ve %10’u piyasa genişletme komisyon fonu olarak kullanılacaktır.

Jswap

  • “Temettü havuzu” işlevini ilk kez etkinleştiren her kullanıcının davet kodunu doldurması gerekir. Kişisel promosyon performansına göre (yani davet kodunuzu dolduran tüm arkadaşlarınız tarafından taahhüt edilen JF miktarı), platformda taahhüt edilen toplam JF miktarına oranı paylaşıma katılacaktır. Tüm günlük platform gelirlerinin %10’luk pazar genişletme komisyon fonudur.
  • İki seviyeli promosyon teşvikleri, sonraki iki teşvik seviyesini her kullanıcı alabilir, (seviye-1: %5, seviye-2: %3) davet edilen kullanıcılar “temettülerden” çekilirken promosyon ödülleri düşülecek ve üst seviye kullanıcılara aktarılacaktır.

Jswap’ın Teknolojisi ve Avantajları

Jswap’ın takas madenciliği diğer platformlardan farklıdır. Her kullanıcının “işlem ücreti” ve “işlem kayması” kaybına dayalı esnek bir iade ödülüdür ve kamu zincirindeki tüm ekolojik projeleri otomatik olarak destekleyerek Jswap likidite havuzuna gelen proje taraflarının ve topluluk kullanıcılarının en üst düzeye çıkmasını sağlayarak, aynı zamanda diğer projelerin ekolojik gelişimini destekler ve değer eklemeye ve promosyona yardımcı olur. Bu nedenle projelerin Jswap likidite havuzunda işlem görmesi çok cazip olacaktır. Son olarak, öneri mekanizmasının tanıtılması Jswap kullanıcılarının hızla artmasına yardımcı olacaktır. Bu mekanizma sadece 2. seviye olmasına rağmen, “fisyon” etkisi meydana geldiğinde, Jswap’ın kullanıcı tabanının hızla genişlemesi ve bir “kartopu” etkisi oluşturması beklenebilir. Alım satım kullanıcıları ve sıklığındaki artış, token deflasyonuna ve ikincil piyasada fiyatın desteklenmesine ve iyi bir döngü oluşmasına neden olabilir.

Kriptoparalar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Batuhan Görbulak tarafından yazıldı.

Hacettepe Üniversitesi Almanca Mütercim Tercümanlık bölümünden mezun olduktan sonra kendisini çeviri ve yerelleştirme alanlarında geliştirdi. Farklı şirketlerde serbest çevirmenlik yapmakta olan Batuhan, 2020’de kripto paralar ile tanışmasıyla birlikte iş ağını genişleterek FinTech alanında birçok projenin çevirisinde tecrübe kazandı. Son 1 senedir çalışmalarını FinTech alanına yoğunlaştırarak Blockchain'i keşfetme yolunda çalışmalarını genişletiyor ve şimdilerde ise koinsaati.com'da co-founder ve "chief editor" olarak aktif bir şekilde çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

Eqifi

EQIFI BSCPad IDO’su 3 Ağustos’ta

rara

RARA Global Ambassador’u Raina ile AMA Etkinliği