içinde ,

JPMorgan, Blockchain Tabanlı Teminat Ödemelerini Test Ediyor!

Geçen hafta 20 Mayıs’ta Wall Street bankacılık devi JPMorgan, kendi özel blockchain ağı üzerinden teminat ödemeleri için başarılı bir pilot test gerçekleştirdi. Şirketin, geleneksel finansal varlıkların ticareti için blockchain tabanından yararlandığı bildiriliyor.

JPMorgan’ın kuruluşu, BlackRock Inc. Para piyasası fon hisselerinin token temsilini, kendi özel blokzinciri ağını kullanarak teminat olarak devretti. JPMorgan, bu deneyin yatırımcıların çok çeşitli varlıkları teminat olarak değerlendirmesine izin vereceğini söyledi. Ayrıca piyasanın çalışma saatleri dışında da kullanabilecekler.

İşlem türevleri, repo ticareti ve menkul kıymet kredileri ile Blockchain tabanlı teminat yerleşimleri mümkündür. JPMorgan, bu teminat teklifini hisse senetlerine, sabit gelire ve diğer varlık sınıflarına genişleteceğini söyledi.

JPMorgan

JPMorgan’ın küresel ticaret hizmetleri başkanı Ben Challice, Bloomberg ile yaptığı röportajda şunları söyledi:

“Amacımız, teminat varlıklarının sorunsuz bir şekilde anında transfer edilmesidir. BlackRock, ilk günden beri bize dahil oldu ve yoğun bir şekilde bu teknolojinin kullanımını araştırıyorlar.”

JPMorgan’ın Blockchain Pilot Testi

Wall Street bankacılık devi JPMorgan, son birkaç yıldır blokzinciri ve kripto alanında aktif olarak yer aldı. 2020’de JPMorgan, Onyx Digital Assets (ODA)’i kurdu. Ayrıca, bankanın yerel kripto para birimi JPMCoin ile yerel özel blokzinciri ağı da vardır.

JPMorgan’ın Blockchain Launch ve Onyx Digital Assets başkanı Tyrone Lobban, blokzincirinin kripto ekonomisinde kurumsal yatırımcıları ve merkeziyetsiz finans (DeFi) platformlarını birbirine bağlayan bir köprü görevi gördüğünü söyledi. Ve şunları ekledi:

“Kripto sektörü büyüdükçe, halka açık blokzincirinde artan bir dizi finansal faaliyet olacak. Bu yüzden sadece bunu desteklemekle kalmayıp aynı zamanda ilgili hizmetleri sunmaya hazır olduğumuzdan emin olmak istiyoruz.”

JPMorgan’ın blokzinciri ve ODA platformu, birkaç banka tarafından tokenize edilmiş sabit getirili piyasa ticareti yapmak için kullanılmıştır. Şimdiye kadar, blockchain platformu 300 milyar dolardan fazla repo işlemini kolaylaştırdı. Katılan en büyük bankacılık kurumlarından bazıları; BNP Paribas SA ve Goldman Sachs Group Inc.

Goldman ve BlackRock gibi en büyük finans kurumlarından bazıları da geleneksel varlık sınıflarının tokenizasyonu üzerinde çalışıyor. Bu finans kurumları, ipotek kredileri, bankalararası ödemeler ve uluslararası ticaret gibi farklı kullanım durumlarında blokzincirinin kullanımını araştırıyor.

Bu ayın başlarında JPMorgan, kuantum hesaplamadan (quantum computing) gelen saldırılara dayanabilecek bir blokzinciri de açıkladı. Kuantum hesaplamanın blokzinciri ağını kırma gücüne sahip olduğuna dair bir endişeleri bulunmaktadır.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Merve Sait tarafından yazıldı.

KoinSaati İçerik Editörü

BDDK Başkanı Akben Kripto Düzenlemesi Hakkında Konuştu

Sosyal Duyarlılığın Bitcoin (BTC) Fiyatına Etkisi